Ciąża
Now Reading
14 czynników wpływających na ochronę krocza podczas porodu
0

porod14 Czynników wpływających na ochronę krocza podczas porodu

Poród z ochroną krocza to poród naturalny, odbyty drogami natury bez udziału zewnętrznej interwencji medycznej jaką jest epizjotomia czyli powszechnie znane nacięcia krocze. Ale poród z ochroną krocza to również ochrona krocza przed ryzykiem samoistnego pęknięcia tkanek kanału rodnego.
Obecnie zgodnie z badaniami jak i zaleceniami miedzy innymi WHO – Światowej Organizacji Zdrowia oraz Standardu Opieki Okołoporodowej czyli dokumentu Ministerstwa Zdrowia, uważa się iż nacięcia krocza w porodzie nie powinny być zjawiskiem rutynowym, a mieć jedynie zastosowanie w przypadku uzasadnionych wskazań medycznych.

14 Czynników wpływających na ochronę krocza podczas porodu:

 1. Wola i chęć rodzącej – kobieta musi wyrażać wolę i chęć takiego sposobu prowadzenia porodu, zawrzeć ten element w swoim planie porodu, poinformować personel medyczny, położną prowadzącą poród, że chciałaby podjąć próbę rodzenia z ochroną krocza
 2. Prawidłowy trening mięśni dna miednicy – w trakcie ciąży nastawiony na wzmacnianie, ale również na relaksacje tkanek krocza odpowiednio dostosowany do etapu ciąży z uwzględnieniem świadomości że odruch skurczu porodowego będzie powodował automatyczne zaciskanie i napinanie mięśni tej okolicy a napięcie już i tak maksymalnie rozciągniętych tkanek może zwiększyć ryzyko pęknięcia krocza
 3. Zwiększanie naturalnej elastyczności tkanek w tym obszarze – natłuszczanie okolicy między wejściem do pochwy a odbytem oliwką lub olejkiem z nasion wiesiołka po skończonym 36 tygodniu ciąży.
 4. Manualny masaż krocza po skończonym 36 tygodniu ciąży (instrukcja)
 5. Trening z balonikiem typu epino uelastyczniający tkanki krocza po skończonym 36 tygodniu ciąży
 6. Zastosowanie pozycji wertykalnych w porodzie
 7. Poród do wody
 8. Doświadczenie położnej
 9. Ograniczenie parcia przez rodzącą i wydłużenie czasu porodu główki
 10. Prawidłowy przebieg porodu
 11. Wiek matki, który pośrednio ma związek z elastycznością tkanek krocza
 12. Czynniki genetyczne mające wpływ na naturalną elastyczność tkanek, ilość i jakość włókien kolagenowych
 13. Obwód główki dziecka
 14. Ilość przebytych porodów

14 Czynników wpływających na ochronę krocza podczas porodu

Pamiętaj jednak, że poród z ochroną krocza to wspólna praca rodzącej jak i położnej, z jednej strony wymaga wiedzy i doświadczenia personelu, z drugiej strony przygotowania się ze strony przyszłej rodzącej a efekt końcowy w postaci ochronionego krocza nie zawsze musi być możliwy!

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
75%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
25%
About The Author
Izabela Dembińska
Izabela Dembińska
Założycielka Medical Pregnancy Training, położna, instruktor rekreacji ruchowej, pilates, propagatorka świadomej pracy z ciałem w okresie ciąży, wykładowca szkoły rodzenia, uczestniczka licznych konferencji położniczych, pasjonatka mentalnych form pracy z ciałem.

Leave a Response

*