Ciąża
Now Reading
20 powodów, dlaczego TERAZ jest najlepszy moment na ciążę.
1

serce2Gratulacje! Jesteś w ciąży! Spokojnie. Mogą towarzyszyć ci dość ambiwalentne uczucia. Sytuacja ta jest spowodowana zmianami w twoim organizmie, hormonami i, być może, lękami. Jednego dnia skaczesz z radości i snujesz plany o wspólnych wyjazdach na deskę całą rodziną, a następnego panikujesz i płaczesz w poduszkę. Zastanawiasz się jak dacie radę, lub czy twoje życie się skończyło. Nic z tych rzeczy! Oto dwadzieścia dowodów na to, że nigdy wcześniej i nigdy później nie będzie tak idealnego momentu na ciążę i dziecko.

1. Wypadki na rowerach stacjonarnych są mało prawdopodobne

To, że jesteś w ciąży nie oznacza, że powinnaś zrezygnować z ćwiczeń. Przez lata wiele się zmieniło w tej kwestii. Badania pokazują, że ćwiczenia przynoszą wiele korzyści nie tylko matce, ale i dziecku. Oczywiście musisz uważać i nie uprawiać urazogennych dyscyplin, takich jak snowboard, jazda na rowerze czy konno. Powinnaś także unikać leżenia na plecach po 16 tygodniu ciąży, aby nie dopuścić do ucisku żyły głównej dolnej. Natomiast takie aktywności jak pływanie, pilates, joga czy siłownia, zumba czy spinning są absolutnie dozwolone dla kobiet, których ciąża przebiega prawidłowo. Nie szukaj wymówek, one mogą tylko zaszkodzić. Plusy aktywności: dzięki endorfinom będziesz miała więcej energii i lepiej się poczujesz, zmniejszysz ryzyko cukrzycy ciążowej i zaparć, zwiększysz prawdopodobieństwo na szybszy poród i powrót do formy sprzed ciąży w krótkim czasie. Czego chcieć więcej? Twoje dziecko w swojej mini siłowni również skorzysta. Dzieci aktywnych i zdrowych mam mają zdrowsze serca i mniejsze ryzyko na otyłość oraz zachorowanie na Alzheimera w późniejszym wieku. Pamiętaj natomiast, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem a jeśli odczujesz jakikolwiek dyskomfort, przerwij ćwiczenia.

2. Ojcowie w dzisiejszych czasach są równoprawnymi rodzicami

Ostatnie badania donoszą, że większość ojców boryka się z tym, jak pogodzić pracę z życiem rodzinnym. Kobiety pracują równo z mężczyznami, a ci mają także prawo do urlopów ojcowskich. Coraz więcej ojców decyduje się na pozostanie w domu z dzieckiem przez pierwsze tygodnie jego życia. Wielu również w dalszej perspektywie postanawia porzucić pracę w korporacji na rzecz pracy z domu. To ogromna zmiana pokoleniowa, która nastąpiła dopiero niedawno. Kiedyś nie do pomyślenia było, aby mężczyzna zmienił dziecku pieluchę (przecież to babskie zadanie!) lub wykąpał dziecko. Dziś w wielu rodzinach przez pierwszy rok tylko tata kąpie malucha. Uwaga – dobry tip. Taka rutyna pogłębi więź dziecka z ojcem, zapewni ci codzienny jego powrót na kąpiel i odrobinę odpoczynku, przynajmniej w tych pierwszych miesiącach życia dziecka.  Staraj się jak najbardziej angażować ojca w obowiązki zwązane z opieką nad dzieckiem. Matka i tak ma ogromną pracę do wykonania i zawsze robi dużo więcej. Pozwól mu się wykazać, ustalcie sobie jeszcze w ciąży czym będzie się zajmował. Może poza kąpielą, będzie przynosił ci dziecko na nocne karmienia, żebyś nie musiała wstawać za każdym razem. I taką karmienie piersią przez pierwsze tygodnie to nie lada wyzwanie. Stworzenie kontraktu i przedyskutowanie go jeszcze w ciąży pomoże uniknąć wam wielu nieporozumień a i dziecku przyda się dobra więź z ojcem od początku.

 

3. Karmienie piersią nie jest już tematem tabu

Kiedy na okładce magazynu Time ukazała się matka karmiąca trzyletniego syna piersią, wywołała ogromne kontrowersje. Nagle zaczęło się mówić głośno o karmieniu piersią. Obudziło to wiele dyskusji również w Polsce. Portale społecznościowe były zalewane kombinacjami tego zdjęcia. Było głośno. Oczywiście to czy i jak długo kobieta będzie karmić, to jej indywidualna sprawa i nikt nie ma prawa potępiać jej za jej decyzję. Natomiast faktem jest, że w tej chwili mamy ogromne szczęście. Żyjemy w czasach, w których jednym kliknięciem możemy znaleźć poradniki o karmieniu naturalnym. Konsultantki laktacyjne są w każdym większym mieście. Internet jest pełen matek, które służą innym pomocą. Wystarczy spytać. Należy jednak pamiętać, że do karmienia piersią trzeba się dobrze przygotować. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że może nie być łatwo, szczególnie na początku. Ale jeśli będziesz chciała, to ci się uda!

 

4. Kolka to już nie problem!

Odkąd Dr Harvey Karp rozwiązał wiekową tajemnicę kolki i całkowicie ją wyjaśnił, rodzicom i dzieciom żyje się lepiej. Odkrył  w trakcie swojej dwudziestoletniej praktyki pediatrycznej, że tak zwana kolka to nic innego jak problemy dziecka z przystosowaniem się do nowego środowiska. Środowiska lądowego. Opracował rewelacyjną metodę 5s, która uspokoi każde dziecko, a przede wszystkim – zestresowanych rodziców, którzy nie wiedzą jak pomóc płaczącej istocie. Doktor Karp przywraca rodzicom poczucie kontroli na życiem. A uwierz mi, po pierwszym skutecznym zastosowaniu tej metody czujesz się jak najlepsza matka na świecie! Jest po prostu rewelacyjna. Przyda ci się piłka do ćwiczeń w celu ocalenia kolan oraz odbiornik radiowy nastawiony na biały szum. Ale spokojnie, poznaj metodę. Dodatkowo Karp w swojej książce „Najszczęśliwsze niemowle w okolicy” idealnie wyjaśnia wszystkie zachowania noworodków. Po jej przeczytaniu już nic nie będzie ci straszne i opanujesz każdą sytuację.

WsteczStrona 1 / 5Dalej
What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
60%
Ważne
20%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
20%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie
Mama w Formie
Mama w Formie! to sposób na sprawienie, by polskie Mamy były zdrowsze, a z benefitów odpowiedniego stylu życia korzystały także ich dzieci. Od pierwszych dni życia.
1 Comments

Leave a Response

*