Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka to bardzo ważna decyzja. Zależy od niej nie tylko bezpieczeństwo malucha, ale również komfort rodziców. Ogromny wybór wózków dla dzieci u producentów może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać odpowiedni model, oraz jakie są poszczególne zalety każdego z rozwiązań i czym kierować się przy wyborze?

Najważniejsze cechy wózka dziecięcego

Bez względu na to jak duże jest dziecko i gdzie wózek będzie wykorzystywany, niezbędnymi cechami będą: zwrotność, wygoda i bezpieczeństwo. Przydatne jest również dobre amortyzowane zawieszenie i bagażnik ze skrytkami. Wygląd także jest ważną cechą, jednak to na te wymienione powyżej rodzice powinni zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Przed zakupem warto porozmawiać z użytkownikami podobnych modeli w celu poznania odczuć z użytkowania. Dobrze jest też obejrzeć model stacjonarnie, lub zamówić wózek w sklepie, który umożliwia zwrot.

Pierwszy wózek dla dziecka

kobieta z wózkiem dziecięcymDo około szóstego miesiąca życia dziecko większość czasu spędza w pozycji leżącej. W związku z tym wózek powinien być do tego przystosowany. Wygodę i łatwość prowadzenia zapewniają głębokie modele, potocznie nazywane gondolami. Niemowlak może w nich leżeć i spać. Jeśli chcemy, aby wózek wystarczył na dłużej, warto wybrać egzemplarz z możliwością podniesienia oparcia. Dziecko będzie mogło wtedy siedzieć w wózeczku. Ciekawym rozwiązaniem jest wózek 2w1. Jest to połączenie gondoli z wózkiem spacerowym. Posiadają one wspólny stelaż, na którym montuje się odpowiednią górę. Spacerówka również powinna mieć możliwość opuszczenia oparcia. Jeśli dziecko stanie się senne podczas spaceru, można pochylić lub położyć je, aby zapewnić maluchowi większą wygodę.

Stelaż wózka – jaki materiał?

Jednym z najważniejszych parametrów technicznych wózka jest materiał, z jakiego wykonany jest stelaż. Te z aluminium będą najlżejsze, ale mogą być też mniej trwałe. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić wszystkie miejsca łączenia i spoiwa. Warto nacisnąć mocno siedzisko i obserwować jak stelaż będzie zachowywać się pod obciążeniem. Konstrukcje i koła wykonane ze stali będą bardziej wytrzymałe. Do ich wad należy niestety dużo wyższa waga. Jest to szczególnie istotne jeśli wózek będzie przewożony w samochodzie lub jeżeli w budynku, w którym mieszkamy nie ma windy. Dodatkowo stalowe elementy mogą ulegać rdzewieniu, szczególnie podczas kontaktu z solą, jaka znajduje się na chodnikach w zimie.

Waga wózka dziecięcego

Jeśli weźmiemy pod uwagę wózek spacerowy, to jego waga nie będzie znacząco się różnić bez względu na materiał, z jakiego będzie wykonany stelaż. Jednak jeśli analizujemy wózek 2w1 lub samą gondolę to masa może znacząco się zwiększyć jeśli materiał stelaża będzie ciężki. Wózki typu gondola ważą najczęściej od około 11 kg do 20 kg. Należy pamiętać, że jest to waga samego wózka. Jeśli dołożymy do tego akcesoria, zakupy i masę dziecka ciężar może wzrosnąć nawet do 30 kg. To pokazuje jak ważne jest zminimalizowanie wagi wózka jeśli będzie on musiał być wnoszony po schodach. Popularne spacerówki są zazwyczaj dużo lżejsze od wózków typu gondola. Zazwyczaj ich waga mieści się w przedziale 6 kg do 12 kg. Tutaj również warto postawić na lekki model. Wózek spacerowy często będzie używany gdy dziecko nauczy się już chodzić. Może okazać się, że dużą część spaceru idzie ono o własnych siłach, a rodzic niepotrzebnie musi pchać ciężki wózek.

Zawieszenie i koła wózka

dziecko w wózkuDobór kół i zawieszenia w dużej mierze powinien być dostosowany do terenu, w jakim będziemy poruszać się z wózkiem. Jeśli w pobliżu domu znajdują się nierówne chodniki lub drogi nieutwardzone, warto zwrócić uwagę na jakość zawieszenia. Im będzie bardziej miękkie, tym wygodniej dla dziecka. Na rynku można również znaleźć modele z regulowaną twardością. Podobnie sytuacja wygląda z kołami. Duże łatwiej porównują utrudnienia na drodze oraz zapewniają lepszą amortyzację, szczególnie jeśli posiadają pompowane opony. Małe kółka będą posiadały większą zwrotność, jednak na nierównej powierzchni, dziecko bardzo odczuje wszelkie dziury i kamienie. Ciekawym rozwiązaniem zmniejszającym wagę wózka są kółka piankowe. Są one bardzo lekkie jednak nieco mniej trwałe od gumowych i plastikowych.

Wózek dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Poza wyżej wymienionymi cechami podczas zakupu wózka warto również zwrócić uwagę na budkę. Powinna ona składać się w cichy i prosty sposób. Dzięki temu unikniemy obudzenia malucha w sytuacji gdy trzeba będzie ją zamknąć podczas snu. Przydatnym dodatkiem są zasłaniane siateczki i okienka w konstrukcji zadaszenia wózka. Pozwolą one zapewnić dodatkową wentylację jak również zobaczyć dziecko bez obracania całej konstrukcji. Przed zakupem należy dokładnie zmierzyć wymiary gondoli w celu sprawdzenia, czy zmieści się ona do bagażnika. W przypadku wąskich aut może to być problematyczne. Bardzo ważną cechą jest również regulowana rączka. Pozwoli ona dopasować wózek odpowiednio do wzrostu każdej z osób, jaka będzie go prowadzić. Obicie wózka powinno posiadać możliwość odpięcia w celu wyprania. Będzie ono brudzić się zarówno w trudnych warunkach atmosferycznych jak i podczas codziennego użytkowania od noszenia czy jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *