Maluch w pierwszych miesiącach życia potrzebuje dużej dawki bliskości z rodzicem. Dlatego warto zainwestować w chustę lub nosidło ergonomiczne, które nie tylko odciążają ręce rodzica, ale także zapewniają małemu człowiekowi wygodną, komfortową pozycję. Chusty i nosidła często okazują się być ratunkiem, kiedy nic innego nie pomaga. Kiedy można zacząć ich używać? Co jest lepsze – chusta do noszenia dziecka czy nosidło ergonomiczne?

Co wybrać – chustę czy nosidło?

Każdy rodzic stojący przed wyborem, zadaje sobie pytanie – czy lepsza jest chusta czy nosidło? Osobom nieobeznanym w temacie ciężko podjąć decyzję. Trzeba wiedzieć, co będzie wygodniejsze w użytkowaniu, a także bezpieczniejsze dla plecków małego dziecka. Nie bez znaczenia jest także łatwość zakładania chusty oraz nosidła – zwłaszcza dla osób w tym niewprawionych.

Okazuje się, że zarówno nosidełko dla dziecka, jak i chusta do noszenia dziecka mają swoje wady i zalety. Trzeba je poznać, by móc podjąć świadomą i rozważną decyzję o zakupie jednego z nich.

Zalety i wady chust

Ogromną zaletą chusty do noszenia dziecka jest fakt, że mogą z niej korzystać noworodki od pierwszych dni życia. Podstawowe wiązania chust sprawiają bowiem, że maluch przybiera odpowiednią pozycję ciała, w której leży na rodzicu. Chusta we właściwy sposób podwija miednicę dziecka, bezpiecznie zaokrąglając jego plecy, rozszerzając i zginając nóżki. Jest to naturalna pozycja dla noworodka i nawet przy dłuższym noszeniu w chuście będzie ona dla niego zupełnie bezpieczna.

Aby chusta była dla malucha w pełni bezpieczna, trzeba zadbać o jej prawidłowe zakładanie. Bardzo ważne jest, aby materiał był odpowiednio dociągnięty na ciele malucha, zapewniając mu dobre podtrzymanie i stabilizację. Dla osób początkujących wiązanie chusty może być skomplikowane, dlatego warto skorzystać z usług doradcy, który podpowie, w jaki sposób z nich korzystać.

Nosidełko ergonomiczne

matka z dzieckiem w nosidełkuNosidełka są równie dobrym wyborem, co chusty, jednak niekoniecznie są one przeznaczone dla noworodków. Zapewniają one maluchowi więcej przestrzeni do poruszania nóżkami i rączkami, niemniej jednak nie pozwalają zupełnie ustabilizować ciała malucha. Rodzic nie ma więc pełnej kontroli nad symetrią ułożenia ciała dziecka ani nad zachowaniem właściwej pozycji u najmłodszych dzieci. Dlatego nosidełko ergonomiczne pod tym względem jest gorsze niż tkana chusta.

Nosidełko zapewnia większe odwiedzenie nóżek, co zmienia całą pozycją ciała malucha, a także ułożenie jego kręgosłupa. Nosidełko w dużym skrócie sprawia, że maluch przyjmuje pozycję bardziej siedzącą. Jest ona niepolecana dla noworodków oraz młodszych niemowląt. Nie umożliwia bowiem właściwego zaokrąglenia kręgosłupa oraz podwinięcia miednicy.

Nosidełko z pewnością nie będzie właściwe dla dzieci, które nie umieją jeszcze stabilnie trzymać główki. Nawet modele z podparciem mogą okazać się dla młodego człowieka zwyczajnie niebezpieczne.

Aby upewnić się, że wybrany model nosidełka jest dla dziecka odpowiedni, warto skorzystać z usług doradcy noszenia dzieci, który podpowie, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

Pomimo tego, że na rynku znaleźć można nosidła przeznaczone dla dzieci od urodzenia – przynajmniej tak zapewniają producenci – to jednak zawsze będzie zapewniało ono gorszą pozycję ciała noworodka, niż chusta. I nawet pełna dowolność regulacji niewiele będzie w stanie tu pomóc.

Chusta czy nosidło?

Na korzyść chusty do noszenia malucha zdecydowanie przemawia fakt, że zapewnia ona o wiele lepszą pozycję ciała dziecka. Mogą z niej korzystać już noworodki, co w przypadku nawet najlepszych nosideł nie jest zalecane. Nosidło ergonomiczne sprawia, że maluch mimo wszystko przybiera pozycję bardziej siedzącą. Tak więc w przypadku najmłodszych dzieci, zdecydowanie bardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie chusta. Nosidło ergonomiczne będzie z kolei idealne dla dziecka, które ma około pół roku i stabilnie siedzi.

Osoby, które pomimo wszystko wolą kupić nosidełko dla dziecka, nawet najmłodszego, powinny skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie. Będą oni w stanie doradzić model najlepiej dopasowany do ciała malucha i potrzeb rodzica.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno zakup nosidełka, jak i chusty to niemały wydatek. Tutaj warto jednak wiedzieć, że cena jest wyznacznikiem jakości. Pod względem komfortu i bezpieczeństwa dziecka nie wolno iść na kompromisy i wybierać taniego modelu, który może być dla malucha wręcz niebezpieczny.

Podsumowując, decyzja o zakupie chusty bądź nosidła w pełni należy do rodziców. Eksperci i doradcy noszenia zgodnie jednak wskazują, że dla mniejszych dzieci o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakup chusty. Ci, którzy obawiają się, że korzystanie z niej może być trudne i skomplikowane, nie muszą się bać – nawet w internecie znaleźć można wiele poradników mówiących o najpopularniejszych rodzajach wiązań.

Chustonoszenie staje się w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne i nic dziwnego – odciąża ręce rodziców i zapewnia maluchowi bliskość, której tak potrzebuje na starcie swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *