Dla każdego rodzica dziecięce zabawki i akcesoria to prawdziwe, logistyczne wyzwanie. Leżą one tu i tam, skutecznie zajmując całą, dostępną przestrzeń. A nawet, jeśli dziecko lub rodzic je pozbiera, to one po kilku godzinach wracają na dawne miejsce. Czy to oznacza konieczność ciągłego przebywania wśród dziecięcych akcesoriów? Otóż nie, bo istnieją metody i gadżety, które pomagają rodzicom skutecznie sobie z nimi poradzić. Co więcej, funkcjonują one również poza domem.

Funkcjonalne segregowanie zabawek

Może i dodatki do segregacji zabawek nie mieszczą się w konwencji „akcesoriów” do uporządkowania dziecięcych gadżetów, ale za to doskonale sprawdza się jako sposób na szybkie zabranie wszystkich, niezbędnych w podróży przedmiotów (zwłaszcza tych do zabawy). Rozwiązanie to jest nadzwyczaj praktyczne. Jeśli dziecko ma ochotę pobawić się poza domem określoną zabawką, może zwyczajnie po nią sięgnąć, wybierając odpowiednią skrzynię lub worek. Aby usprawnić ten proces, można zaopatrzyć malucha w pojemniki o różnych barwach, dzięki którym z łatwością skojarzy ono, od czego jest każdy z nich. U starszych dzieci będzie to jeszcze łatwiejsze, gdyż dla nich można stworzyć ciekawe, kolorowe opisy zawartości poszczególnych pudełek. Z pewnością jest to lepsze rozwiązanie, aniżeli pakowanie wszystkiego do jednego, przysłowiowego worka.

Coś na drobnicę?

Istnieje wiele sposobów na przechowywanie dziecięcych akcesoriów i gadżetów poza pokoikiem. Niestety, część z nich po prostu się nie sprawdza. Duże, ciężkie i twarde skrzynie, to wróg ścian, farb i tynków. Są one też mało praktyczne w trakcie wyjazdów. Z kolei małe pudełka i pudełeczka sprawdzą się jedynie w przypadku naprawdę niewielkich przedmiotów, a takich dziecko nie zabierze zbyt wiele. Alternatywą dla tych dwóch rozwiązań są… worki i kosze. A najlepiej, jeśli są one wykonane z przyjaznych dla dziecka tkanin. W takich pojemnikach można przechowywać wszystko: od małych i średnich zabawek, aż po poduszki, maskotki, pościel, czy też klocki. Ich zaletą jest olbrzymia ilość różnych wzorów i kolorów. Nawiasem mówiąc, pojemniki te powinny posiadać umiejscowione na zewnątrz uchwyty, dzięki którym łatwiej będzie można je przenosić z miejsca w miejsce. Co więcej, takie pojemniki można też zabrać w podróż (np. na wakacje), gdyż zajmują one niewiele miejsca i są bardzo praktyczne.

Uwaga! Materiałowe pojemniki są praktyczne również ze względu na to, że z łatwością można je wyprać.

Organizer do wózka

wózek z organizeremJeśli chodzi o typowe rozwiązania, które z pewnością sprawdzą się poza domem (np. w podróży), to z pewnością należą do nich organizery. Pod tą dość oryginalną nazwą kryje się funkcjonalna torba do wózka, która najczęściej posiada środek wyściełany materiałem wodoodpornym. W przypadku niektórych modeli materiał ten pojawia się również w niektórych kieszeniach, dzięki czemu ich zawartość można łatwo zabezpieczyć przed działaniem deszczu, a nawet śniegu. Organizery są zwykle zapinane na klasyczny zamek błyskawiczny, a także – w przypadku większych modeli – na specjalne zaczepy. Zaletą tych toreb jest możliwość połączenia ich bezpośrednio z wózkiem lub też – w razie potrzeby – nałożenia na ramię. Większość z nich wygląda również dość kobieco, toteż ich wybór nie powinien być modowym faux pas.

Kosmetyczki – pikowane i klasyczne

Dość często spotykanym akcesorium dla mam, które chcą zabrać się z maluchem w podróż, jest właściwie dobrana kosmetyczka. Łączy ona w sobie funkcjonalność, ale też estetykę i ciekawy krój. Modele te – podobnie jak i każda torba dla mamy – wykonane są najczęściej z dwóch rodzajów tkanin. Na zewnątrz umieszcza się z reguły pikowaną (lub nie) bawełnę satynową, która pięknie się prezentuje i to w każdych warunkach. Co więcej, satynowy splot sprawia, że jest ona niezwykle przyjemna w dotyku. Z kolei warstwę wewnętrzną kosmetyczki stanowi specjalny, nieprzemakalny materiał, który chroni jej zawartość przed bezpośrednim oddziaływaniem wilgoci. Taka „kompozycja” jest niezwykle praktyczna, gdyż z jednej strony jest piękna, a z drugiej… można ją łatwo czyścić. Opcjonalnie do wyboru są modele z różnymi dodatkami (np. pomponem), ale jest to rozwiązanie przede wszystkim dla tych mam, dla których szczególnie istotne są kwestie estetyczne.

Plecak w zupełnie nowym ujęciu

kobieta pakująca plecakKażdy, kto choć raz w życiu nosił plecak, wie że jest to bardzo funkcjonalne narzędzie do noszenia różnorakich (nie tylko dziecięcych) akcesoriów. Z jego dobrodziejstw mogą też skorzystać rodzice, gdyż – w wersji kompatybilnej z wózkiem – można go podpiąć bezpośrednio do tego środka transportu. Wybierając taki model, warto postawić na ujednoliconą kolorystykę. W przypadku dziewczynek najczęściej pożądanym kolorem będzie rzecz jasna róż. Z kolei u chłopców warto postawić na barwę błękitną, niebieską, a nawet brązową lub też granatową. Ważne, aby kolor plecaka pasował do barwy wózka.

Ważną zaletą takich plecaków, jest duża liczba kieszeni i innych, funkcjonalnych rozwiązań. Większość z nich posiada specjalną, przednią kieszeń, do której można włożyć wszystkie niezbędne akcesoria, a nawet zabawki. Ważne, aby była to kieszeń zapinana na zamek, gdyż dzięki niemu łatwo będzie można ją otworzyć. Integralnym elementem plecaka powinny być też zaczepy na butelkę, z których można będzie szybko i łatwo skorzystać. Istotne jest również to, aby plecak posiadał specjalne, metalowe kółeczka. Za ich pomocą będziemy w stanie przymocować go do uchwytów wózka. Często zdarza się, że kółeczka te są montowane za pomocą zaczepów owijanych lub też zamykanych na rzepy.

Połączenie torby i przewijaka

Torba-przewijak, to bardzo funkcjonalny i dość zaskakujący mariaż, który sprawdzi się w trakcie każdej podróży. Wewnątrz niej znajduje się składana mata do przewijania. W skład zestawu wchodzi również wspomniana torba, którą – w razie potrzeby – można wygodnie odpiąć od maty. Co ciekawe, niektóre modele są kompatybilne z określonymi wózkami, dzięki czemu można je wykorzystać również jako funkcjonalny plecak do wózka. Z reguły posiadają one uchwyt na ramię, który doskonale sprawdzi się w trakcie codziennej eksploatacji. Uchwyt ten można w dowolny sposób regulować, co korzystnie wpływa na komfort mamy. Zaletą takich toreb jest ich niewielka masa, gdyż ważą one średnio od 700 do 800 gram. I jeszcze jedno: taka torba posiada zwykle wnętrze wyściełane specjalnym, odpornym na działanie wody materiałem. Opcjonalnie, może być nim wyłożona jedna z zewnętrznych kieszeni.

Co wybrać?

Akcesoria dziecięce, to nie tylko mleko i pieluszki. Jeśli wybieramy się w dalszą podróż, to racjonalnym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą pojemników na zabawki. Warto jednak uświadomić dziecko o konieczności racjonalizacji przestrzeni w samochodzie. Najlepiej, jeśli maluch może wybrać tylko kilka spośród wszystkich zabawek, a następnie umieścić je w schowku. A jeśli chodzi o typowe akcesoria dziecięce, to w tym przypadku sprawdzą się jedynie funkcjonalne torby dla mam i plecaki do wózka.

Podsumowując, tylko dzięki przemyślanej i funkcjonalnej organizacji przestrzeni, rodzice mogą zapewnić sobie i dzieciom komfort w trakcie podróży lub spaceru. Ważne, aby wybrać rozwiązanie, które będzie zawsze pod ręką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *