Noszenie kasku nie jest obowiązkowe w przypadku rowerzystów, ale dla większego bezpieczeństwa warto go zakładać. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dziecka, kask jest wręcz niezbędny podczas nauki jeżdżenia na rowerze, bo o upadek bardzo łatwo. Uderzenie głową o twardą nawierzchnię lub ostry przedmiot stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia. Odpowiedzialny rodzic nie będzie narażać swojego dziecka na zagrożenie, przed którym można przecież się łatwo zabezpieczyć. Wystarczy pilnować tego, aby dziecko miało zawsze kask na głowie podczas zabawy na rowerze, hulajnodze, deskorolce, rolkach itp.  

Dlaczego kask dziecięcy jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego młodego rowerzysty?

dziecko w fioletowym kaskuNoszenie kasku rowerowego wiąże się z pewnymi ograniczeniami, ale zdecydowanie bezpieczniej będzie mieć go zawsze na głowie podczas jazdy na rowerze lub innym pojeździe. Upadki zdarzają się nawet najlepszym, niezależnie od doświadczenia i umiejętności. O wypadek nietrudno w przypadku małego dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę z dwukołowcem. Lepiej nie kusić niepotrzebnie losu i nie narażać dziecka na niebezpieczeństwo. Noszenie kasku zmniejsza aż kilkakrotnie ryzyko doznania poważnego urazu głowy. Już sam ten argument powinien być wystarczający do tego, aby czym prędzej wyposażyć dziecko w dobrej jakości kask rowerowy. W przypadku małych dzieci kości twarzoczaszki nie są jeszcze w pełni rozwinięte, przez co głowa jest szczególnie podatna na uszkodzenia. Trzeba też pamiętać o tym, że dzieci zwykle nie mają jeszcze wyrobionego odruchu wyciągania rąk przed siebie podczas upadania, przez co ryzyko doznania poważnego urazu zwiększa się diametralnie.

Kask dla dziecka jest niezbędny, zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa na drodze. Chroni głowę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznymi, czyli przed opadami, promieniowaniem słonecznym, podmuchami wiatru, chłodem. Kask rowerowy zabezpiecza również przed gałęziami, zabrudzeniami, insektami. Warto też pamiętać o tym, ze kask powinien mieć na głowie już nawet maluszek jadący z rodzicem w foteliku rowerowym. Z przyzwyczajaniem dziecka do noszenia kasku nie ma co zwlekać, warto jak najszybciej zacząć wyrabiać pozytywny nawyk zakładania go.

Czym się kierować, wybierając kask rowerowy dla dzieci?

Bardzo ważną kwestią w przypadku każdego kasku rowerowego jest to, aby dobrać właściwy rozmiar tego akcesorium, mając na uwadze wiek dziecka i średnicę jego głowy. Kask musi dobrze przylegać do głowy, ale nie może nigdzie uwierać. Zbyt duży będzie zsuwać się z głowy i przekręcać, przez co nie zapewni należytej ochrony, nie mówiąc już o dyskomforcie. Konieczne jest zmierzenie obwodu głowy dziecka na wysokości dwóch centymetrów nad brwiami. Zaleca się wybierać kask z regulacją wielkości, co umożliwia idealne dopasowanie go do głowy użytkownika. Nie może się przemieszczać podczas poruszania głową. Jego kształt również ma znaczenie, dobiera się go zawsze indywidualnie. Każde dziecko ma nieco inaczej ukształtowaną czaszkę, przez co nie istnieje jeden uniwersalny model dla wszystkich. Kolejną kwestią jest waga kasku, która powinna być jak najmniejsza, co przełoży się na komfort użytkowania. Ciężki kask jest niewygodny, stanowi dodatkowe obciążenie i wręcz utrudnia jazdę. Ma też niekorzystny wpływ na kręgosłup i może powodować dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym. W przypadku małego dziecka najlepiej sprawdza się kask, którego waga nie przekracza 0,2 kilograma, a w przypadku starszego można już kupić model o wadze 0,3 kilograma.

Co należy mieć na uwadze przy zakupie kasku rowerowego?

mężczyzna uczący dziecko jeździć na rowerzePrzy wyborze kasku rowerowego trzeba zawsze zwracać uwagę na kwestię dotyczącą wentylacji. Ma to szczególne znaczenie podczas ciepłych miesięcy, bo brak odpowiedniej wentylacji to prosta droga do przegrzania i nadmiernego pocenia głowy. W kasku nie może wobec tego brakować otworów wentylacyjnych, co przełoży się na lepszą cyrkulację powietrza. Przewiewny kask zapewnia komfort użytkowania. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że istotna jest nie tylko liczba otworów wentylacyjnych, ale też ich wielkość. Nawet kolor kasku ma znaczenie, nie zaleca się wybierać podczas ciepłych dni modeli utrzymanych w ciemnej kolorystyce. Zdecydowanie lepsze będą jasne kolory ze względu na to, że odbijają one promieniowanie słoneczne. Bardzo ważną kwestią w przypadku każdego kasku rowerowego jest to, aby posiadał on odpowiednie atesty i spełniał normy bezpieczeństwa.

Kask rowerowy zawsze należy wybierać z dzieckiem, musi on zostać przymierzony. Nie można kupować go na wyrost, licząc na to, że posłuży przez dłuższy czas. Kask musi być idealnie dopasowany, wystarczy wybrać model regulowany, aby dostosować go do zmieniających się potrzeb użytkownika. Jeśli dziecko będzie czuć się niekomfortowo w kasku, to zacznie unikać noszenia go. Na uwadze trzeba mieć to, aby akcesorium było dostosowane do wymiarów głowy dziecka. Kolejną kwestią jest zadbanie o odpowiednią widoczność kasku, nie może zabraknąć elementów odblaskowych. Przełoży się to na większe bezpieczeństwo dziecka, szczególnie podczas jeżdżenia po zmroku. Godne polecenia są kaski wyposażone w daszek i siatkę na owady. Dla dziecka znaczenie ma także design kasku, dlatego przy jego wyborze trzeba mieć na uwadze osobiste preferencje przyszłego użytkownika. Na szczęście obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, przebierać w rodzajach kasków, kolorach i wzorach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *