Rowerek biegowy to atrakcja, z której mogą korzystać już kilkunastomiesięczne maluchy. Te dzieci, które dobrze opanowały naukę stabilnego chodzenia, z ogromną fascynacją i entuzjazmem poznają nowy środek transportu, jakim jest rower. Jazda na rowerku biegowym to nie tylko świetna zabawa, ale także solidny trening zręczności i równowagi. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo rowerków dla maluchów, które różnią się między sobą pod wieloma względami. Czym kierować się przy wyborze pierwszego rowerka dla dziecka, aby zapewnić mu pełnię komfortu i bezpieczeństwa?

Kiedy jest najlepszy czas na zakup pierwszego rowerka biegowego?

mama i dziecko z rowerkiem biegowymWielu rodziców i opiekunów zadaje sobie pytanie, kiedy jest najlepszy czas na zakup pierwszego rowerka biegowego dla dziecka. Jak się okazuje, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Głównym kryterium, którym powinni kierować się rodzice i opiekunowie, jest gotowość malucha do zapoznania się z nową aktywnością, jaką jest jazda na rowerze biegowym.

Warto pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre błyskawicznie uczą się chodzić i w sposób pewny utrzymują równowagę. Są jednak i takie maluchy, którym nauka stabilnego chodu i równowagi zajmuje nieco więcej czasu. Rodzic, który stwierdzi, że jego pociecha umiejętnie stąpa po ziemi, może zacząć rozglądać się za pierwszym rowerkiem biegowym dla malucha. Oferta jednośladów dla najmłodszych jest naprawdę bogata. Różnią się one materiałem, z jakiego zostały wykonane, rodzajem kół oraz wieloma innymi parametrami. A zatem kryteria, którymi kierują się rodzice przy wyborze pierwszego rowerka dla swojego dziecka, muszą być mocno spersonalizowane.

Jakie są rodzaje rowerków dla dzieci?

Idealne dopasowanie rowerka biegowego do umiejętności i warunków fizycznych dziecka jest gwarancją bezpiecznej i przyjemnej jazdy. Producenci rowerków biegowych prezentują szeroką gamę produktów, różniących się od siebie sposobem wykonania.

Podział rowerków ze względu na materiał

Rowerek biegowy drewniany to produkt, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Powszechnie uznaje się, że wybierany jest on główne z uwagi na wysokie walory estetyczne. Rowerek biegowy drewniany jest dość ciężki, co przekłada się na poziom stabilizacji podczas jazdy. Jednocześnie model wykonany z drewna jest zdecydowanie mniej odporny, niż chociażby jego metalowy odpowiednik. Niestety taka biegówka może, w przypadku dość intensywnej eksploatacji, ulec szybkiemu zużyciu i zniszczeniu.

dziecko w kasku na rowerku biegowymRowerki biegowe metolowe są zdecydowanie najcięższe w tej kategorii, ale jednocześnie cieszą się najdłuższą żywotnością. Te wykonane z elementów metalowych polecane są dzieciom, które odznaczają się dużym temperamentem i wysokim poziomem energii. Rodzice malucha, który z dużą intensywnością użytkuje swój pierwszy pojazd, powinni postawić na trwały i solidny produkt. Takim właśnie jest rowerek biegowy metalowy.

Rowerek biegowy z plastiku to produkt dla zdecydowanie najmłodszych pociech. Plastikowy rowerek, który często jest wykonany z materiałów z recyklingu, sprawdzi się jako zabawka domowa. Niestety użytkowanie go na zewnątrz grozi jego poważnym uszkodzeniem. Z uwagi na niską wagę, produkt ten jest polecany jako pierwszy rowerek do użytku domowego.

Ciekawą alternatywą dla rowerków drewnianych, metalowych i plastikowych są, cieszące się coraz większą popularnością, rowerki biegowe wykonane z aluminium. To lekki materiał, który jednocześnie jest dość odpory na uszkodzenia. Stanowi idealny produkt dla dzieci, które doskonale rozumieją jego przeznaczenie i potrafią prawidłowo z niego korzystać.

Rowerek biegowy a rodzaj kół

Klasyfikacja rowerków biegowych występuje także ze względu na rodzaj kół. Jedną z kwestii, która często nurtuje rodziców przy zakupie pierwszego jednośladu dla swojego dziecka, jest to, jakie wybrać koła: piankowe czy pompowane.

Koła piankowe są zdecydowanie lżejsze, łatwiejsze w utrzymaniu i rzadziej ulegają awariom. Nie da się ich przebić, a ich cena jest stosunkowo niska. Niestety piankowe koła w rowerku biegowym nie są rozwiązaniem idealnym. Jak się okazuje, nie zapewniają tak dużego komfortu podczas jazdy jak koła pompowane. Poza tym mają dużo mniejszą przyczepność do podłoża i generują większy opór toczenia.

Koła pompowane mają zdecydowanie lepszą przyczepność do podłoża, co zapewnia dziecku większy komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy, nawet na mokrej nawierzchni. Koła pompowane są cięższe od piankowych, ale mają lepszą amortyzację, co umożliwia poruszanie się po nierównym terenie. Z uwagi na większą wagę, rowerek biegowy z kołami pompowanymi to dobre rozwiązanie dla starszych dzieci.

Rowerek biegowy – z hamulcami czy bez?

Niektóre rowerki biegowe wyposażone są w hamulce, ale montaż hamulców w rowerku biegowym nie jest obowiązkowy. Wielu rodziców zastanawia się, czy ich pociecha potrzebuje hamulców w rowerku. Rowerki biegowe nie rozwijają dużej prędkości, więc dziecko bez problemu może zatrzymać swój pierwszy jednoślad za pomocą stóp. Z drugiej jednak strony, hamulce zamontowane w rowerku biegowym uczą dziecko prawidłowych odruchów, dzięki czemu łatwiej będzie mu przesiąść się w przyszłości na tradycyjny rower.

Jak prawidłowo dopasować rodzaj i wielkość rowerku biegowego?

Rowerek biegowy powinien być dopasowany do wzrostu i wieku dziecka. Warto zwrócić uwagę na to, aby rowerek posiadał funkcję regulacji siodełka – dzieci w tym okresie szybko rosną, dlatego zmiana ustawienia siodełka będzie koniecznością. Dopasowanie wielkości rowerku do wzrostu dziecka nie jest trudne. Wystarczy zmierzyć wysokość małego rowerzysty od ziemi do kroku – uzyskany wynik będzie stanowił maksymalną wysokość, na której powinno znaleźć się siodełko.

Idealny rowerek biegowy dla 2 latka

mama całuje synka na rowerku biegowymRowerek biegowy dla 2 latka to świetny trening równowagi i koordynacji dla malucha. Wielu rodziców zastanawia się nam tym, jaki rower biegowy będzie idealny dla ich dwuletniej pociechy. Z uwagi na młody wiek przyszłego adepta jazdy na jednośladzie, najlepszym wyborem będzie ten o niskiej wadze, który jest wyposażony w funkcję regulacji wysokości siedzenia oraz kierownicy.

Dzieci w tak młodym wieku rosną w błyskawicznym tempie dlatego regulacja wysokości poszczególnych elementów to bardzo praktyczna funkcja. Bez względu na to, jaki rowerek biegowy dla 2 lata wybiorą jego rodzice lub opiekunowie, konieczne jest, aby przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo malucha. Pamiętajmy, aby każde dziecko, które wyrusza na wyprawę swoim pierwszym jednośladem, miało na głowie kask i ochraniacze na kolana oraz łokcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *