Zanim maluch rozpocznie swoją przygodę z rowerem minie trochę czasu, ale do dyspozycji jest wiele innych pojazdów przeznaczonych dla najmłodszych. Przykładem będzie jeździk dla dzieci, dzięki któremu pociechom będzie łatwiej przejść na pełnowymiarowy rower z pedałami i łańcuchem. Jeździki są pozbawione tego typu elementów, a jeżdżenie na nich wymaga odpychania się nogami. Mogą być użytkowane zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Taki niepozorny pojazd stanowi wspaniałą formę rozrywki, dostarcza mnóstwo radości i sprzyja prawidłowemu rozwojowi maluszka. Warto o nim pomyśleć już nawet podczas kompletowania wyprawki, chociaż nierzadko staje się on prezentem od rodziny.

Czy warto kupić dziecku jeździk pchacz?

dziewczynka na jeździkuJuż nawet małe dzieci nie muszą ograniczać się do zabawy różnymi samochodzikami, ale mogą stać się kierowcami. Na początek idealnie sprawdzają się jeździki dziecięce, które pomagają dziecku w stawianiu pierwszych kroków. Początki zawsze są trudne i pełne upadków, ale warto zachęcać dziecko do podejmowania trudu i dalszych prób. Z pomocą przychodzą między innymi jeździki, dzięki którym dzieci chętniej wykonują aktywność ruchową. Taka niepozorna zabawka motywuje maluszka, ułatwia mu szybsze opanowanie chodzenia. O stawianiu pierwszych kroków można już zwykle mówić jeszcze przed ukończeniem roku. Jeździk będzie długoterminową inwestycją, zapewni mnóstwo zabawy i nie znudzi się szybko. Można mieć pewność, że tego typu zabawka będzie używana przez co najmniej kilka miesięcy. Służy jako podparcie chroniące przed upadkiem i umożliwiające samodzielne poruszanie się, pokonywanie coraz większych dystansów. Dziecko nabiera dzięki temu więcej pewności siebie, jest dumne ze swoich osiągnięć. Zaczyna świadomie planować kierunek jazdy, co rozwija motorykę. Uczy się też zasad kierowania pojazdem.

Co przemawia za zakupem jeździka dla dziecka?

Jeździki zachęcają do dążenia do celu, uczą wytrwałości. Wspomagają one aktywność fizyczną, uczą równowagi, wzmacniają mięśnie. Dziecko nie będzie mieć problemu z przejściem z tego typu pojazdu na rowerek biegowy. Odpychanie się nogami od podłoża ma bardzo korzystny wpływ na mobilność ruchową. Poruszanie się na jeździku jest dla dziecka świetnym treningiem, podczas którego może także ćwiczyć zmysł równowagi, koordynację ruchową i mięśnie nóg. Na korzyść tych zabawek przemawia też to, że umożliwiają dziecku czucie głębokie i lepsze kontrolowanie ciała. Obecnie można liczyć na bogactwo i różnorodność asortymentu, przebierać w modelach jeździków pod kątem kolorów, kształtów, wzorów. Nie brakuje takich, które przypominają zwierzątko czy pojazd.

W sprzedaży znajduje się też mnóstwo modeli z dodatkowym wyposażeniem, szeregiem interesujących funkcji. Można kupić jeździk wydający różne dźwięki, wygrywający melodie, świecący itp. Zapewnia on mnóstwo zabawy zarówno w domu, jak i na podwórku. Da się go zabierać ze sobą na wyjazdy i nawet krótkie spacery. Będzie to też duże udogodnienie dla rodzica, pozwoli chwilę odpocząć. Zaletą jeździków jest to, że dzięki nim dziecko staje się bardziej mobilne i ma większą swobodę ruchu. Może lepiej poznawać otoczenie i dotrzeć do miejsc, które do tej pory były dla niego nieosiągalne.

Jak wybrać odpowiedni jeździk dla dziecka?

chłopiec na zielonym jeździkuW sprzedaży znajdują się nie tylko zwykłe jeździki o prostej konstrukcji, ale też modele elektryczne, wyposażone w akumulator, który trzeba regularnie ładować. Jest to świetna opcja w przypadku małych dzieci ze względu na to, że nie muszą wkładać zbyt wiele wysiłku w ich obsługę. Zasilanie zewnętrzne sprawia, że dziecko nie angażuje dużo energii w jazdę takim pojazdem. Istotną kwestią w przypadku elektrycznego jeździka jest to, aby był wyposażony w mocny akumulator, żeby nie trzeba było go zbyt często ładować. Nie można mówić o satysfakcjonującej zabawie przy rozładowanej baterii.

Bardzo popularne są jeździki 3w1, które służą też jako wózki i pchacze. Można liczyć na wygodne oparcie i barierki zwiększające bezpieczeństwo dziecka podczas poruszania się pojazdem. Jeśli jest ono już w stanie samodzielnie siadać, to można śmiało sprezentować mu tego typu jeździk. Na uwadze powinno się mieć to, aby pojazd był wyposażony w podnóżek, co przełoży się na większy komfort użytkowania. Bardzo ważną kwestią przy wyborze jeździka jest to, aby był on pozbawiony ostrych krawędzi i wystających elementów. Sprawdzić powinno się także zabezpieczenie przed wywrotką. Godne polecenia są jeździki mające na kołach ochronę w postaci gumowej opaski, która działa jak mata antypoślizgowa. Nie będzie trzeba martwić się o wpadnięcie w poślizg.

Na co zwracać uwagę przy zakupie jeździka?

Wybierając jeździk dziecięcy, zawsze powinno się mieć na uwadze jego wykonanie. Niezbędne są odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Zabawka musi być wykonana z materiałów dobrego gatunku, wytrzymałych, wolnych od szkodliwych związków. Nie bez znaczenia są też preferencje i zainteresowania dziecka. Modeli jeździków jest mnóstwo, aż trudno zdecydować się na konkretny pojazd, gdy jeden wydaje się być ciekawszy od drugiego. Dużą popularnością cieszą się modele przypominające samochody, mogą być osobowe, wyścigowe lub nawet terenowe. Nie brakuje też jeździków imitujących lokomotywę, quada, radiowóz, motor, samochód strażacki, zwierzę. Mile widziane są różne dodatkowe akcesoria, które umilają dziecku czas i zachęcają je do używania. Warto zainwestować w zabawki wzbogacone o elementy dźwiękowe typu klakson, syrena strażacka itp. W jeździkach mogą być też akcesoria świetlne, co mocno pobudza zmysł wzroku. Ciekawym elementem wyposażenia jest koszyk na kierownicę, dzięki czemu dziecko będzie mogło poczuć się jak na prawdziwym rowerze i przewozić swoje zabawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *