Dopóki dziecko nie nauczy się samodzielnie chodzić, podczas spacerów konieczny będzie wózek. Jest to niezbędny element wyposażenia każdej wyprawki. Obecnie rodzice mogą liczyć na szereg udogodnień, dzięki czemu spacerowanie staje się jeszcze bardziej komfortowe i bezpieczniejsze. Przy wyborze wózka dla dziecka zawsze warto mieć na uwadze dodatkowe akcesoria. W sprzedaży dostępnych jest szereg praktycznych elementów pomocniczych, w które warto zainwestować. Niektóre z nich są już zawarte w zestawie, inne trzeba dokupić osobno. Czas zastanowić się nad tym, jakie akcesoria do wózka przydadzą się już od pierwszych dni jego użytkowania.

Najczęściej wybierane akcesoria do wózków

dziecko w wózku tackąKażdej młodej mamie polecić można torbę do wózka dziecięcego, która pomieści wszystkie niezbędne akcesoria dla maluszka poza domem. Jest ona wręcz niezbędna i to nie tylko podczas spacerowania. Zawsze można ją odpiąć od wózka i używać na co dzień, nosząc na ramieniu. Najlepiej sprawdzi się model zapinany, aby zawartość była należycie chroniona i niczego nie zgubić. Nie może też zabraknąć specjalnego uchwytu mocującego, który pozwala na zamontowanie torby do rączki wózka. Dodatkowy, dłuższy pasek do przewieszenia przez ramię powinien być regulowany, aby można było dopasować ją do wzrostu użytkownika. Torba musi być pojemna, wyposażona w wiele kieszeni i przegródek. Warto wybrać model wzbogacony o matę do przewijania czy specjalne opakowanie termiczne na butelkę.

Pokrowiec do wózka to kolejne akcesorium, które powinna mieć każda młoda mama. Istotne jest to, aby dobrać go do używanego modelu wózka. Pokrowiec chroni przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, czyli przed promieniowaniem słonecznym, opadami deszczu, podmuchami wiatru. Ważne jest to, aby zakładanie i zdejmowanie osłony było szybkie i bezproblemowe. Podczas ciepłych dni świetnie sprawdzi się parasolka do wózka, która ochroni wrażliwą i delikatną skórę maluszka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Na uwadze trzeba mieć sposób jej montażu i regulację.

Jakie akcesoria do wózka warto wybrać?

Podczas chłodnych dni idealnie sprawdza się śpiworek do wózka, który zapewnia komfort termiczny. Przy jego wyborze należy mieć na uwadze to, aby był wykonany z materiałów miękkich i przyjemnych w dotyku. Zewnętrzna warstwa śpiworka musi być odporna na działanie wilgoci i wiatru. Mile widziana będzie też grubsza tkanina lub specjalna wkładka ochronna, co wzmocni dodatkowo śpiworek, zabezpieczy przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Zaleca się zakup śpiworka zamykanego na zamek błyskawiczny ze specjalnymi otworami na pięciopunktowe pasy. Przydatnym akcesorium będzie też moskitiera do wózka, która zapewni ochronę przed owadami. Ma to szczególne znaczenie w okresie wiosenno-letnim, czyli podczas wzmożonej aktywności insektów. Ważne jest to, aby moskitiera była wykonana z siateczki, aby dziecko mogło nadal obserwować otoczenie.

Jeśli rodzic chce zapewnić dziecku spokojny i zdrowy sen na świeżym powietrzu, to zamontowanie moskitiery jest wręcz koniecznością. Nie będzie trzeba martwić się o to, że dziecko zostanie ukąszone lub użądlone, co wiązałoby się z szeregiem dodatkowych problemów. W wyposażeniu wózka dziecięcego nie może też zabraknąć ciepłego i przyjemnego w dotyku kocyka oraz miękkiej poduszki, dzięki czemu dziecko będzie mogło komfortowo leżeć i drzemać. Kocyk i poduszka powinny być wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. Przydatnym akcesorium będzie też mufka do wózka, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jest to skuteczne rozwiązanie przeciwdziałające marznięciu rąk. Przed zimnem chroni ciepłe wypełnienie mufki, z kolei jej zewnętrzna powierzchnia jest wykonana z materiału wodoodpornego.

Co może znaleźć się w dodatkowym wyposażeniu do wózka dziecięcego?

dziecko w wozku z tacką i moskitierąDo wózka dziecięcego bardzo przydatne będą adaptery do stelaża. Za ich pomocą można przymocować fotelik bezpośrednio do stelaża wózka, co przekłada się na wygodę i większe bezpieczeństwo użytkowania. Ciekawą opcją jest też tacka do wózka, która pełni rolę stolika. Warto się w nią wyposażyć w przypadku dziecka potrafiącego już samodzielnie siadać. Tacka zastąpi pałąk, ułatwi karmienie. Będzie też służyć do zabawy, co pewnością umili dziecku czas podczas spacerowania. Przyda się także uchwyt termiczny na butelkę lub kubek. Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Nie trzeba szukać czegoś do picia w torbie ani trzymać butelki w ręce podczas prowadzenia wózka. Napój będzie cały czas na wyciągnięcie ręki, bo uchwyt montuje się do ramy wózka. W sprzedaży nie brakuje też rozmaitych organizerów do wózka, dzięki którym można pomieścić wszystkie drobiazgi i łatwiej utrzymać porządek. Mogą być nawet z kieszenią termiczną czy otworem na butelkę.

Jako że niektóre dzieci szybko się nudzą podczas spacerowania w wózku, nie może zabraknąć zabawek, które umilą im czas. Najlepiej będzie wozić ze sobą kilka, bo dzieci lubią różnorodność. Do dyspozycji jest szereg zawieszek i pałąków, które można z łatwością zamontować na wózku. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby przyciągać uwagę dziecka i zachęcać je do zabawy. Można też pomyśleć nad dostawką do wózka, co pozwala na szybkie zwiększenie dostępnej przestrzeni i to bez konieczności kupowania nowego modelu. Dostawka sprawdza się rewelacyjne w przypadku większej liczby dzieci. Jest to świetna alternatywa dla ciężkiego i dużego wózka zajmującego sporo miejsca. Na korzyść dostawek przemawia ich lekkość i poręczność. Najlepszym wyborem jest dostawka boczna ze składanym siedzeniem doczepianym do wózka. Powinna mieć ona klamrę i sztywne połączenie z wózkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *