Wraz z nadejściem okresu jesiennego, warto zainwestować w jedno z przydatniejszych akcesoriów każdego rodzica: śpiworek do wózka. Dzięki niemu dziecko zachowuje zdecydowanie większy komfort podczas spaceru, a dorosły… może odetchnąć z ulgą, że jesienna przechadzka to wcale nie dwie godziny ubierania oraz rozbierania i kwadrans na dworze.

Dlaczego warto kupić śpiworek do wózka?

dziecko w śpiworku w wózkuŚpiworek niemowlęcy do wózka zdecydowanie ułatwi wychodzenie na spacer w czasie, kiedy na dworze jest chłodno. Dziecko, które znajduje się w wózku, jest zdecydowanie bardziej narażone na wychłodzenie od rodzica, który porusza się i pcha pojazd przed sobą. Jest zatem w pełni naturalne, że staramy się odpowiednio okryć pociechę i tym samym zapewnić jej optymalny komfort cieplny.

Niestety, okazuje się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Podczas gdy maluch ubrany w kilka warstw odzieży być może rzeczywiście nie marznie, ma zdecydowanie zmniejszony zakres ruchu w porównaniu do dziecka, które ma na sobie mniej ubrań. W związku z tym niemowlę pozostaje w niejako wymuszonej pozycji ciała, która nie jest dla niego szczególnie zdrowa i na dłuższą metę może prowadzić do wad postawy czy spowolnienia rozwoju motorycznego dziecka. Kwestią, która w tym przypadku również ma duże znaczenie, jest także dyskomfort malucha, który – unieruchomiony – może bardzo buntować się podczas spacerów i podchodzić z dużą niechęcią do tej formy poznawania świata.

Śpiworek kontra kocyk – podstawowe różnice

Można powiedzieć, że śpiworek do spacerówki wcale nie jest niezbędnym akcesorium – przecież dziecko można okryć kocykiem. Podczas gdy rzeczywiście jest to jakieś rozwiązanie, ma ono zdecydowanie więcej wad niż śpiworek. Przede wszystkim, nie sposób otulić dziecka kocykiem tak szczelnie jak ma to miejsce w przypadku śpiworka – a w takiej sytuacji trudno mówić o faktycznej ochronie przed chłodem. Dodatkowo, próbując zapewnić jak najlepszy komfort cieplny, rodzice bardzo często owijają dzieci mocno, a co za tym idzie – krępują ich ruchy.

Pozostaje również kwestia wygody użytkowania: kocyk może bardzo łatwo spaść czy zostać wypchnięty przez dziecko z wózka spacerowego. To bardzo prosta droga nie tylko do zgubienia go, ale również wychłodzenia malucha, gdy rodzic nie dostrzeże w porę, że dziecko nie jest już przykryte.

Jak wybrać najlepszy śpiworek niemowlęcy?

Aby wybrać najlepszy możliwy śpiworek do spacerówki (który z powodzeniem posłuży również w gondoli), warto zwrócić uwagę na szereg kwestii:

  1. dziecko śpi na śpiworkuDobór do wózka – dopasowanie do modelu wózka wymieniamy jako pierwsze ze względu na to, że nawet jeśli śpiworek spełni pozostałe oczekiwania, a okaże się źle dopasowany do pojazdu, w którym ma się znaleźć – całe poszukiwania trzeba będzie rozpocząć na nowo. Pragniemy uspokoić: zdecydowana większość śpiworków do wózka jest uniwersalna, jednak niektóre z nich (a także co poniektóre modele wózków) są na tyle specyficzne, że nie będą odpowiednim rozwiązaniem w każdym przypadku. Poszukiwanie w sieci czy też sklepie stacjonarnym warto rozpocząć od upewnienia się, że dany wariant będzie odpowiedni do posiadanego wózka;
  1. Regulacja pasów – dlaczego to tak istotne? Przede wszystkim ze względu na to, że jesienią maluch będzie ubrany lżej niż w okresie zimowym, a dodatkowa warstwa odzieży czy grubsza kurtka mogą wpłynąć na możliwość zapięcia pasów. Ponadto, dziecko po prostu rośnie, a co za tym idzie – może okazać się, że po jednym sezonie śpiworek niemowlęcy jest dla niego za mały. To, czy dany model posiada opcję regulowania pasów, poznamy po tym, czy ma jeden, czy dwa otwory w tylnej części;
  1. Odpowiedni rozmiar – dobrze dobrany rozmiar śpiworka ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort dziecka. O ile nieco zbyt luźny śpiworek nie zrobi dziecku dużej różnicy – za mały może krępować jego ruchy, a dodatkowo zwiększać potliwość malucha;
  1. Rodzaj wyściełania wewnątrz – należy również zwrócić uwagę na to, by wnętrze śpiworka niemowlęcego było wykonane z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów. Dzięki temu dziecko zachowa pełen komfort podczas spaceru;
  1. Impregnacja – jesienią czy zimą bardzo często podczas spaceru można spotkać opady deszczu lub śniegu. Co za tym idzie, dziecko mogłoby zmoknąć, dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybrany model śpiworka do wózka jest odpowiednio zaimpregnowany. Dzięki temu maluch będzie odpowiednio chroniony przed wiatrem oraz deszczem czy śniegiem.

Zalety śpiworków niemowlęcych do wózka

Śpiworek niemowlęcy do wózka to niezwykle wygodne rozwiązanie, którego podstawową zaletą jest możliwość rezygnacji z jednej warstwy odzieży u dziecka. To z kolei skraca czas niezbędny do przygotowania się do wyjścia i poprawia komfort dziecka jeśli chodzi o zakres jego ruchów.

Dodatkowo maluch znajdujący się w śpiworku jest osłonięty przed wiatrem i opadami atmosferycznymi, a to zdecydowanie zwiększa jego chęć obserwowania świata. Dzięki temu spacer przebiega w spokojnej atmosferze, bez protestów znudzonego lub, co gorsza, zmarzniętego maluszka, a rodzic może spokojnie załatwić bieżące sprawunki czy też po prostu cieszyć się przyjemnością płynącą ze spaceru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *