Foteliki samochodowe są niezbędne i należy o nich pomyśleć jeszcze przed pojawieniem się maluszka na świecie. Muszą być używane od praktycznie pierwszych dni życia, jeśli chce się przewozić dziecko autem. Zadaniem fotelika jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Zgodnie z polskimi przepisami prawa foteliki muszą być użytkowane do aż dwunastego roku życia lub do osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu. Bardzo ważne jest to, aby jak najlepiej dopasować fotelik do potrzeb dziecka i samochodu, w którym ma być używany. Prawidłowe zamocowanie fotelika to podstawa, w przeciwnym razie zwiększa się ryzyko spowodowania poważnego urazu u dziecka.

Jakie wyróżnia się foteliki dla dzieci?

Rodzajów fotelików samochodowych jest wiele, podstawowy podział dotyczy kategorii wagowej, sposobu i kierunku montażu. W grupie 0 znajdują się foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze nieprzekraczającej 10 kilogramów. Są one odpowiednie dla dzieci od szóstego do dziewiątego miesiąca życia. Grupa 0+ dotyczy fotelików dla dzieci o masie ciała do 13 kg, od dwunastu do piętnastu miesięcy. Grupa I obejmuje foteliki dla użytkowników o wadzie od 9 do 18 kilogramów, czyli w wieku od dziewięciu miesięcy do aż czterech lat. Kolejna jest grupa II, czyli dla dzieci o wadze od 15 do 25 kilogramów, w wieku od czterech do sześciu lat. Grupa III dotyczy fotelików dla dzieci, których waga wynosi od 22 do 36 kilogramów, mających od sześciu do jedenastu lat.

Foteliki samochodowe 0-13 kg montuje się zawsze tyłem do kierunku jazdy, co zapewnia największe bezpieczeństwo i chroni delikatny kręgosłup maluszka. Ich montaż odbywa się za pomocą pasów samochodowych lub bazy Isofix, a dziecko jest zapinane wewnętrznymi pasami trzy- lub pięciopunktowymi. Foteliki samochodowe 0-18 kg i 0-25 kg mogą być montowane zarówno tyłem, jak i przodem. Zgodnie z zaleceniami powinno się pozostać przy przewożeniu dziecka tyłem do kierunku jazdy aż do czwartego roku życia. Najlepiej sprawdza się montaż fotelika za pomocą złącza Isofix ze względu na to, że zapewnia optymalną stabilność, umożliwia przypięcie fotelika bezpośrednio do kanapy samochodowej. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również łatwa obsługa, wystarczy parę kliknięć i gotowe. Pasy bezpieczeństwa w tego typu fotelikach są trzy- lub pięciopunktowe i regulowane. Możliwe jest też zwykle zmienianie ustawienia nachylenia oparcia i pozycji z siedzącej do półleżącej. Foteliki samochodowe 9-18 kg mają już pełną regulację zagłówka, oparcia, wysokości pasów i nawet osłony. W ostatniej grupie znajdują się foteliki 15-36 kg, które są wyposażone w prowadnice lub uchwyty, przez które przeciąga się pas i zapięcie. Najczęściej są pozbawione pasów wewnętrznych oraz wzbogacone o wygodne podłokietniki, wyprofilowane oparcie, wielostopniową regulację wysokości zagłówka.

Kiedy należy zmienić fotelik?

fotelik samochodowyFotelik dla niemowlaka nie może być używany przez starsze dziecko, nawet jeśli będzie w świetnym stanie. Dziecko rośnie, zmieniają się jego potrzeby, konieczne jest wymienienie fotelika, sięgnięcie po model z wyższej grupy wiekowej. Kierować trzeba się przede wszystkim wzrostem i wagą dziecka, to właśnie te parametry mają największe znaczenie przy wyborze fotelika samochodowego. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po zakupie fotelika, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Producent umieszcza w niej dokładne informacje dotyczące tego, kiedy należy wymienić fotelik. W większości przypadków trzeba kupić większy model, gdy głowa dziecka zacznie wystawać poza jego górny obrys. Wychodzenie głowy poza oparcie fotelika jasno wskazuje na to, że dziecko jest już za duże i po prostu nie mieści się w foteliku.

Wymiana fotelika jest konieczna, w przeciwnym razie przestanie on spełniać należycie swoją nadrzędną funkcję, czyli nie będzie już zapewniać bezpieczeństwa podczas jazdy i ewentualnej kolizji. Fotelik musi zostać bezwzględnie wymieniony, gdy waga dziecka przekroczy maksymalne obciążenie. Warto jednak mieć na uwadze to, że jeśli dziecko nadal mieści się w przedziale wiekowym i wagowym, jego głowa nie wychodzi poza górną krawędź oparcia, ale nogi wystają poza fotelik, to nie ma potrzeby wymieniania akcesorium na większe. Wskazaniem do zmienienia fotelika na inny model jest też pojawienie się problemu z zapinaniem pasów bezpieczeństwa. Jeśli nie będzie można tego zrobić poprawnie lub pasy staną się za krótkie, to trzeba rozejrzeć się za modelem w wyższej kategorii wagowej. Potrzebę wymiany fotelika można poznać również po tym, że ramiona dziecka zaczynają się wciskać w zagłówek, a pasy znajdują się zbyt nisko.

Na co zwracać uwagę, kupując fotelik samochodowy?

Najważniejszą kwestią podczas wybierania fotelika samochodowego jest dobranie go do wzrostu, wieku i wagi dziecka. Praktyczny będzie montaż fotelika w bazie, dzięki czemu nie ma potem problemu z szybkim zmienieniem fotelika na inny model. Istotne jest też to, aby fotelik był wyposażony w regulowany pałąk, podczas jazdy powinien być on zawsze podniesiony, bo pełni funkcję ochronną w momencie zderzenia. Niezbędne w każdym foteliku są oczywiście pasy bezpieczeństwa, najlepiej sprawdzą się pięciopunktowe. Mocno trzymają, pozwalają na stabilne przypięcie dziecka, co zapobiega wyślizgiwaniu się. Bardzo istotne są wyniki testów zderzeniowych, które powinny być wykonane przez renomowane ośrodki badawcze. Na uwadze powinno się mieć przede wszystkim testy ADAC. Najlepsze foteliki samochodowe są oznaczone pięcioma gwiazdkami, co oznacza, że zapewniają najwyższą ochronę maluszkowi. Istotne będą też wyniki bardzo restrykcyjnych testów (np. Test Plus), które przechodzą wyłącznie foteliki RWF.

Co ma znaczenie przy wyborze fotelika samochodowego?

Fotelik samochodowy musi zostać dopasowany do samochodu, w którym ma być przewożone dziecko. W sprzedaży nie brakuje uniwersalnych fotelików, które pasują do większości modeli aut, ale różnie z tym bywa, dlatego zawsze trzeba to zweryfikować przed zakupem. Może okazać się, że fotelik nie jest kompatybilny z profilem kanapy lub kątem jej nachylenia. Fotelik musi dobrze przylegać do oparcia kanapy samochodowej. Nie może być też problemu z zapięciem pasów bezpieczeństwa. Jeśli chce się mieć pewność, że fotelik został właściwie dobrany, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do renomowanego sklepu, w którym doświadczeni i przeszkoleni pracownicy rozwieją wszelkie wątpliwości i udzielą fachowego doradztwa.

Możliwe jest przymierzenie różnych siedzisk, co ułatwia znalezienie tego idealnego. Zawsze można też zadzwonić do sklepu sprzedającego foteliki i zapytać, jakie modele pasują do danej marki samochodu. Bardzo ważne jest to, aby fotelik był łatwy w montażu i demontażu. Nieprawidłowo zamocowany nie spełni swojego zadania i zamiast chronić dziecko, narazi je na niebezpieczeństwo. Mile widziane będą też dodatkowe akcesoria do fotelików, które zwiększają komfort jazdy typu lusterko, mata ochronna pod fotel, ochraniacz chroniący tapicerkę przed zabrudzeniami, wkładka poprawiająca cyrkulację powietrza podczas upalnych dni, śpiworek do fotelika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *