Gry planszowe dla dzieci to rozwiązanie uniwersalne i ponadczasowe. Jest to zabawka i jednocześnie narzędzie o walorach edukacyjnych. Planszówki uczą spostrzegawczości, zręczności, logicznego myślenia, zdrowego współzawodnictwa. Lista korzyści jest bardzo długa, dlatego czas najwyższy rozejrzeć się za planszówka dla swojego dziecka. Warto też skorzystać z okazji i spędzić czas na wspólnej zabawie dostarczającej mnóstwa emocji. Gry planszowe to godna polecenia forma rozrywki dla każdego, niezależnie od wieku i zainteresowań.

Jak gry planszowe dla dzieci wpływają na ich rozwój?

plansza do chińczykaGry planszowe mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, dlatego warto sięgnąć po nie jak najwcześniej, dostosować do wieku i możliwości dziecka. Za ich pomocą dziecko może uczyć się poprzez zabawę, czyli w najbardziej efektywny sposób. Uczenie się poprzez doświadczanie stymuluje zmysły. Dziecko może rozwijać się pod kątem poznawczym, społecznym, emocjonalnym i nawet fizyczno-motorycznym. Niepozorne gry planszowe wpływają na sposób myślenia dziecka, uczą asertywności, liczenia, analizowania, czytania ze zrozumieniem, poszukiwania różnych rozwiązań na powstałe problemy. Planszówki wspomagają procesy poznawcze, mają niezwykle korzystny wpływ na sprawność motoryki małej i dużej. Dziecku jest łatwiej zapamiętywać i kojarzyć fakty. Kolejną zaletą jest rozwój umiejętności społecznych. Uczą współdziałania i współzawodnictwa, zdrowej rywalizacji. Gry planszowe wymagają też cierpliwości, kształtują charakter. Dziecko uczy się radzenia z sukcesami i porażkami, wytrwałości w dążeniu do celu i samodzielnego rozwiązywania napotykanych problemów. Zwiększa się też odporność na stres, dziecku łatwiej oswaja się z różnymi emocjami. Można też mówić o rozwoju umiejętności matematycznych, logicznego myślenia, sprawności rachunkowej.

Gry zręcznościowe dla dzieci to świetne narzędzie do rozwijania sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Polegają one zwykle na układaniu wzorów za pomocą różnych elementów lub figur. Na tym jednak nie koniec, bo dziecko musi je też zapamiętywać. Gry zręcznościowe wymagają skupienia, ćwiczą pamięć i spostrzegawczość. Można też liczyć na poprawienie myślenia taktycznego i doskonalenie precyzji wykonywanych ruchów. Godne polecenia są również rozmaite gry karciane dla dzieci, które można dobrać do praktycznie każdej grupy wiekowej. Ciekawe okazują się gry symulacyjne, które są planszowymi odpowiednikami gier komputerowych. Zmuszają one do analizowania i wyciągania wniosków, szukania różnych sposobów w celu rozwiązania konkretnego problemu. Gry strategiczne również są bardzo wartościowe dla dziecka, uczą przewidywania ruchów graczy, podejmowania szybkich decyzji, rozwijają planowanie i strategiczne myślenie. Planszówki mogą mieć nawet formę gier słownych, które wzbogacają słownictwo i pozwalają nabyć nowych umiejętności lingwistycznych. Dziecku coraz łatwiej jest formować wypowiedzi, ubierać myśli w słowa. Gry słowne ćwiczą umiejętności językowe i zdolności komunikacyjne.

Dlaczego warto grać z dzieckiem w gry planszowe?

dzieci grające w grę zręcznościowąGry planszowe to świetny sposób na nudę, spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Planszówki pomagają rozwiązywać konflikty społeczne, zwiększają pewność siebie, uczą kontrolowania własnych emocji i przestrzegania reguł. W gry planszowe mogą grać wszyscy domownicy bez względu na wiek, co przekłada się na zacieśnianie więzi rodzinnych. To właśnie wspólne aktywności i działania ma bardzo pozytywny wpływ na relacje międzyludzkie. Dziecko najbardziej potrzebuje uwagi rodziców, którzy są dla niego najważniejszymi osobami na świecie. Nawet najpiękniejsza i najdroższa zabawka staje się bezużyteczna, jeśli ma być traktowana jako substytut rodzica. Nic tak nie cieszy jak zainteresowanie ze strony mamy i taty, wspólne doświadczanie różnych emocji i przeżywanie wspaniałych przygód. Grając z dzieckiem w gry planszowe, można odciągnąć je od elektroniki, która niekoniecznie ma na niego korzystny wpływ. Zmniejsza się ryzyko uzależnienia od mediów w postaci telewizji, komputera czy smartfona.

Dziecku trzeba pokazać, że są inne możliwości, ale trzeba dać mu przykład i zaangażować się we wspólną grę. Samodzielna zabawa w końcu staje się nudna, dziecko zaczyna szukać innych form rozrywki, które pozwolą na miłe spędzenie wolnego czasu. Z pomocą przychodzą właśnie gry planszowe, które zapewnią wspaniałą zabawę dla wszystkich uczestników rozgrywki. Rodzajów rodzinnych gier jest tak wiele w sprzedaży, że nie starczyłoby wręcz czasu na przetestowanie ich wszystkich. Nawet zwykłe, proste gry typu Chińczyk są niezwykle emocjonujące i dostarczają mnóstwa wrażeń. Jeśli rodzice chcą w przystępny dla dziecka sposób nauczyć go zdrowego współzawodnictwa, to planszówki idealnie się do tego nadają. Dziecko nauczy się uczciwości i przestrzegania zasad, co przyda mu się w szkole i późniejszym życiu. Planszówki wiążą się dla dziecka z wysiłkiem psychicznym, ale ma to bardzo pozytywny wpływ na rozwój intelektualny. Kreatywne dzieci, które potrafią myśleć logicznie i strategiczne, uzyskają dobre wyniki w nauce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *