W szkolnej wyprawce musi znaleźć się oczywiście plecak dla pierwszoklasisty. Jego wybór nie może być jednak przypadkowy, kierowanie się wyłącznie najnowszymi trendami modowymi, preferencjami dziecka, ładnym designem lub ceną nie jest najlepszym rozwiązaniem. Plecak dla przedszkolaka musi zostać odpowiednio dobrany do indywidualnych potrzeb użytkownika, jego wzrostu, sylwetki. W plecaku znajdzie się mnóstwo rzeczy, które sprawią, że zwiększy się jego waga i to parokrotnie. Noszenie plecaka przez kilka godzin dziennie stanowi spore obciążenie, szczególnie dla kręgosłupa i stawów. Pora zastanowić się nad tym, jakie powinny być plecaki szkolne.

Dlaczego wybór właściwego plecaka dla dziecka jest tak ważny?

dziewczynki z plecakamiMnogość akcesoriów szkolnych sprawia, że plecak dziecka staje się dodatkowym obciążeniem i to niemałym. Same książki i zeszyty sporo ważą, a do tego trzeba doliczyć szereg innych przedmiotów typu piórnik, przybory szkolne, obuwie i strój na WF, śniadaniówka, bidon z piciem itd. Należy zacząć od odpowiedniego dobrania plecaka lub tornistra, aby zapewnić dziecku komfort użytkowania i przeciwdziałać wadom postawy. Źle dobrany plecak to niestety prosta droga do powstania skrzywień kręgosłupa i przeciążenia stawów. Jako że dzieci cały czas rosną i to intensywnie, nieodpowiedni plecak będzie sporym problemem. Nabawienie się wad postawy w okresie dzieciństwa będzie miało negatywne skutki uboczne w wieku dorosłym. Przyczyni się to do powstania zmian zwyrodnieniowych, problemów ze strony kręgosłupa i stawów. Co więcej, ucierpią na tym także organy wewnętrzne. Oczywiście znaczenie ma nie tylko wybór właściwego plecaka, ale też jego prawidłowe noszenie przez dziecko. Niestety często spotykanym problemem są dzieci, które noszą na plecach zbyt duży ciężar i w dodatku nierównomiernie rozłożony. Już nawet dzieci ze szkół podstawowych uskarżają się na bóle pleców, szczególnie odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Zgodnie ze statystykami tego typu dolegliwości zgłasza ponad połowa uczniów. Na tym jednak nie koniec, bo codzienne noszenie ciężkiego plecaka ma też negatywny wpływ na kondycję płuc, przyczynia się do obniżenia ich pojemności, co ma szereg negatywnych konsekwencji.

Plecak czy tornister – co wybrać?

Rodzice mają do wyboru różne modele plecaków i tornistrów, te drugie sprawdzą się najlepiej w przypadku małych dzieci z klas od I do III. Dla pierwszaka idealny będzie wobec tego właśnie tornister z usztywnioną konstrukcją. Ma on mniejszą pojemność od plecaka, ale małe dzieci nie potrzebują wielu przyborów szkolnych. Zaletą tornistra jest wygodne i szerokie otwieranie. Można liczyć na łatwy i szybki dostęp do jego zawartości. Starszym dzieciom warto kupić plecak o lekkiej konstrukcji z usztywnianymi plecami. Jako że plecak jest dłuższy, to idealnie nadaje się dla wyższego dziecka. Ma on mnóstwo komór, kieszeni, przegródek, specjalnych uchwytów na różne przedmioty. Plecak jest bardziej praktyczny, uniwersalny, można go zabrać na wycieczkę itp. Plecaki są też lżejsze od tornistrów.

Co należy mieć na uwadze przy wyborze plecaka dla dziecka?

Kwestią priorytetową w przypadku plecaka szkolnego jest to, aby był on jak najlżejszy. Na uwadze powinno się mieć to, aby dopasować wagę do wieku użytkownika i jego masy ciała. W ten sposób można uchronić dziecko przed przeciążeniem kręgosłupa i stawów. Zaleca się wybrać plecak o wadze nieprzekraczającej połowy kilograma. Kolejną kwestią jest to, aby dobrać plecak pod kątem jego wielkości i kształtu do wagi i wzrostu dziecka. Złym pomysłem jest kupowanie plecaka na wyrost, aby dłużej posłużył użytkownikowi. Zasada jest taka, aby górna krawędź plecaka znajdowała się na wysokości ramion dziecka. Z kolei jego dolna część powinna być na poziomie kości miednicy. Nie może zbyt mocno schodzić poniżej talii, bo noszenie takiego plecaka byłoby niekomfortowe.

Czego nie może zabraknąć w plecaku dla dziecka?

czarny plecak szkolnyPlecak szkolny powinien być ergonomiczny, dopasowany do anatomicznych kształtów kręgosłupa. Najlepiej będzie wobec tego wyposażyć się w model wzbogacony o usztywnienie na plecach i dobrze wyprofilowane panele. Zapewni on stabilną pozycję, prawidłowe ułożenie łopatek i barków. Kluczowe jest to, aby noszenie plecaka nie miało negatywnego wpływu na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Warto wobec tego zainwestować w plecak z dodatkowym panelem stabilizującym, który sprzyja zachowaniu właściwej postawy. W plecaku nie może zabraknąć kanałów wentylacyjnych, co zagwarantuje optymalną cyrkulację powietrza, czyli zapobiegnie nadmiernemu przegrzewaniu się pleców i poceniu. Kolejną kwestią są szelki, które powinny być przede wszystkim szerokie i miękkie. Nie mogą one uwierać, wcinać się w ciało ani zsuwać z ramion. Dobrze dobrane szelki zapewnią komfort noszenia i nie będą obcierać barków. Co więcej, muszą być one regulowane, aby można było dopasować je idealnie do wzrostu dziecka, kształtu jego sylwetki. Plecak nie będzie się zsuwać z ramion ani nadmiernie obciążać pleców dzięki pasowi piersiowemu. Cały ciężar plecaka zostanie równomiernie rozłożony na plecach, a dodatkową korzyścią będzie poprawienie stabilizacji.

O czym należy pamiętać przy wyborze plecaka szkolnego?

Każde dziecko potrzebuje funkcjonalnego plecaka szkolnego wyposażonego w wygodne i szerokie szelki. Jedna komora jest mało praktyczna, nie może zabraknąć też dodatkowych przegród wewnętrznych i praktycznych kieszonek. Ułatwi to utrzymanie porządku w plecaku, nie będzie problemów ze znalezieniem potrzebnych rzeczy. Dobrze rozłożona zawartość plecaka jest bardzo istotna, bo zapobiega przeciążeniom. W plecaku dziecięcym nie może zabraknąć elementów odblaskowych. Oczywiście nie należy ograniczać się do jednego małego odblasku – im będzie ich więcej, tym lepiej, bo przekłada się to na lepszą widoczność dziecka i wzrost jego bezpieczeństwa na drodze. Na uwadze trzeba mieć także to, aby plecak miał szeroką i wzmocnioną rączkę, dzięki czemu będzie mu wygodnie chwytać i przenosić plecak. Istotne są też odpowiednie certyfikaty potwierdzające jakość i funkcjonalność plecaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *