Bezpieczeństwo w samochodzie jest bardzo ważnym aspektem każdej podróży. Nie powinno się dopuszczać do sytuacji, gdy któryś z pasażerów nie ma zapiętych pasów, lub takich, w których dziecko ma jechać bez fotelika. O ile nikt nie zastanawia się nad rodzajem pasów, tak dobór odpowiedniego wyposażenia samochodowego dla pociechy jest już bardzo istotny, ponieważ w dużej mierze to właśnie od niego uzależniony jest stopień bezpieczeństwa malucha podczas podróży. Pójście do marketu i kupno pierwszego lepszego fotelika nie jest dobrym rozwiązaniem, najlepiej podejść do tego na spokojnie. Na co zwracać szczególną uwagę przy jego wyborze, a czego unikać?

Czym jest system ISOFIX?

ISOFIX to nowoczesny system mocowania, który znacznie ułatwia proces montażu i sprawia, że fotelik lepiej trzyma się kanapy samochodowej, co wiąże się z większym bezpieczeństwem dziecka. Przez długi czas był to produkt niszowy, z wyższej półki, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Musiał poczekać na odpowiednie regulacje prawne, dotyczące tego systemu, ponieważ wyposażenie służące do podróżowania samochodem z dzieckiem wymaga odpowiednich przede wszystkim testów bezpieczeństwa. W 2006 roku w życie wszedł przepis, przez który każdy producent samochodów jest zobowiązany do montowania systemu ISOFIX we wszystkich pojazdach wychodzących z fabryki. Jest to bardzo przydatna rzecz, jednak nie powinno się ślepo wierzyć w to, że każdy fotelik samochodowy z taką technologią jest odpowiedni. Powstało wiele, kolokwialnie mówiąc tandetnych produktów tego typu, dlatego ważne jest, aby dokładnie go sprawdzić przed zakupem. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że nasze dziecko będzie bezpieczne.

Testy bezpieczeństwa fotelików samochodowych

Jedyną rzeczą, która może potwierdzić nam wysoką jakość fotelika, są różnego rodzaju testy kolizyjne. Jeśli takich nie posiada, zdecydowanie lepiej z niego zrezygnować. Nowoczesne foteliki samochodowe powinny zaliczyć testy ADAC („Allgemeiner Deutscher Automobil-Club”), składa się na nie przede wszystkim sprawdzian bezpieczeństwa, ergonomii, łatwości montażu i czyszczenia, a także zawartości substancji niebezpiecznych. ADAC ma swoją siedzibę w Monachium, sami wybierają foteliki do testów, bez konsultowania tego z producentami. Najczęściej pada na modele zupełnie nowe na rynku lub takie, w których zastosowano jakieś innowacyjne technologie. Produkty niskiej jakości zapewniają tylko podstawowe bezpieczeństwo, a w razie jakiegoś wypadku niestety nie ochronią naszej pociechy. Kwestie zabezpieczenia najmłodszych w podróży są dla większości rodziców bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, dlatego istotne jest to, aby zweryfikować czy wybrany fotelik posiada takie testy i czy przeszedł je pomyślnie z dobrą oceną.

Odpowiednie dopasowanie fotelika

fotelik samochodowyDopasowanie fotelika do potrzeb rodziców i dziecka jest zdecydowanie jednym z najtrudniejszych kroków przy wyborze tego właściwego. Wiele osób po prostu nie wie, jakie cechy powinny mieć foteliki, czego w nich unikać. W takich wypadkach najlepiej skontaktować się z pracownikiem sklepu, z pewnością będzie miał odpowiednią wiedzę na ten temat, doradzi, pomoże dobrać odpowiedni produkt. Wbrew pozorom foteliki dla dzieci bardzo się między sobą różnią, często są to drobne różnice, jednak będą znacząco wpływać na komfort naszego malucha. Dzieciaki są różne, mają rozmaite proporcje ciała, nawet jeśli są w tym samym wieku. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że kupując fotelik, liczy się na to, że posłuży on na trochę dłużej niż parę miesięcy — tym bardziej ważne jest odpowiednie dopasowanie go. Użytkownik to jedno, sprawę dodatkowo może utrudniać fakt, że wybrany model nie będzie pasować do każdego samochodu. Choć większość z nich posiada wbudowany system ISOFIX, to zabudowa wnętrza pojazdu może się różnić w zależności od marki. Wciskanie na siłę fotelika nigdy nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo, a zapinanie dziecka stanie się problematyczne, powodując frustrację malucha i rodziców.

Akcesoria do fotelików samochodowych

Zakup fotelika to nie jedyny wydatek, na jaki rodzic powinien być przygotowany. Co prawda akcesoria nie są niczym obowiązkowym, jednak niektóre z nich warto mieć, Komfort podróży poprawią na pewno ochraniacze na pasy – zapobiegną otarciom szyi i sprawią, że dziecku będzie wygodniej. Wykonane są przeważnie z kolorowych materiałów, co dodatkowo poprawia aspekt wizualny. Przydatne będą również różnego rodzaju pokrowce – maluchy lubią brudzić siebie i wszystko, co je otacza. Taką narzutę łatwo ściągnąć i wyprać, w przeciwieństwie do materiału, którym pokryty jest fotelik, nie zawsze da się go ściągnąć. Osłona przeciwdeszczowa również może być czymś, co docenimy, zwłaszcza jeśli często musimy przenosić pociechę z domu do samochodu. Latem, aby nie słuchać marudzenia malucha z powodu słońca, bijącego w oczy warto zaopatrzyć się też w osłonę przeciwsłoneczną, która również z pewnością znacznie podniesie komfort podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *