Zabawa w wodzie to jedna z największych przyjemności podczas sezonu letniego. Szczególną radość sprawia dzieciom, które mogłyby pluskać się w basenie całymi dniami. Osoby posiadające dom lub działkę nie muszą jednak jeździć na pływalnie, aby zaznać kąpieli – można z łatwością zaadaptować do tego celu ogród. Koszt zakupu basenu ogrodowego zależy od wielu czynników, m.in. jego wielkości, rodzaju, jakości i materiału wykonania czy potrzeb i oczekiwań nabywców. Aby pozwolić pociechom na korzystanie z niego, niezbędne jest również zapewnienie o jego trwałości i bezpieczeństwie użytkowania.

Rodzaje basenów ogrodowych

Na rynku można znaleźć szeroki wybór basenów ogrodowych. Decyzja o zakupie określonego modelu powinna zależeć przede wszystkim od wieku dziecka. Biorąc pod uwagę konstrukcję basenów można wyróżnić ich trzy rodzaje.

Basen dmuchany dla dzieci

trójka dzieci korzystających z dmuchanego basenu ogrodowegoTa opcja przeznaczona jest w szczególności dla dzieci do ok. 3. roku życia, więc cechuje go niewielki rozmiar. W związku z tym nie kosztuje wiele – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ponadto jest miękki i płytki, więc zapewnia bezpieczną zabawę najmłodszym. Jego forma pozwala na łatwe przewożenie i umieszczanie w dowolnym miejscu. Dmuchany basen dla dzieci często posiada w zestawie pompkę, która pozwala na szybkie rozłożenie. Jego wadą jest łatwość przebicia – warto przed rozłożeniem go zadbać o równe podłoże i usunąć wszelkie ostre elementy. Nasłonecznienie również negatywnie wpływa na jego trwałość, wobec czego najczęściej wystarcza na dwa sezony, jednak biorąc pod uwagę niską cenę, nadal stanowi opłacalne rozwiązanie.

Ogrodowy basen rozporowy

Basen rozporowy jest zdecydowanie bardziej wytrzymały i głębszy od dmuchanego. Jest dedykowany głównie starszym dzieciom i nastolatkom, choć może stanowić doskonałą formę relaksu również dla dorosłych. Jego konstrukcja opiera się na ciśnieniu hydrostatycznym, które woda wywiera na ściany, nadając mu w ten sposób kształt. Produkuje się go z miękkich materiałów, np. PCV i poliestru. Każdy rozporowy basen ogrodowy dla dzieci jest również wyposażony w dmuchany kołnierz, który przyda się dzieciom do podparcia. Jego cena jest nieco wyższa od dmuchanego odpowiednika – kosztuje ok. kilkuset złotych w zależności od wymiarów.

Basen stelażowy do ogrodu

Basen stelażowy stanowi już najbardziej zaawansowaną opcję – dzięki swojej konstrukcji jest najsolidniejszy i odporny na uszkodzenia. Ścianki basenu są podtrzymywane przez stelaże, stąd jego nazwa. Jego składanie może być przez to dosyć skomplikowane i czasochłonne, jednak bez wątpienia posłuży co najmniej cały sezon do kilku lat. Co więcej, umożliwia kąpiel wszystkim członkom rodziny – dzieciom, młodzieży i dorosłym. Jest też doskonałym miejscem na naukę pływania dla najmłodszych.

Basen z kulkami dla dzieci

dziewczynka w długich włosach bawi się w basenie z kulkamiW basenie dla dzieci może znajdować się też coś innego niż woda. Suchy basen z kulkami zapewnia doskonałą zabawę podczas nurkowania w piłkach. Jest przeznaczony dla maluchów od 6. miesiąca życia uczących się w ten sposób umiejętności motorycznych i rozwijających koordynację ruchową. Łapanie w dłonie okrągłych piłeczek wzmacnia również zdolność chwytania. Szeroka gama kolorów zastosowana na kulkach przyciąga wzrok dzieci, jednocześnie ucząc je rozróżniania barw. Piłeczki są wykonane z antyalergicznej pianki, co gwarantuje maluszkom bezpieczeństwo podczas używania ich. Dzieci, oprócz zabawy, mają zapewnioną stymulację ruchową i emocjonalną. Tego typu baseniki są dostępne w różnych kształtach. Wyróżnia je szerokie zastosowanie – można je kupić do domu, ogrodu bądź placówki edukacyjnej. Idealnie sprawdzą się też na imprezy urodzinowe.

Basen w ogrodzie – bezpieczeństwo

Przed zakupem basenu warto najpierw zastanowić się nad jego wielkością – należy dopasować ją do wieku i wzrostu dziecka. Ponadto zabawa w basenie powinna być nadzorowana przez osoby dorosłe. Nawet w pozornie bezpiecznym płytkim baseniku maluch może się poślizgnąć i przewrócić. Dla najmłodszych polecane jest stosowanie dmuchanych rękawków lub koła. Przy wyborze basenu stelażowego warto również zainwestować w dodatkowe akcesoria takie jak drabinka, filtr do basenu czy mata osłaniająca wodę. Trzeba również przemyśleć lokalizację basenu – powinno się go postawić na równej powierzchni, w przestronnym miejscu znajdującym się w zasięgu wzroku opiekunów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze basenu – wiedza w pigułce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *