Wakacje to idealny moment na rodzinny wypoczynek i wspólne spędzenie czasu. Przed wyprawą z małymi dziećmi konieczne jest jednak zaplanowanie wszystkich aspektów organizacyjnych i logistycznych wyjazdu, aby zapewnić maluchom komfort i bezpieczeństwo. W przypadku podróży samochodem należy wyposażyć go w odpowiedni fotelik dla dziecka. Biorąc pod uwagę różnorodność oferty rynkowej, warto wiedzieć, czym się kierować przy jego wyborze. 

Dopasowanie fotelika do wagi i wieku dziecka

Podczas wyboru fotelika dla maluszka należy uwzględnić wiele czynników, jednak najważniejsze są indywidualne predyspozycje. Każde dziecko charakteryzuje się inną wagą czy wzrostem na danym etapie życia, dlatego stworzono normy pozwalające wyróżnić kilka kategorii ułatwiających dobranie odpowiedniego fotelika. Europejskie rozporządzenie ECE R44 stworzyło pięć głównych klas fotelików samochodowych:

Wraz ze wzrostem dziecka należy wymienić fotelik i dostosować go do zmieniających się gabarytów pociechy. Przyjmuje się, że podczas jego dorastania trzeba kupić trzy typy fotelików:

Bezpieczeństwo

fotelik dziecięcy zamontowany w samochodzieNie ma nic ważniejszego niż ochrona życia i zdrowia malucha, dlatego fotelik musi być wyposażony w najlepsze możliwe mechanizmy bezpieczeństwa, np. system ochrony bocznej. Warto sprawdzić również obecność certyfikatów świadczących o tym, że akcesoria pozytywnie przeszły testy zderzeniowe, a testy homologacyjne zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami R129 I-size lub R44/05. Najlepsze foteliki dla dzieci z grupy do 13 i 18 kg powinny być też wyposażone w pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko wysunięcia się maluszka.

Komfort dziecka

Podróż wakacyjna autem może trwać nawet parę godzin, dlatego niezbędne jest zapewnienie maluszkowi wygodnej pozycji. Dla komfortu podróży dziecka duże znaczenie ma miękki i oddychający materiał fotelika. Ważne jest też, aby był łatwy w utrzymaniu i nadający się do prania w pralce. Oprócz tego maluszek nie powinien wystawać głową poza oparcie, a pasy powinny ściśle, ale niezbyt ciasno otaczać jego ciało. Często wybieranym przez rodziców wariantem jest fotelik samochodowy z funkcją spania. Rozkładany model umożliwia wygodne ułożenie dziecka do snu, a tym samym łatwe i przyjemne przejechanie całej trasy.

Funkcjonalność

Fotelik dziecięcy do samochodu powinien cechować się odpowiednim kątem nachylenia oparcia, właściwie naciągniętymi i poprowadzonymi pasami, poprawnie wpiętą bazą i odpowiednia dużą przestrzenią między przednim fotelem. Ponadto warto upewnić się, że będzie też praktyczny pod kątem rodziców. Bardzo lubianym przez dorosłych komponentem jest obrotowe siedzisko. Dzięki funkcji jego rotacji o 360° usprawnia proces układania dziecka w foteliku.

Właściwy montaż fotelika samochodowego

Wybór siedzenia samochodowego dla dziecka jest równie istotny, co jego montaż. Jeśli rodzicowi zależy, aby fotelik dla niemowlaka był umieszczony na przednim siedzeniu obok kierowcy, konieczne jest dezaktywowanie poduszki powietrznej, która stanowiłaby w tym przypadku śmiertelne zagrożenie dla maluszka. Za najbezpieczniejszą lokalizację uważa się środkowe miejsce na tylnej kanapie. Położenie z dala od drzwi sprawia, że w razie uderzenia w bok dziecku nie stałaby się krzywda. Polecane jest również umieszczenie fotelika na siedzeniu za pasażerem – to praktyczne rozwiązanie w przypadku wyjmowania go podczas postoju przy ulicy. Ponadto istnieją dwie metody pozwalające na jego zamocowanie: na pasach samochodowych i systemie ISOFIX. Znacznie wygodniejszy jest drugi sposób, który polega na montażu bezpośrednio do ramy auta.

Wybór fotelika dla dziecka – krok po kroku

Pierwszym krokiem przed zakupem fotelika samochodowego jest zmierzenie i zważenie pociechy. To niezbędna czynność, która pozwoli nam określić kategorię wagową siedziska. Modele należące do kategorii pierwszej nie powinny być montowane inaczej niż tyłem do kierunku jazdy. Zaleca się takie rozwiązanie do momentu ukończenia przez malucha 5. roku życia. Następnie, znając już odpowiednią  grupę fotelika, czas na sprawdzenie oceny w testach zderzeniowych. Najlepsze do uzyskania wartości to 5 lub 4, więc nie warto rozważać egzemplarzy wypadających niżej w tej skali. To najważniejsze kryterium bezpieczeństwa. Na podstawie powyższych kryteriów można dokonać wstępnej selekcji i wybrać kilka potencjalnych modeli. Kolejnym krokiem są przymiarki – fotelik powinien być dobrze dopasowany zarówno do unikalnej budowy ciała dziecka, jak i fotela samochodu. Z tego powodu poleca się sprawdzenie fotelika w sklepie stacjonarnym, aby zweryfikować jego jakość i ewentualnie spytać sprzedawcę o poradę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *