Wybór odpowiednich ubranek dla nowego członka rodziny to jeden z najważniejszych, a zarazem najprzyjemniejszych elementów kompletowania całej wyprawki. W sklepach internetowych, jak i stacjonarnych z łatwością znajdzie się wiele najróżniejszych śpioszków, koszulek, skarpetek itp. Wybór jest ogromny pod względem kolorów, motywów czy materiałów, jakich użyto do produkcji. Niewątpliwie najlepiej wybierać te, które zostały wykonane z certyfikowanej bawełny – zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza i będą delikatne dla wrażliwej skóry maluszka. Jednym z elementów garderoby najmłodszych często są również buciki, ich wybór jest równie duży, co zwykłych ciuszków. Istnieją nawet najmniejsze rozmiary dla kilkotygodniowych brzdąców. Jednak czy obuwie będzie potrzebne dla takiego malucha, a zwłaszcza latem, gdy temperatury są dość wysokie? Poza indywidualnymi preferencjami rodziców istnieje parę argumentów za i przeciw.

Pierwsze buciki – usztywniane, czy miękkie?

Buciki niemowlęceButy dla najmłodszych to niewątpliwie jeden z panujących trendów wśród popularnych w sieci rodziców. W ten sposób można w efektowny sposób dopełnić stylizację maluszka. Jednak czy rzeczywiście jest to niezbędne? A jeśli tak, jaki wariant wybrać? Buciki niemowlęce występują w dwóch formach – usztywnianej, to obuwie w zasadzie poza rozmiarem nie odbiega niczym od adidasów czy trampek spotykanych na co dzień – i miękkiej. Ten rodzaj przypomina skarpety, ma jednak zachowaną formę bucika. Druga opcja będzie zdecydowanie najlepszym wyborem dla brzdąców, które nie rozpoczęły jeszcze nauki chodzenia z uwagi na swój wiek.

Usztywnione buciki mogłyby krępować ruchy, istnieje także prawdopodobieństwo, że założone do noszenia w domu lub na letnie spacery, prowadziłyby do odparzeń i możliwie również chorób stóp. Miękkie natomiast mogą pełnić rolę skarpetek. Pomogą zabezpieczyć stopę przed zimnem, mikrouszkodzeniami lub nawet nadmiernymi promieniami słonecznymi latem. Występują w wielu kolorach i ciekawych wzorach, zatem każdy rodzic znajdzie coś, co wpadnie mu w oko. Zatem decydując się na pierwsze buciki dla swojej pociechy, zdecydowanie lepiej postawić na te miękkie.

Czy buciki pomagają w nauce chodzenia?

Buciki niemowlęce

Warto wspomnieć, że stopa maluszków jest bardzo podatna na odkształcenia z uwagi na miękkie chrząstki, zatem zakup usztywnianych bucików dla leżącego lub raczkującego dziecka zupełnie mija się z celem. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy mowa o maluszku, który zaczyna stawiać swoje pierwsze, samodzielne kroki. Należy jednak pamiętać, że nie powinny być one w pełni sztywne, ponieważ to zaburzałoby całą pracę stopy pociechy. Podeszwa powinna zginać się w palcach bez użycia dużej siły.

Obuwie zapewni stabilne podparcie na ziemi i pomoże maluchowi w nauce chodzenia. Takie buty dla dzieci w wielu przypadkach zapinane są na rzep, zatem rodzice nie muszą martwić się o to, że sznurówka się rozwiąże, a brząc na nią nadepnie i przewróci. Lato to idealny moment na naukę tej czynności. Warunki zewnętrzne w tym głównie korzystne temperatury umożliwiają stawianie pierwszych kroków na trawie. To miękkie podłoże, zatem dla wielu maluchów może być znacznie wygodniejsze. Ewentualne upadki będą przede wszystkim mniej bolesne. Na znajomych terenach warto pozwolić brzdącowi chodzić boso, jeśli jednak się go nie zna, należy włożyć mu buty, aby nie nadepnął np. na ukryte szkło.

Na co zwrócić uwagę kupując buciki dla niemowląt?

Pierwsze kroki to jeden z tych etapów w życiu dziecka, na który z niecierpliwością czeka znaczna większość rodziców. Jak w każdej płaszczyźnie rozwoju, opiekunowie mają za zadanie wspomóc dziecko w nauce nowych rzeczy – w tym przypadku warto wyposażyć je w buty dla niemowląt. Rynek obfituje w wiele rodzajów butów dla najmłodszych, zatem z pewnością każdy jest w stanie znaleźć coś, co będzie spełniało jego wymagania. Jednak najpierw należy przeanalizować, czego oczekuje się od tego typu obuwia. Buty dla niemowląt powinny być przewiewne. To bardzo ważna cecha szczególnie latem, aby nie doprowadzać do przegrzania i pocenia się stópek. To z kolei mogłoby skutkować chorobami skóry, a dodatkowo odparzeniami.

Podeszwa z kolei musi być elastyczna i ergonomiczna – ma dopasować się do kształtu anatomicznego stopy małego użytkownika. W miejscu pięty powinno być delikatne wgłębienie, które uniemożliwi przesuwanie się nóżki na boki, a to przełoży się na lepszą równowagę. Pomoże w tym również usztywniony i zabudowany napiętek. Podeszwa jednak bezapelacyjnie powinna być antypoślizgowa, przede wszystkim także elastyczna. Tyczy się to też pozostałej części bucika. Bez względu na zakupiony rodzaj, najważniejszym aspektem jest to, aby obuwie było dobrze dopasowane. Dzieci mają różne stopy, jedno będzie miało bardziej pulchne, a drugie chudsze. Dlatego, aby dokonać takiego zakupu, należy zabrać pociechę do odpowiedniego sklepu i przymierzyć mu kilka par. Tylko w ten sposób można mieć stuprocentową pewność, że wszystko będzie dobrze pasować. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ nieprawidłowo skrojone będą zaburzały naturalny rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *