Podróże z dzieckiem często wiążą się z niepotrzebnym stresem. Trudno przewidzieć reakcję malucha na nowe doświadczenie. Nieznane dotąd miejsca, zapachy i ludzie mogą wywołać płacz, psując przez to podróż. Dla wielu rodziców zwiedzanie kraju lub świata z maluszkiem jest niemalże niemożliwe, lecz jest wiele sposobów, by komfort podróży nie został popsuty. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego nosidełka. Na co zwrócić uwagę, planując zakup? 

Nosidełko jako ułatwienie podróży

nosidełko dla niemowlaka

Po narodzinach dziecka zmienia się cały świat. Rodzice często rezygnują ze swoich planów, zapominając, że maluch może być ich częścią. Najbardziej problematyczne okazują się podróże, ponieważ potrzeba do nich sporego zaangażowania i przygotowania. Nie jest to jednak nie do przejścia – wystarczy zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze akcesoria, które będą wsparciem. Nosidełko dla dziecka jest jednym z nich. Chcąc zapewnić komfort zarówno sobie, jak i maluchowi, warto rozważyć jego zakup. Wielu rodziców, dla których zwiedzanie różnych zakątków kraju i świata jest ważne, tuż po narodzinach dziecka decyduje się na zakup tego właśnie akcesorium. Należy pamiętać jednak o tym, że korzystanie z nosidła dedykowane jest dzieciom, które już samodzielnie siedzą. Ich główka nie może opadać, a kręgosłup powinien mieć stabilną pozycję. Jest to naprawdę ważne, by nie doprowadzić do późniejszych uszkodzeń stawów.

Wybór odpowiedniego nosidełka dla malucha

Odpowiednio dobrane nosidełko powinno cechować się kilkoma parametrami. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy siedzenie w nosidle jest wystarczająco szerokie. Kąt ugięcia nóżek dziecka względem jego tułowia powinien wynosić min. 90 stopni. Kolana znajdują się wyżej niż pupa maluszka, co daje mu wyjątkowy komfort siedzenia. Oparcie jest równie ważne. Musi obejmować całe plecki dziecka i ciasno je obejmować. Nie mogą one przechylać się na boki, ponieważ zaburza się wtedy stabilność pozycji malucha. Główka również musi mieć podparcie, by nie odchylała się do tyłu. Warto pamiętać także o tym, że nosidełko ergonomiczne zostało stworzone w taki sposób, by dziecko było noszone przodem do brzucha swojego rodzica. Jeśli maluch nie chce wtulać się w ciało swojego opiekuna, zaleca się noszenia na biodrze lub plecach, lecz wciąż tyłem do otaczającego go świata.

Zalety korzystania z nosidła

nosidełko dla niemowlaka

Korzystanie z nosidełka to przede wszystkim możliwość swobodnego wykonywania codziennych obowiązków, ale i podróżowania. Dziecko jest blisko swojego rodzica, dzięki czemu czuje się bezpiecznie. Dużo łatwiej się wycisza i lepiej reaguje na nowe bodźce. Jest to idealne rozwiązanie na podróże, ponieważ daje ono swobodę podczas poruszania się. Rodzic zyskuje dzięki temu wolne ręce i dużo wygodniej pokonuje mu się dystanse podczas zwiedzania. Spora część opiekunów przyznaje, że nosidełko dla niemowlaka sprawdza się dużo lepiej niż wózek. Jest przede wszystkim mniejsze, nie zajmuje wiele miejsca podczas podróży samochodem czy pociągiem. Maluszek dużo szybciej uspokaja się i przystosowuje do nowego otoczenia.

Korzystanie z nosidła podczas podróży

Warto jednak pamiętać, że nosidło jest jedynie dodatkiem do podróży i dziecko nie powinno spędzać w nim większości czasu, co może prowadzić do rozwoju wad postawy. Jest to idealne rozwiązanie na wycieczki, gdzie przeprawa z wózkiem jest utrudniona. Idealnie nadaje się na spacery po mieście, lasach czy plaży, a także na przejście z jednego do drugiego punktu, gdzie nie ma czasu na wiele postojów. Warto co jakiś czas wyjąć dziecko z nosidła i ponieść je na rękach, a gdy maluch już chodzi, dać mu się przejść. To na pewno posłuży jego zdrowiu. Wielu rodziców najczęściej wybiera samochód jako środek transportu w podróży z dzieckiem. Jest to spore ułatwienie zarówno dla nich, jak i dla dziecka. Jednakże nosidełko ergonomiczne ułatwia podróżowanie środkami transportu publicznego. Rodzic może otulić je nosidełkiem i posadzić na swoich kolanach. Działa to na niego wyciszająco, dzięki czemu podróż odbywa się bez większego stresu.

Ułatwienie sobie podróży z dzieckiem jest naprawdę ważne. Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak to zaplanować, by dziecko było zadowolone. Warto pamiętać także o swoim komforcie, bo gdy maluch nie ma humoru, automatycznie przekłada się to na nastrój jego opiekunów. Nosidełka ergonomiczne zbliżają maluszka do rodzica, dzięki czemu czuje się on bezpiecznie. Znajomy zapach mamy lub taty sprawia, że malec nie odczuwa stresu. Nosidła polecane są przez rodziców, którzy podróżują z dziećmi niemalże od urodzenia. Jest to podniesienie komfortu swojego i dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *