Dobranie odpowiednich ciuszków dla dziecka, choć w teorii proste, nie jest wcale łatwym zadaniem. Zwłaszcza wtedy, gdy ubieramy niemowlaka. Organizm najmłodszych pociech jest w końcu wyjątkowo wrażliwy – zaszkodzić mogą mu zarówno zbyt wysokie, jak i za niskie temperatury. Wybierając odpowiedni kombinezon zimowy dla niemowlaka, powinniśmy więc uwzględnić całe mnóstwo czynników, przy czym wygląd ubranka, choć istotny, jest najmniej ważny z nich. Należy wziąć pod uwagę zarówno materiał, z którego wykonany będzie kombinezon, jak i krój, a także wygodę użytkowania produktu. Raczej nie musimy martwić się o to, że dziecku może być w kombinezonie za ciepło – pociechy w tym wieku na spacer wyprowadzane są w wózkach, a towarzyszący leżeniu bezruch sprawia, że nie mają się jak ogrzać. Dlatego zdecydowanie powinniśmy postawić na gruby, zapewniający odpowiednią temperaturę strój. Skoro jednak rozpatrzyć należy tak wiele czynników, to na jaki kombinezon zimowy powinniśmy się ostatecznie zdecydować? W niniejszym artykule pomożemy Wam wybrać najlepsze rozwiązanie. Zapraszamy do lektury!

Kombinezon dla niemowlaka jedno- czy dwuczęściowy?

kombinezon zimowy dla niemowlaka

Na początek warto rozwiać podstawową kwestię – warto postawić na jednolity, jednoczęściowy kombinezon dla dziecka, czy może lepiej postawić na komplet spodenki plus bluza? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – to zależy od wieku. Jeżeli nasza pociecha jest jeszcze niemowlakiem, to zdecydowanie lepiej postawić na strój jednoczęściowy. Dlaczego? Ze względów praktycznych. Warto pamiętać, że choć strój ma służyć dziecku, to przecież właśnie my będziemy go zakładać go naszemu niemowlakowi. Dlatego dobrze jest wybrać zapinany od boku jednoczęściowy kombinezon, który w razie potrzeby możemy szybko i łatwo zapiąć lub rozpiąć. To uniwersalne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się przynajmniej przez pierwszy rok życia dziecka. Z kolei gdy nasza pociecha zaczyna już chodzić, warto postawić na zestaw dwuczęściowy. Głównie dlatego, że ubranie tego rodzaju jest pozbawione miękkich bucików, które utrudniają stawianie pierwszych kroków.

Kombinezon niemowlęcy – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Pierwszy rok życia dziecka to okres intensywnego wzrostu. Niestety, kupując kombinezon, należy pogodzić się z faktem, że wystarczy on na ledwie jeden sezon. W większości przypadków stawia się na rozmiar 56 lub 62, jednak gdy nasza pociecha urodzi się wyjątkowo spora, warto postawić na ubranie o jeszcze większym wymiarze. Kombinezon dla niemowlaka nie może być zbyt duży, gdyż wtedy łatwo może dojść do wychłodzenia dziecka. Z kolei za mały strój będzie krępował ruchy i uwierał nasze maleństwo. Dlatego najlepiej jest kierować się podczas zakupu dokładnymi wymiarami kombinezonu – rozmiary, zależnie od producenta, mogą mimo wszystko nieco się od siebie różnić.

Podstawa – musi być ciepło

kombinezon zimowy dla niemowlaka

Najważniejsza kwestia to zapewnienie dziecku komfortu cieplnego. Dlatego warto postawić na dwuwarstwowy, ocieplany kombinezon niemowlęcy, który bez wątpienia ogrzeje pociechę nawet w mroźny styczniowy dzień. Jeśli chodzi o materiał, to zdecydowanie poleca się bawełnę – najlepiej tę certyfikowaną, spełniającą najwyższe normy jakości. Wykonane z niej kombinezony są wyjątkowo ciepłe i komfortowe, a ponadto nie podrażniają skóry dziecka. Ewentualnie możemy zdecydować się na ubranie wykonane z poliestru, ocieplane warstwą pluszu lub wspomnianej już bawełny. Warto jednak pamiętać, że tego typu kombinezon sprawdzi się raczej późną jesienią lub podczas stosunkowo mało intensywnej zimy. Materiał powinien być ponadto nieprzemakalny i nieprzepuszczający wilgoci. Zdecydowanie należy zwrócić uwagę również na to, czy kombinezon wyposażony jest w kaptur, odwijane bądź odpinane rękawiczki, a także rozpinane nogawki oraz ocieplane miękkie buciki. W końcu najważniejsze jest ogrzanie dłoni, stópek i głowy niemowlaka.

Standardowy kombinezon czy śpiwór?

Wybierając ubranie dla naszej pociechy, powinniśmy zwrócić uwagę także na kwestie natury logistycznej. Jeżeli planujemy często przewozić dziecko samochodem, być może warto zainwestować w specjalny śpiwór wyposażony w otwory, przez które przekłada się pasy fotelika. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, gdyż od niego zależy bezpieczeństwo naszego maleństwa. Pasy powinny bezpośrednio przylegać do ciała dlatego śpiwór połączony z fotelikiem stanowi jedyne słuszne rozwiązanie, gdy transportujemy dziecko autem. Należy jednak pamiętać, że śpiwór nie zapewni dziecku odpowiedniej osłony przed mrozem w wózku. W tym przypadku zdecydowaną przewagę ma standardowy kombinezon, który doskonale ogrzewa rączki, stópki i głowę pociechy.

Dobór odpowiedniego zimowego kombinezonu dla dziecka wcale nie jest łatwym zadaniem. Warto w tym przypadku postawić na sprawdzone marki, które wykorzystują podczas produkcji wyłącznie certyfikowane materiały najwyższej jakości. Ponadto niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. W tym przypadku nie można iść na kompromis – zdrowie oraz komfort dziecka są najważniejsze. Najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie zakup jednoczęściowego, ocieplanego bawełnianego kombinezonu wyposażonego w odwijane rękawiczki, kaptur i odpinane nogawki. Jeśli jednak często podróżujemy z dzieckiem autem, warto dokupić też śpiwór, który umożliwi bezpieczne przewożenie dziecka w foteliku. W końcu ponad wszystko liczy się bezpieczeństwo pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *