Wypadki samochodowe należą do najczęstszych z udziałem środków transportu. Przyczyny nie zawsze są zależne od kierującego. Dlatego podczas jazdy samochodem z dzieckiem najważniejsze jest zapewnienie mu możliwie największego zabezpieczenia. Dedykowany do pojazdu fotelik to dziś już właściwie standard. Bezpieczeństwo i komfort pociechy można także zwiększyć innymi akcesoriami dostępnymi w ogólnej sprzedaży. Zawsze warto kierować się tu renomą samego producenta, jak i certyfikatami uzyskanymi przez konkretne produkty. Nawet, jeśli prawo posiada pewne luki pozwalające na ustępstwa. W kwestii bezpieczeństwa dziecka oszczędność nie jest opłacalna. 

Odnośnie fotelików bezpieczeństwa przepisy są dość jednoznaczne. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 1997 r. nr 98, poz. 602, z późn. zm.) zawiera szczegółowe przepisy dotyczące przewozu dzieci samochodem. Do ukończenia 3 lat dziecko może być przewożone wyłącznie w foteliku. Kiedy pociecha osiągnie wzrost powyżej 135 cm i ze względu na wagę nie mieści się w nim, dozwolona jest już jazda bez niego, ale na tylnym siedzeniu. Często jednak w zamian stosowana jest jeszcze tzw. podstawka samochodowa. Przy wzroście powyżej 150 cm, dziecko może siedzieć bez fotelika również na przednim siedzeniu samochodu. Za każdym razem konieczne jest właściwe zapięcie pasów.

Dobór właściwego fotelika

baza do fotelika

Fotelik samochodowy dobiera się do wagi i wzrostu dziecka. Kiedy maluch z niego wyrośnie, konieczna jest zmiana na nowy i większy. Bardzo istotne jest właściwe przymocowanie siedziska dla malucha. Niezwykle pomocna i przydatna jest w tym celu baza do fotelika, gwarantująca większą stabilność i będąca standardowym elementem wyposażenia u wielu znanych producentów. Aby zwiększyć bezpieczeństwo malca, powinien on jeździć tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to tylko jest możliwe. To w znaczący sposób ogranicza obrażenia wewnętrzne i zewnętrzne podczas ewentualnego wypadku. Certyfikowane siedziska samochodowe dla dzieci zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów i zaprojektowane tak, aby pochłaniały energię przy zderzeniu.

Jednocześnie montaż fotelika z przodu powinien mieć miejsce tylko w uzasadnionych przypadkach.  Jest to dozwolone przez prawo, ale w przy ustawienia tyłem do kierunku jazdy bezwzględnie musi być wyłączona przednia poduszka powietrzna. Natomiast brak wymaganego fotelika jest obecnie karany mandatem w wysokości 300 zł. Dzieci, które ważą 15 kg, teoretycznie mogą już korzystać z podstawki samochodowej. Nie jest to jednak rozwiązanie najbezpieczniejsze. Jeżeli na tylnej kanapie pojazdu 5-osobowego znajdują się już dwa foteliki i nie ma miejsca na trzeci, pomiędzy nimi może siedzieć 3-letnie dziecko zabezpieczone tylko pasami. To sytuacja, gdy podstawka samochodowa jest wskazana. Trzeba też pamiętać, że przepisy odnośnie przewozu dzieci w fotelikach mogą być odmienne w innych państwach.

Akcesoria zwiększające wygodę dziecka i rodzica

baza do fotelika

Buty na nogach malucha, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, to spory problem podczas przewozu samochodem. Aby zapobiec brudowi na siedzeniach auta, dobrym rozwiązaniem są maty ochronne nakładane na fotele pojazdu. Przed otarciami na szyi ochronią z kolei specjalne pokrowce-nakładki na pasy bezpieczeństwa, które wykonane są z miękkiego i przyjemnego dla skóry materiału. Dużą wygodę przy umieszczaniu i wyciąganiu malca z pojazdu zapewni obrotowa baza do fotelika. Wiele samochodów ma już dziś z tyłu przyciemniane szyby. Jeśli jednak ich brak, warto zaopatrzyć się w osłonki przeciwsłoneczne, aby nadmierne światło nie niepokoiło dziecka i nie powodowało jego rozdrażnienia w trakcie jazdy.

Oczywiście na rynku jest szeroki wybór gadżetów dostosowanych do fotelików samochodowych. Może być to wykonany z miękkiej pianki stolik, który montuje się na podłokietnikach. Są również dostępne różne organizery, pokrowce czy wkładki przeciwpotowe pod plecy. Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem przy najmniejszych dzieciach są adaptery do fotelika. Dzięki nim siedzisko samochodowe można zamontować do stelażu konkretnego wózka zamiast gondoli. Foteliki da się zwykle używać również jako nosidło. Tu warto wspomnieć, że wielu producentów posiada w swojej ofercie dopasowane do nich folie-pelerynki przeciwdeszczowe. Zazwyczaj mają one otwory wentylacyjne, aby nie ograniczać dopływu tlenu do malca.

Akcesoria zwiększające bezpieczeństwo

Oczywistym jest, że przewóz dziecka samochodem w odpowiednim siedzisku wpływa na jego bezpieczeństwo. Można je dodatkowo zwiększyć dzięki niektórym akcesoriom dedykowanym do fotelików. Dla noworodka będzie to wkładka redukcyjna, która ma za zadanie dopasować się do rozmiaru maluszka i przy okazji usztywnić jego pozycję. W podobnym celu, ale dla nieco starszych dzieci używana jest poduszka-zagłówek z bocznymi wypustkami, przytrzymująca głowę podczas jazdy. Ważne bowiem, aby pociecha była bezpieczna również wtedy, gdy zaśnie w trakcie podróży. Niektórzy producenci do podtrzymywania głowy przy oparciu proponują dedykowane do tego celu specjalne opaski.

Właściwa pozycja jest istotna dla bezpieczeństwa, ale również dla wygody malca. W niektórych samochodach tylne kanapy są mocno pochylone, co w znaczący sposób utrudnia właściwą regulację fotelika. Wtedy przydatna okazuje się podkładka poziomująca dostosowana do konkretnego modelu siedziska. Ciekawym gadżetem, który warto zastosować przy umieszczeniu dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy, jest lusterko umieszczane na tylnym zagłówku. Pozwala to na kontakt wzrokowy pomiędzy rodzicem prowadzącym pojazd a maluchem. W ten sposób opiekun może kontrolować, czy z jego pociechą wszystko jest w porządku. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie, gdy w aucie nie ma więcej osób dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *