Po porodzie
Now Reading
5 powodów, przez które spóźnia ci się okres
0

5 powodów, przez które spóźnia ci się okres

Spóźniający się okres wcale nie musi oznaczać ciąży. Zanim zaczniesz skakać z radości, a co gorsza panikować, sprawdź jakie inne powody sprawiają, że miesiączka pojawia się z kilkudniowym opóźnieniem. Poznaj 5 powodów, przez które spóźnia ci się okres.

5 powodów, przez które spóźnia ci się okres

Kilka dni temu powinien rozpocząć ci się okres, ale nic nie wskazuje na to, by miał się pojawić. Jaka jest twoja pierwsza myśl? Najprawdopodobniej już przyzwyczajasz się do faktu, że przyczynisz się do powiększenia waszej rodziny. Zanim jednak zdecydujesz się na poinformowanie o tym fakcie najbliższych przypomnij sobie, jak w ostatnich tygodniach wyglądał tryb twojego życia.

Istnieje conajmniej pięć powodów, przez które spóźnia ci się okres. Sprawdź co to takiego!

5 powodów, przez które spóźnia ci się okres

Dieta

Postanowiłaś przejść na dietę? Jeśli tak, to nie bądź zaskoczona, gdy wraz z pozbywaniem się zbędnych kilogramów rozregulujesz cykl miesiączkowania. Pamiętaj, że zmiana nawyków żywieniowych nie wpływa jedynie na sylwetkę, ale przede wszystkim na całe ciało. Ograniczenie liczby kalorii w zjadanych posiłkach często powoduje brak prawidłowego produkowania hormonów, odpowiadających za regularność miesiączkowania. A wszystko przez zbyt małą ilość wartości odżywczych.

Wysiłek

Wylewasz siódme poty na siłowni, jesteś zabiegana, a może spędzasz ponadprogramowe godziny w pracy? Spóźniający się okres, to wyraźny sygnał od organizmu, że czas trochę zwolnić i zadbać o zdrowie. Zapewnij sobie wypoczynek, który zregeneruje twoje ciało i umysł. Tylko dzięki regeneracji organizm zacznie kontrolować funkcje układu rozrodczego i zacznie wydzielać odpowiednią ilość hormonów. Nie zwlekaj, przecież zdrowie jest najważniejsze!

Stres

Jeśli ostatni miesiąc był dla ciebie wyjątkowo stresujący, to lepiej zadbaj o to, by to poddenerwowanie jak najszybciej wyeliminować ze swojego życia. To jeden z najczęstszych powodów, przez który okres nie pojawia się na czas. A wszystko dlatego, że wzrasta poziom prolaktyny, czyli hormonu powodującego zatrzymanie owulacji, a w rezultacie przedłużeniem cyklu menstruacyjnego.

Leki

Skoro już wspominamy o stresie, to warto przypomnieć, że również leki mogą być winowajcami spóźniającego się okresu. Przyjmując antydepresanty i leki psychotropowe jesteś na to szczególnie narażona. Podobnie działają tabletki antykoncepcyjne. Jeśli dopiero rozpoczęłaś taką metodę zabezpieczania się, to musisz dać czas swojemu organizmowi, by przyzwyczaił się do przyjmowania nowych substancji. Pamiętaj, że odstawienie pigułek również zaburza regularność miesiączkowania.

Przedwczesna menopauza

Niestety, menopauza nie pojawia się jedynie u kobiet pomiędzy 45, a 55 rokiem życia. Coraz więcej kobiet przyznaje się do przedwczesnej menopauzy. Jeśli więc odczuwasz wszystkie objawy z nią związane, takie jak na przykład: podwyższenie się wagi ciała lub fale gorąca, a do tego twój okres przestał się pojawiać, to… Nie czekaj! Skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże ci poznać prawdziwą przyczynę twoich problemów zdrowotnych.

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Weronika Gazda
Weronika Gazda
Jestem studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie SWPS. Nazwałabym się realistką, bo przecież wszystko ma swoje plusy i minusy. Uwielbiam dzielić się swoimi przemyśleniami, inspirują mnie ludzie, a przede wszystkim relacje damsko-męskie, którym codziennie dosyć uważnie się przyglądam. Jako ciekawostkę, która zdradza mój charakter dodam, że odwiedzając tę samą knajpę nigdy nie zamawiam czegoś, czego już próbowałam. Dlaczego? Bo uwielbiam sprawdzać, testować i porównywać. A wszystko po to, aby później podzielić się z kimś swoimi odczuciami.

Leave a Response

*