Po porodzie
Now Reading
7 wskazówek jak bezpiecznie kąpać noworodka
0

7 wskazówek jak bezpiecznie kąpać noworodka7 wskazówek jak kąpać noworodka

7 wskazówek jak kąpać noworodka. Rodzice są zawsze nadopiekuńczy i za bardzo martwią się o swoje nowo narodzone dziecko. Jednym z bardziej stresujących momentów jest pierwsza kąpiel. Jak z większością czynności związanych z dzieckiem, nie ma się czym martwić, natomiast warto pamiętać o kilku podstawowych krokach. Oto kilka wskazówek odnośnie kąpania noworodka:

1 Mydło łagodne dla oczu, niepowodujące łzawienia

Niewielkie ciało dziecka nie potrzebuje dużej ilości mydła, jednakże kiedy już go używacie upewnijcie się, że jest ono bardzo delikatne i nie powoduje łzawienia. Produktami godnymi zaufania są te całkowicie naturalne, czyli wybieramy produkty organiczne, żeby być absolutnie pewnym, że nie zawierają chemii i szkodliwych składników.

2 Gąbka

Używanie gąbki pomoże umyć waszego bobasa w sposób deliktany. Na tym etapie rozwoju, dzieci niespecjalnie się brudzą, z wyłączeniem oczywiście okolic pieluszki i podbródka. Zwracajcie szczególną uwagę na te partie ciała, i na początku używajcie jedynie ciepłej wody.

3 Szampon na koniec

Jeśli zdecydujecie, że w czasie kąpieli waszego maluszka będziecie używać szamponu lub też mydła, zostawcie moment namydlenia na sam koniec. Oszczędzi do waszej pociesze nazbyt długiego leżenia w wodzie pełnej mydlin , które to może powodować wysuszenie skóry, ponadto mokra głowa może powodować u dziecka uczucie zimna.

4 Częstotliwość

Ilość kąpieli waszego noworodka powinna być bez wątpienia mniejsza od tego jak często wy sami się kąpiecie. Tylko kilka kąpieli w tygodniu, większa ilość może powodować wysuszanie delikatnej skóry dziecka. Ponadto pomoże to wypracować harmonogram kąpania w momencie kiedy dziecko jest wypoczęte i najedzone.

5 Przygotowanie

Przed rozpoczęciem mycia upewnijcie się, że wszystkie potrzebne akcesoria są w zasięgu ręki. Otwórzcie również wszystkie nakrętki i zamknięcia, tak żeby buteleczki i pojemniki były gotowe do użycia. Ostatnią rzeczą jaką rodzic chce zrobić, to odwrócić swoją uwagę od bobasa w kąpieli.

6 Pomocna dłoń

Jeżeli zanadto martwicie się i stresujecie pierwszymi kąpielami waszego dziecka postarajcie się o pomoc. Czy to będzie wasza druga połówka, czy starsze dziecko, da wam poczucie bezpieczeństwa, że nic się nie stanie i że możecie skupić swoją uwagę na kąpieli.

7 Mata do kąpieli

W czasie kąpieli, najprawdopodobniej, będziecie mieli w wanience około 5 cm wody, więc bez problemu będziecie mogli używać maty kąpielowej pod waszym maluszkiem. Powstrzyma ona wasze dziecko przed ślizganiem się i przemieszczaniem i zaoszczędzi wam czasu i wysiłku.

Przeczytaj także jak ważny jest kontakt skóra do skóry tuż po porodzie oraz czym jest nieprzeceniona medota 5S!

What's your reaction?
Zaskakujące
100%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie

Leave a Response

*