Po porodzie
Now Reading
Alergie pokarmowe u niemowląt karmionych piersią są częstsze niż dawniej
0

Alergie pokarmowe u niemowląt karmionych piersią są częstsze niż dawniej

Alergie pokarmowe u niemowląt karmionych piersią są częstsze niż dawniej. W obecnych czasach alergie są coraz bardziej powszechnym zjawiskiem chorobowym występującym u dzieci , dorosłych i niemowląt. O tyle o ile u dzieci i dorosłych jest dużo łatwiej zdiagnozować alergeny w pożywieniu, o tyle u niemowląt jest to bardzo trudne. Polega na poszukiwaniu poprzez eliminacje domniemanych produktów spożywczych wywołujących alergię z diety i obserwacji niemowlęcia.

Mama najczęściej szuka pomocy u specjalistów między innymi u pediatry, alergologa i czasem dietetyka.

 

Podczas konsultacji, pod lupę brane są produkty spożywcze, które spożywa mama, jeśli mówimy o wyłącznym karmieniu piersią niemowlęcia. Jeśli jest to starsze niemowlę gdzie wprowadzone zostały pierwsze pokarmy również brane są pod uwagę przez specjalistę.

Alergie pokarmowe u niemowląt karmionych piersią są częstsze niż dawniej

Ale może od początku, skąd w mleku mamy alergeny ? Obecnie dużo słyszy się o tym co powinna a czego nie powinna jeść mama karmiąca, albo inaczej mama karmiącą powinna jeść wszystko.

Mleko produkowane jest w komórkach – laktocytach do których dostaje się wszystko z układu krwionośnego i limfatycznego, a tam z kolei dostają się substancje, które dostarczane są z pożywienia.

Między innymi: białka, aminokwasy, ewentualne alergeny, specyficzne przeciwciała, kwasy tłuszczowe, kwasy DHA, witaminy A,D,B12, B6, Jod, Selen, karotenoidy, cząsteczki aromatyczne, kofeina, alkohol. oraz substancje nie odżywcze i aktywne z leków.

Czyli białka z pożywienia przedostają się w jakimś stopniu do mleka mamy – ale jest to zależne od ilości zjadanych pokarmów bogatych w białka, oraz od częstotliwości przyjmowania takich pokarmów w ciągu dnia przez matkę i dziecko.

A wiec jeśli lekarz zdiagnozuje, że jest to przykładowo Alergia na Białka Mleka Krowiego wtedy warto sprawdzić codzienne menu mamy/ i lub niemowlęcia. Jeśli jada 5 razy dziennie produkty nabiałowe należy na początek zmniejszyć ilość, oraz zostawić produkty inne niż mleko na przykład ser żółty, jogurt. Jeśli to również nie pomaga należy wyeliminować wszystkie produkty nabiałowe i poszukać innych produktów spożywczych bogatych w wapń, jak na przykład produkty z mleka migdałowego i mieszanek migdałowych, na przykład śniadaniowych.

Ile powinna trwać taka eliminacja produktów bogatych w BMK–  odokoło 2 do 4 tygodni. Jest ona zależna od tego jakie są reakcje alergiczne na dany alergen u naszego dziecka.

Zazwyczaj objawy skórne, zanikają dużo później, niż inne objawy alergii.

Alergie pokarmowe u niemowląt karmionych piersią są częstsze niż dawniej

Jak rozpoznać czy faktycznie jest alergia na dany produkt.

Jeżeli miną objawy zarówno skórne jaki te ze strony układu pokarmowego można zrobić próbę prowokacji. Czyli mama zjada dany produkt, który rzekomo wywołuje alergię u naszego dziecka, lub podajemy go bezpośrednio niemowlęciu jeśli samo już jadało dany produkt. Jednakże zawsze taka próba powinna być pod kontrola lekarza.

 

Żródła –

Nietolerancje pokarmowe – Pułapki Diagnostyczne, dr hab.n.med Andera Horvath , Kongres Żywienia Dzieci 2017

Diagnoza i postepowanie dietetyczne w mniej typowych objawach alergii pokarmowej,                             prof. Dr hab.Krzysztof Fyderek ,Kongres Żywienia Dzieci 2017

Allen et al. Mater2012 Nehring -Gugulska M. i wsp. Ciołek, Nehring, 2014 Cena et al. Pub Health Nutr, 2009, 12, 1878-84, Nagayama et al.Int J Foof Sci Nutr, 2014, 65 573-6, Lipkie et al. PLos ONE, 2015, 10, e 0127729; Heaftel et al. Nutrition, 2015, 31, 443-5 Schwartz C, Chabanet C, lange C, Issanchou S., Nicklaus S., 2011

 

 

 

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Magdalena Kocel-Nowakowska
Gotowanie, pieczenie i wymyślnie łatwych przepisów jest moją pasją, tym bardziej cieszy mnie to, że w mojej pracy mogę się nią dzielić z innymi. Podczas konsultacji każdy traktowany jest indywidualnie, gdyż każdy ma swoje cele i potrzeby związane z żywieniem i dietetyką, które chciałby zrealizować. Specjalizuje się we współpracy z kobietami w ciąży, oraz w okresie laktacji, a także w dietetyce dziecięcej już od momentu wprowadzania pierwszych pokarmów. Często również bilansuje jadłospisy dla dzieci z alergią i nietolerancją pokarmową. Podczas konsultacji każdy traktowany jest indywidualnie, gdyż każdy ma swoje cele i potrzeby związane z żywieniem. Oprócz konsultacji –opartych na zdrowym odżywianiu, prowadzę warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych na temat zdrowego żywienia, a także dla osób na dietach roślinnych, które poszukują pomocy w ustaleniu zbilansowanej vege - diety. Jestem absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz studiów podyplomowych „Poradnictwo Dietetyczne – Postępy w żywieniu człowieka” w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. Dodatkowo ukończyłam 4-stopniowy kurs Dietetyki w EPS Małgorzaty Szypnickiej. Prywatnie jestem wegetarianką, mamą 5 letniej Jagody, dzięki której poznałam w praktyce sekrety dietetyki dziecięcej. W wolnych chwilach spędzamy czas razem na wymyślaniu „zdrowych deserów”. Zapraszam na konsultacje osoby chcące wdrożyć zdrowe żywienie nie tylko dla siebie ale i dla całej rodziny.

Leave a Response

*