Now Reading
Cała prawda o ćwiczeniach w ciąży!
2

Ciąża prawda1Przyszedł najwyższy czas, żeby otworzyć oczy na to, że ćwiczenia w okresie ciąży są jedyną słuszną drogą. Oczywiście trzeba wiedzieć jak ćwiczyć i z kim. Każda mama na początku ciąży zadaje sobie pytania: Czy powinnam zrezygnować z biegania? Czy mogę nadal chodzić na siłownię? Czy mogę robić brzuszki? Istnieje mnóstwo mitów, które trzymają kobiety w tym ważnym dla nich i dzieci czasie z dala od aktywności fizycznej.

Obalamy mity i dajemy odpowiedzi!

Mit: jeśli nie ćwiczyłaś przed zajściem w ciążę, teraz nie jest na to czas.
Fakt: Ciąża jest idealnym momentem, żeby zacząć się ruszać. Jak podkreślają lekarze, nigdzie w literaturze medycznej nie jest napisane, że umiarkowane ćwiczenia fizyczne, takie jak chodzenie, są niebezpieczne, nawet dla kobiet prowadzących wcześniej siedzący tryb życia.
Prawdziwym zagrożeniem jest bezczynność, która przyczynia się do nadmiernego wzrostu masy ciała, wysokiego ciśnienia krwi, bólów i zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej. U około 70/80% kobiet z cukrzycą ciążową, rozwija się w późniejszym życiu cukrzyca typu II, a ich dzieci są bardziej narażone na nadwagę i rozwój cukrzycy.
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, możesz chodzić od 30 do 60 minut dziennie. Sesje mogą być krótsze, sama o tym decydujesz. Możesz powoli osiągać ogromne cele.

Mit: trening siłowy podczas ciąży może powodować kontuzje i obrażenia.
Fakt: To prawda, że w ciąży twój organizm jest zalewany relaksyną, która rozluźnia więzadła, aby przygotować twój organizm do porodu. Ale w 2011 roku badania University of Georgia wykazały, że program siłowy o niskiej i średniej intensywności jest bezpieczny nawet dla nowicjuszy. Ryzyko wywołane przez relaksynę jest w dużej mierze tylko teorią, mówi współautor badania, dr Patrick O’Connor.

Badanie przeprowadzono przez dwanaście tygodni na grupie 32 kobiet (zaczynających ćwiczenia między 21. a 25. tygodniem ciąży). Trenowały dwa razy w tygodniu, zwiększając masę podnoszonych ciężarów o, średnio, 36% na przestrzeni całego badania. Zadna z nich nie została kontuzjowana. Pojawiło się koło tuzina doniesień o nudnościach, bólu głowy i bioder w trakcie pierwszych tygodni ćwiczeń, gdy kobiety dopiero uczyły się poprawnych metod oddychania. Ich ciśnienie krwi nie podnosiło się, ani w trakcie ćwiczeń, ani podczas całego badania. Jest jednak wiadome, że intenstywny trening siłowy może zwiększać ciśnienie krwi, dlatego należy zachować umiar i pamiętać o przerwaniu ćwiczeń, które mogą sprawiać dyskomfort.

Choć powyższe badanie dotyczyło głównie ćwiczeń z wykorzystaniem urządzeń treningowych, wyciskanie i podnoszenie ciężaru własnego ciała, takie, jak pompki i przysiady także są bezpieczne (te drugie, wbrew obiegowej opinii, nie wywołają porodu).

O’connor podkreśla, że kobiety były pod opieką a ich ćwiczenia były nadzorowane przez specjalistów. Zaleca się, aby każda ciężarna ćwiczyła pod okiem trenera i konsultowała prawidłowość ćwiczeń (również tych dostępnych na płytach!).

WsteczStrona 1 / 2Dalej
What's your reaction?
Interesujące
33%
Pozytywne
11%
Ważne
11%
Zaskakujące
11%
Niezbędne
33%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie
Mama w Formie
Mama w Formie! to sposób na sprawienie, by polskie Mamy były zdrowsze, a z benefitów odpowiedniego stylu życia korzystały także ich dzieci. Od pierwszych dni życia.
2 Comments

Leave a Response

*