Ciąża
Now Reading
Cukrzyca ciążowa ma wpływ na wagę dziecka w okresie dojrzewania
1

ccCukrzyca ciążowa ma wpływ na wagę dziecka w okresie dojrzewania.

Spodziewasz się dziewczynki? Zależy ci na tym, żeby nie musiała się  przejmować problemami z nadwagą w przyszłości? Mam dla ciebie dobrą wiadomość – masz na to wpływ. Wynika tak z najnowszych badań opublikowanych przez Diabetes Care. Badania wykazują, że córki kobiet, które rozwinęły cukrzycę ciążową, miały problemy z nadwagą w okresie dojrzewania. Dlatego już wiemy, że cukrzyca ciążowa ma wpływ na wagę dziecka w okresie dojrzewania.

Cukrzyca ciążowa ma wpływ na wagę dziecka w okresie dojrzewania.

W badaniu ocenianio 421 par matka – córka, przez okres sześciu lat od momentu kiedy dziewczynki miały sześć do ośmiu lat. Badanie wykazało, że córki mam cukrzycowych miały trzy i pół raza większą tendencję do nadmiernego przyrostu masy ciała – i miały zaburzoną proporcję tłuszczu do mięśni. Liczba ta wzrastała u kobiet,które miały podczas ciąży cukrzycę i dodatkowo doprowadziły do nadwagi podczas ciąży.

Cukrzyca ciążowa ma wpływ na wagę dziecka w okresie dojrzewania.

„Gdy dziecko jest w macicy, jest narażone na ciągły kontakt z wysokim poziomem glukozy we krwi matki”, wyjaśnia Ai Kubo, kierownik badania i epidemiolog z Kaiser Permanente Division of Research w kalifornijskim Oakland. „Może to zmieniać wzorce metaboliczne w organizmie dziecka, a te będą mu towarzyszyć przez resztę życia”.

Cukrzyca ciążowa ma wpływ na wagę dziecka w okresie dojrzewania.

Choć badacze skupiali się głównie na córkach, w przypadku chłopców skutki złej diety w ciąży mogą być podobne. „W naszym badaniu udział brały wyłącznie uczestniczki, ale jest bardzo prawdopodobne, że otyłość matki i cukrzyca ciążowa w podobny sposób mogą wpływać też na synów”, precyzuje Kubo.

Cukrzyca ciążowa ma wpływ na wagę dziecka w okresie dojrzewania.

Cukrzyca ciążowa, która pojawia się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, w trakcie ostatnich dekad stała się bardzo powszechna. Dziś dotyczy aż co dziesiątej ciężarnej. Istnieje grupa kobiet, które mają predyspozycje do zachorowania na cukrzycę ciążową, ale schorzenie to może dotyczyć każdej przyszłej mamy. Szczególnie dużym ryzykiem obarczone są te kobiety, które mają nadwagę, lub których bliski członek rodziny jest cukrzykiem.
Są jednak sposoby, by ryzyko obniżyć. Oto absolutne podstawy:

Zdrowa dieta

Zbędne kilogramy znacznie zwiększają ryzyko cukrzycy ciążowej, dlatego najlepszym sposobem by jej uniknąć jest zbilansowana dieta. Powinnaś żywić się pokarmami bogatymi w błonnik i zawierającymi mało tłuszczu. Szczególnie zalecane są: owoce, warzywa i nieoczyszczone (pełne) zboża. Amerykańskie ministerstwo rolnictwa prowadzi specjalną stronę internetową MyPlate (www.choosemyplate.gov), na której także Polki mogą śledzić to, co i jak jedzą. Zanim jednak zaczniesz liczyć kalorie, ważne jest, byś zasięgnęła informacji od lekarza prowadzącego twoją ciążę, by dowiedzieć się, ile kilogramów powinnaś przybrać.

Regularne ćwiczenia

Nie musisz od razu celować w maraton. Ale zdjęcie butów do biegania z przysłowiowego kołka, czy pojawienie się czasem na siłowni są jedynym pewnym sposobem na trzymanie przyrostu masy ciała w normie. Tak mówią czołowi ginekolodzy i położnicy z Ameryki. Trzydzieści minut średnio intensywnych ćwiczeń, takich, jak szybszy marsz czy kilka długości basenu, to bezpieczny i skuteczny sposób dbania o siebie. Oczywiście, zanim zaczniesz ćwiczyć, obowiązkowo skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
50%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
50%
About The Author
Mama w Formie
1 Comments

Leave a Response

*