Ciąża
Now Reading
Czy w ciąży można wzmacniać mięśnie brzucha?
2

cwbrzCzy w ciąży można wzmacniać mięśnie brzucha?

Wzmacnianie mięśni brzucha w ciąży – być za czy przeciw?

Droga Mamo! Jesteś w ciąży i chciałabyś ćwiczyć? No bo przecież Internet jest pełen tekstów o tym, że ćwiczenia w ciąży są dobrodziejstwem dla mamy, jej ciąży i maluszka. Co do tego już chyba wszyscy są zgodni.

Większa dezinformacja pojawia się na temat zasad bezpiecznego treningu w ciąży. Jedni mówią, że można wykonywać dane ćwiczenia, inni, że absolutnie nie. Sprzeczne informacje dotyczą szczególnie ćwiczeń na mięśnie brzucha u kobiet w ciąży.

No właśnie, jak to jest z tym brzuchem?
W poniższym artykule dorzucam swoje trzy grosze na ten temat☺.

Czy w ciąży można wzmacniać mięśnie brzucha?

Jak ciąża wpływa na mięśnie brzucha i konfigurację kręgosłupa?

W miarę upływania kolejnych tygodni twojej ciąży maluszek stopniowo rośnie, a twój brzuch coraz bardziej się uwypukla. Rozciągają się więc mięśnie brzucha.

Nie wszystkie partie brzucha rozciągają się w takim samym stopniu. Stopień rozciągnięcia zależy od ułożenia danej grupy mięśni brzucha. Ciążowy brzuszek najbardziej uwypukla się do przodu, dlatego najbardziej rozciągają się:

mięśnie proste – długie mięśnie w kształcie pasm biegnących od mostka do kości łonowej. Ich napinanie powoduje zginanie kręgosłupa do przodu w odcinku lędźwiowym,
mięśnie poprzeczne – leżą pod mięśniami prostymi i są ułożone do nich poprzecznie, ciągną się od żeber do kości łonowej. Ich zadaniem jest przysuwanie i odsuwanie ściany brzucha od i do kręgosłupa.

Natomiast mięśnie skośne zewnętrzne (leżące po przekątnej od dolnych żeber do miednicy) i wewnętrzne (biegnące w poprzek mięśni skośnych zewnętrznych i pod nimi) rozciągają się w mniejszym stopniu.

WsteczStrona 1 / 2Dalej
What's your reaction?
Interesujące
50%
Pozytywne
0%
Ważne
13%
Zaskakujące
25%
Niezbędne
0%
Trudne
13%
Łatwe
0%
About The Author
Monika Cywińska
Monika Cywińska
Monika Cywińska to mama 2,5 letniej Alicji i 5 miesięcznego Tymka. Od zawsze uprawiała sport. Jako nastolatka zdobywała medale w szermierce dziewcząt. Z wykształcenia jest biologiem, pasjonatką profilaktyki zdrowia człowieka. Gdy dowiedziała się, ze jest w ciąży, postanowiła rzucić pracę w biurze i zająć się trenowaniem innych ciężarnych mam. Od 3 lat prowadzi w Warszawie zajęcia wg. swojego autorskiego programu MAMAFIT - ĆWICZENIA DLA KOBIET W CIĄŻY I MAM MALUCHÓW. Owocem tych spotkań podczas wspólnych treningów jest stworzenie strony e-mamafit.pl oraz kursu internetowego DOMOWY TRENING DLA KOBIET W CIĄŻY – W ZDROWYM CIELE ZDROWY DZIDZIUŚ. Strona powstała z potrzeby dzielenia się doświadczeniami z życia ćwiczącej mamy oraz wiedzą dotyczącą aktywności fizycznej w ciąży i po porodzie. 
2 Comments
  • Irka
    02/07/2016 at 14:09

    Właśnie nawet instruktorka Pilatesu nie widziała, czy mogę akurat ćwiczyć mięśnie brzucha w 2 trymestrze, ale moja gin powiedziała, że można, więc ćwiczę i cała ciąża przebiega mi książkowo, nic nie boli 😉

  • Beata
    27/02/2017 at 11:52

    Jestem w I trymestrze ciąży i chciałabym dalej być aktywna fizycznie. Wcześniej chodziłam na zumbę, jogę, ćwiczenia wzmacniające sylwetkę, np. sexy body, shape. Czy wszystkie te ćwiczenia mogę teraz wykonywać? Zumba nie jest bardzo wycieńczająca, ale są na niej podskoki, a podobno powinno się ich unikać. W przypadku zajęć wzmacniających, czy mogę robić np. „deskę” albo „brzuszki”? Nie chciałabym poronić przez swoją niewiedzę. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Leave a Response

*