Now Reading
Czy warto kontrolować wagę dziecka przez pierwsze miesiące jego życia?
0

Czy warto kontrolować wagę dziecka przez pierwsze miesiące jego życia?

Zastanawiasz się czy waga dziecka w pierwszych miesiącach życia powinna być regularnie kontrolowana? Jak ocenić prawidłową masę ciała dziecka? A przede wszystkim, jakie są sposoby na jej właściwy pomiar?

 

Pamiętaj, że waga dziecka tuż po porodzie może spaść. Oczywiście nie chodzi o ekstremalny spadek, ale taki w granicach 5-10%. Już po pierwszym tygodniu od narodzin dziecko powinno powoli rosnąć. Pierwsze cztery miesiące mogą sięgać od 120 do 225 gramów tygodniowo, natomiast późniejszy przyrost wagi wynosi od 90 do 150 gramów tygodniowo. Niemowlak mający sześć miesięcy przybiera od 50 do 80 gramów tygodniowo. Między 4. a 6. miesiącem podwaja wagę urodzeniową, a mając roczek wartość zwiększa się nawet trzykrotnie. Świetnym rozwiązaniem na wygenerowanie wykresu, pokazującego jak na przestrzeni wielu tygodni wzrasta masa ciała dziecka, jest zaopatrzenie się w elektroniczną wagę dla dzieci np. taką jak ta [KLIK]. Dzięki niej waga malca może być każdorazowo rejestrowana w aplikacji eMyBaby.

Dystrybutorem produktu na rynek Polski jest Firma Marko – ekspert w branży Baby and Kids – www.marko-baby.pl 

Czy warto kontrolować wagę dziecka przez pierwsze miesiące jego życia?

Jak często należy ważyć dziecko?

Pierwsze tygodnie życia wymagają regularnego ważenia. Należy to robić raz w tygodniu lub chociaż raz na dwa tygodnie. Częstotliwość zmienia się wraz z ukończeniem drugiego miesiąca życia, wtedy to można ważyć niemowlaka na przykład przy okazji wizyt u lekarza lub przy użyciu specjalnej, domowej wagi, na przykład takiej jak ta [KLIK]. Kontrolowanie masy ciała powinno odbywać się przed karmieniem i bez ubranka.

Dystrybutorem produktu na rynek Polski jest Firma Marko – ekspert w branży Baby and Kids – www.marko-baby.pl 

Jak ocenić wagę dziecka?

 

Aby sprawdzić czy dziecko prawidłowo rośnie warto wykorzystać siatki centylowe. Można je wydrukować lub znaleźć na ostatnich stronach książeczki zdrowia malca. Każda z siatek ma swoje odpowiedniki dla dziewczynek i dla chłopców, należy ich używać zgodnie z płcią dziecka.

 

Jak posługiwać się siatką?

Posługiwanie się siatką jest bardzo proste. Wystarczy wybrać tę z odpowiednim wiekiem i płcią malucha, a następnie znaleźć na osi poziomej punkt z wiekiem i na osi pionowej aktualną wagę. Punkt przecięcia wyznacza pozycję centylową.

 

Jak odczytać centyle?

Czym jest centyl? To wskazanie na pozycję dziecka wśród jego rówieśników. Najlepiej zobrazować to na przykładzie. Jeśli na przykład waga dziecka jest na poziomie około 50. centyla, oznacza to, że jest on wśród średnich wyników, czyli połowa dzieci w jego wieku waży więcej, a druga połowa mniej. Natomiast jeżeli natomiast parametry sięgają 10. centyla, to oznacza, że 10% dzieci jest szczuplejszych, a 90% cięższych.

 

 

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Weronika Gazda
Weronika Gazda
Jestem studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie SWPS. Nazwałabym się realistką, bo przecież wszystko ma swoje plusy i minusy. Uwielbiam dzielić się swoimi przemyśleniami, inspirują mnie ludzie, a przede wszystkim relacje damsko-męskie, którym codziennie dosyć uważnie się przyglądam. Jako ciekawostkę, która zdradza mój charakter dodam, że odwiedzając tę samą knajpę nigdy nie zamawiam czegoś, czego już próbowałam. Dlaczego? Bo uwielbiam sprawdzać, testować i porównywać. A wszystko po to, aby później podzielić się z kimś swoimi odczuciami.

Leave a Response

*