Now Reading
Czytasz dziecku? Sprawdź czy to ma w ogóle sens!
1

Czytasz dziecku? Sprawdź czy to ma w ogóle sens!

Chcesz, aby Twoje dziecko szybko nauczyło się mówić i w przyszłości chętnie sięgało po książki? Czytanie maluchowi to doskonałe rozwiązanie, ale uważaj… Popełnianie tych błędów na zawsze zniechęci je do czytania!

 Czytasz dziecku? Sprawdź czy to ma w ogóle sens!

Jeśli jesteś rodzicem albo już wkrótce nim będziesz to najwyższy czas, by podszkolić się w umiejętności głośnego czytania. Nie od dziś wiadomo, że taka metoda doskonale wpływa na rozwój dziecka, niezależnie od płci, dlatego warto się przyłożyć i unikać podstawowych błędów, takich jak:

Czytasz dziecku? Sprawdź czy to ma w ogóle sens!

Za szybkie tempo czytania

Czytając dziecku przede wszystkim należy zwrócić uwagę na tempo wykonywanej czynności. Zachowanie idealnego balansu jest bardzo istotne. Nie rób tego ani szybko, ani nie przynudzaj. Gdy czytasz z odpowiednią prędkością dziecko może wyobrazić sobie całą historyjkę, sylwetki bohaterów i świat, który ich otacza. Dodatkowo czytając na głos pozwalasz maluchowi na wsłuchanie się w brzmienie słów i sposób wymowy, a w rezultacie przyspieszasz naukę wymowy i poszerzasz zasób słów.

Zasłanianie ilustracji

Usiądź tak, by mały słuchacz mógł obejrzeć ilustracje dołączone do tekstu. Przecież nie są tam bez przyczyny. Oglądanie stron z obrazkami pomaga lepiej zrozumieć usłyszane przygody bajkowych bohaterów, a przypatrywanie się kształtom liter ułatwia wyodrębnianie poszczególnych słów. Pamiętaj, by nie przepytywać dziecka ze znajomości alfabetu, do czasu gdy samo o to nie poprosi.

Nieodpowiedni moment

Wybierz taką chwilę, gdy dziecko jest spokojne i wyciszone. Tylko w takim momencie jest ono w stanie się skupić i czerpać korzyści z głośnego czytania. Proponujemy, by robić to po spacerze, obiedzie lub tuż przed pójściem spać. Dopilnuj, by małego słuchacza nic nie rozpraszało np. zabawki, inni domownicy itp.

Niedopasowana czytanka

Nie wybieraj przypadkowych lektur. Staraj się dobierać takie historie, które są powiązane z zainteresowaniami dziecka. Najlepiej, by ono samo wybrało bajkę do wysłuchania. Zachowaj spokój, nawet jeśli po raz setny wybór padnie na ten sam egzemplarz.

Brak interakcji

Nie ma nic gorszego niż bezdialogowe czytanie tekstu. Pomijanie wykrzyknień i znaków zapytania całkowicie zmienia sens opowiadania, nie wspominając o tym, że po prostu w ekspresowym tempie zanudza. Trudne zwroty lub niedopowiedzenia można wytłumaczyć swoimi słowami, tak by przybliżyć i uprościć zrozumienie bajki. Jeśli dziecko uwielbia zadawać pytania, pozwól mu na to. Nie zwlekaj z odpowiedzią, najlepiej powiąż ją z przeżyciami kilkulatka.

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Weronika Gazda
Weronika Gazda
Jestem studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie SWPS. Nazwałabym się realistką, bo przecież wszystko ma swoje plusy i minusy. Uwielbiam dzielić się swoimi przemyśleniami, inspirują mnie ludzie, a przede wszystkim relacje damsko-męskie, którym codziennie dosyć uważnie się przyglądam. Jako ciekawostkę, która zdradza mój charakter dodam, że odwiedzając tę samą knajpę nigdy nie zamawiam czegoś, czego już próbowałam. Dlaczego? Bo uwielbiam sprawdzać, testować i porównywać. A wszystko po to, aby później podzielić się z kimś swoimi odczuciami.
1 Comments

Leave a Response

*