Now Reading
Daj sobie prawo do tego, aby nie wiedzieć
0

Daj sobie prawo do tego, aby nie wiedzieć

Nauczono nas, że musimy wiedzieć. Nauczono, że mamy się uczyć i być gotowi na odpytanie. Ile razy w życiu, w sytuacjach, które umysł nazywa trudnymi, wymagającymi, pozwoliłaś sobie na to, żeby nie wiedzieć? Zazwyczaj panuje przekonanie, że lepiej powiedzieć cokolwiek, niż przyznać się do niewiedzy. Co gorsza błędu! Bo musimy wiedzieć, bo nie wypada zrobić czegoś  „głupiego”.

Ile razy w życiu wydawało Ci się, że robisz coś idiotycznego, a po kilku latach, tygodniach mogłaś się z tego śmiać? Dlaczego tak jest? A dlatego, że w naszym życiu obecne są emocje. I z jednej strony są wspaniałe, gdyż dają nam wiele radości, jednak z drugiej, potrafią wyrwać z butów, kiedy wpadamy w nie jak w kolejkę górską. A kiedy pytają nas o coś lub wymagają, aby wiedzieć, spinamy się.

Nie? A jaka matka może nie wiedzieć, jak karmić swoje dziecko? Jak matka, że dobra, to oczywiste (!) może nie wiedzieć jak przystawić do piersi? Jak matka może nie wiedzieć dlaczego jej dziecko płacze? No jak???! Toż to zła matka jest! Przyznaj się,… ile razy tak miałaś? Ile razy zastanawiałaś się: szczepić czy nie? Podać już przeciwgorączkowy czy przeciwbólowy czy jeszcze czekać? To są momenty, kiedy zaczynamy „wariować”. Ponoszą nas emocje. Zaczynają nas wciągać i rozpoczyna się lawina ocen, obwiniania. A czasem nawet trafia się ktoś (mąż, mama, teściowa), kto jest winny (!) wszystkiemu.

Oj tak… znany schemat.

Daj sobie prawo do tego, aby nie wiedzieć

A co jeśli…

sobie odpuścisz? Co jeśli się od siebie odp***? I powiesz „nie wiem i dobrze mi z tym. Proszę naucz mnie. Naucz mnie życie i pokaż. Pomóż mi”. Nie łatwo jest nam prosić o pomoc. Dlatego pewnie dziś za prawie każdą pomoc musimy płacić. Lepiej nam z poczuciem, że wzywamy „specjalistę”. Wiemy jak wyoutsoursować zadania. A spróbuj kiedyś nie wiedzieć i za tę niewiedzę podziękować. Otworzyć się na nowe i spokojnie „oglądać” odpowiedzi. Zdziwisz się jakie to fajnie i jak wiele możesz zobaczyć oraz… odkryć w sobie. Tu zaczyna się największa zabawa. Zabawa w odkrywanie… dzieci tak mają :).

Znasz to, prawda? Pamiętasz z dzieciństwa lub jeśli obserwujesz swoje dziecko i widzisz jak bardzo cieszy się kiedy uda mu się coś po raz pierwszy. Nie ważne ile było prób, nie ważne ile razy się posiniaczyło czy popełniło „błąd”. Kiedy się uda, to szczęście przyćmiewa wszystko a radość zaraża każdego do okola.

Odnajdź w sobie dziecko. Pozwól sobie nie wiedzieć. Po prostu pozwól sobie, odpuść i się ukochaj.

Jesteś miłością.

Jesteś obfitoscią.

Jesteś radością.

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
100%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Karolina Jach
Karolina Jach
Mama Aleksandra, pomysłodawczyni i wydawca portalu mamawformie.pl Na pierwszym miejscu w pracy zawodowej stawia pomoc innym mamom. Jako mama stara się być na 100%. Wrodzony perfekcjonizm bywa męczący dlatego codzienna walka z ego stała się już rutyną.

Leave a Response

*