Now Reading
Długofalowe efekty kolki, o których się nie mówi
2

Długofalowe efekty kolki, o których się nie mówiDługofalowe efekty kolki, o których się nie mówi

Było to w weekend, stałam w rogu basenu, kołysząc w ramionach moje dziecko. Chowałam jego delikatną skórę w cieniu rzucanym przez szerokie rondo mojego, trochę przydużego, kapelusza, chłodząc go wodą, z dala od rozbryzgów wody chlapiącego starszego brata. Mój mąż bawił się z naszym czterolatkiem, pielęgnując nową nabytą umiejętność wkładania głowy pod wodę w czasie pływania. Ciesząc się naszą wersją rodzinnej zabawy, obserwowaliśmy inną rodzinę z dwójką dzieci, w wieku mojego starszego, bawiących się w wodzie, w czasie gdy rodzice relaksowali się przy brzegu basenu. Widząc jak dobrze ta dwójka bawiła się ze sobą, mój mąż nostalgicznie rzekł „Byłoby miło mieć dzieci z tak niewielką różnicą w wieku”

Zrobiłam wielkie oczy i spojrzałam na niego z niedowierzaniem „Teraz to przegiąłeś stary” pomyślałam. Nie, że przekroczył granicę śmieszności, ale wymyśloną granicę, która istniała w mojej głowie, granicę o nazwie „Znerwicowana przez kolkę do granicy bólu !” Wiedziałam, że on mówiąc w ten sposób po prostu zapomniał jak to było. Był powód dla którego między naszymi dziećmi jest spora różnica wieku, wciąż dochodzimy do siebie po traumatycznych doświadczeniach po kolce i refluksie z naszym pierwszym dzieckiem. Przeraziło nas to, wciąż staram się żeby o tym zapomnnieć.

Kiedy urodził się mój pierwszy byłam przekonana, że macierzyństwo nie jest dla mnie. Po prostu po porodzie nie umiałam nauczyć się znowu żyć. Obserwowałam moich przyjaciół z dziećmi, którzy żyli jakby nigdy nic. Śniadanie na mieście? Żaden problem. Wypad na zakupy ? Czemu nie. Wycieczka z parku do zoo i do biblioteki? Codziennie.

A u mnie to wyglądało tak. Wyjście do restauracji przerażało mnie. Moje dziecko darło by się przez cały czas, nie byłabym w stanie utrzymać je w wózku na dłużej niż dwa kęsy, a kończyło by się prośbą o spakowanie jedzenia i wzięciem nóg za pas. Zakupy ? Śmieszne! Dziesięć różnych aktywności dziennie? Drzemka? Kończyłoby się dziesięcioma tysiącami usypiań i ciągłym uciszanie płaczu dziecka. Wolę to robić w domu niż pod krytycznym spojrzeniem innych ludzi.

Patrzę wstecz na te dni i szkoda, że nie nosiłam znaku ostrzegawczego na piersi „Kolkowa Mama” , który wyjaśniałby wszystko. To dlaczego wyglądałam jakbym nie spała przez miesiąc (bo faktycznie nie spałam) Dlaczego nie pamiętałam twojego imienia, mimo że spotykaliśmy się z tysiąc razy, włączając to sprzed godziny. Dlaczego nie chciałam chodzić na lunch, w ogóle wychodzić po 17tej, czy też czytać bajek na dobranoc. Czułam się jakbym powinna chodzić z napisem „Ograniczona”. Można by to podsumować stwierdzeniem, hej, nie jestem tak dobra w macierzyństwie jak ty, więc spadaj!

Teraz to się zmieniło, jestem po drugiej stronie barykady i marzy mi się inna odznaka, z napisem „ Przetrwała Kolkę” . Taka, która przypominałaby mi, że nie byłam zła w byciu matką, po prostu moje dziecko miało kolkę. To jest zupełnie inny świat, i dopiero teraz zaczynam naprawdę rozumieć różnicę posiadania dziecka bez kolki.

Zatem do wszystkich kolkowych mam , nie ważne czy już udało się Wam przeleźć przez ten mur czy też wciąż przez niego przełazicie, tak czy inaczej nie poddawajcie się ! Nie porównujcie się do innych mam i odpuśćcie sobie, dajcie sobie czas , czas żeby spokojnie przetrwać wojnę zwaną kolką, czas na odzyskanie sił, czas żeby iść dalej. A później tulcie te swoje cudne dzieciaczki, które już nie wrzeszczą w niebo głosy, bo pomimo ciężkiego początku, wyrastają na przesłodkie, wyluzowane i zabawne dzieciaczki. Obiecuję.

Dni mogą się wydawać nieskończonością, a miesiące wiecznością, ale one naprawdę kiedyś się skończą, i wy naprawdę je przetrwacie – po prostu może to nie być z dnia na dzień. A kiedy już przekroczycie linię mety nie zapomnijcie odebrać waszej odznaki .

Przedruk z www.babble.com Autor Heather Neal

otulacze

What's your reaction?
Trudne
50%
Łatwe
50%
About The Author
Mama w Formie
2 Comments
  • Pablo Emilio
    03/10/2016 at 12:49

    Potwierdzam, wszystko to prawda. Happy end również w końcu przychodzi. Tylko jak już kolkowe dziecko podrośnie i się ogarnie, do rozwiązania pozostaje jeszcze jeden problem – wyzwolenie się z nałogów, w które w międzyczasie wpadli rodzice…

    • 18/05/2017 at 09:56

      Cutting your budget is very imrttoanp. That emergency fund you have will last longer if you cut your expenses down. Networking is a great way to find a job and probably the best option you have.

Leave a Response

*