Now Reading
Fotelik samochodowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
0

Fotelik samochodowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

fotelik

Kiedy do naszej rodziny dołączy dziecko,- musimy dołożyć wielu starań, aby niczego mu nie brakowało. Jednym z pierwszych zakupów jest zazwyczaj fotelik samochodowy dla noworodka. Przyda się bardzo szybko -– już podczas powrotu ze szpitalnego oddziału do domu. Wyglądem przypomina raczej leżak, dostosowany do użytku samochodowego. Z czasem wymienimy go na fotelik dla dziecka, który będzie służył mu najpewniej do czwartego roku życia.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Wybierając fotelik dla dziecka, pod uwagę bierzemy nie tylko wiek malucha. Należy przede wszystkim sprawdzić jego wzrost i wagę oraz to, który fotelik najlepiej pasuje do naszego samochodu – mówi specjalista z linkbaby.pl.

 

Ponadto ważnymi czynnikami są także odległości, jakie dziecko będzie pokonywało w foteliku oraz to, czy fotelik ma być mobilny – część rodziców montuje foteliki w jednym samochodzie na stałe, a część przenosi je kilka razy dziennie między samochodami, wypina, wpina i przestawia. Wówczas dobrze zadbać o to, by taki transport był wygodny, a montaż fotelika możliwie szybki i łatwy.

 

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Umieszczając fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy, w razie wypadku zmniejszamy obciążenie na kręgosłup dziecka nawet pięciokrotnie względem klasycznego ustawienia – radzi specjalista linkbaby.pl. – Sposoby montażu zależą także od typu fotelika: są foteliki na zatrzask, które łatwo przypiąć i odpiąć, a są także takie, które musimy obwiązać w określony sposób pasami bezpieczeństwa – dodaje.

 

Każdy zakupiony fotelik posiada dołączoną instrukcję obsługi, w której na pewno wyjaśniono sposoby zapinania. Jeśli mamy możliwość wyboru między umieszczeniem dziecka tyłem a przodem do kierunku jazdy – zawsze wybierajmy tę pierwszą opcję.

 

Kiedy fotelik samochodowy jest za mały?

Istnieją 3 czynniki, które informują nas o tym, że nasze dziecko wyrosło ze swojego fotelika:

 

Jakakolwiek część ciała dziecka wystaje poza ramy fotelika. Najczęściej będzie to głowa – fotelik dziecięcy musi blokować główkę dziecka od tyłu, dlatego nie może ona wystawać.
Nie można zapiąć pasów – jeśli dziecko jest na tyle duże, że mamy problemy z zapięciem mu pasów bezpieczeństwa w foteliku – oznacza to, że przegapiliśmy moment wymiany.
Parametry z instrukcji – jeśli na naszym foteliku lub w jego instrukcji podana jest dopuszczalna waga dziecka – trzymajmy się jej. Po przekroczeniu tego progu najbezpieczniej będzie kupić większy model.

Czy fotelik samochodowy można montować na przednim siedzeniu?

Kiedy podróżujemy z dzieckiem samotnie, możemy nie czuć się dobrze ze świadomością, że dziecko siedzi na tylnym siedzeniu a co gorsza – tyłem do nas. Wolimy wówczas mieć je „na oku”. Zapytaliśmy więc eksperta z linkbaby.pl, czy możemy przewozić dziecko na przednim siedzeniu:

 

Przewożenie dzieci w foteliku na przednim siedzeniu samochodu jest możliwe. Oczywiście wszystko zależy od wieku dziecka – a zatem fotelika. Mniejsze dzieci bardzo często przewozi się w nosidełkach, tyłem do kierunku jazdy. Starsze przodem w typowych, dostosowanych do ich wieku fotelikach. Kwestią kluczową jest tutaj poduszka powietrzna – a zatem to, czy po stronie pasażera w ogóle jest i czy można ją dezaktywować.

 

Kupując fotelik samochodowy dla dziecka, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego rozmiar. Druga istotna sprawa to sposób montowania, mniej ważne czynniki to kolor oraz kształt fotelika. Nie zapominajmy o nim nawet, kiedy dziecko ma już kilka lat i wydaje nam się, ze potrafi siedzieć samodzielnie. Za brak fotelika grożą wysokie mandaty oraz co gorsze – konsekwencje zdrowotne.

 

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie

Leave a Response

*