Ciąża
Now Reading
Hormony, jakie zmiany mogą wywołać u kobiety w ciąży
0

Hormony, jakie zmiany mogą wywołać u kobiety w ciąży

 

Hormony, jakie zmiany mogą wywołać u kobiety w ciąży. Rewolucja. Ciąża to istna rewolucja dla organizmu kobiety. Dziewięć miesięcy poważnych zmian! Te wszystkie procesy mają za zadanie przygotować jak najlepsze warunki dla płodu aż do porodu. Zmiany immunologiczne, hormonalne czy metaboliczne mają duży wpływ na skrajne samopoczucie, uczucie głodu, zatrzymywanie energii w postaci tłuszczu, zmiany w obrębie skóry i owłosienia, a także powstania dolegliwości takich jak cellulit, rozstępy, trądzik czy infekcje. Aby poradzić sobie z wszelkimi dolegliwościami trzeba działać kompleksowo. Należy zastosować tak zwane „holistyczne koło”, na które składa się:

• Dobry stan zdrowia
• Zabiegi i właściwa pielęgnacja
• Prawidłowa dieta
• Aktywność fizyczna
• Dobre samopoczucie
Zmiany jakie mogą wystąpić

Hormony, jakie zmiany mogą wywołać u kobiety w ciąży

Brzuch
Czyli maksymalne rozciąganie! Wraz ze wzrostem dziecka skóra coraz bardziej się napina i rozciąga. Niesie to za sobą ryzyko powstania rozstępów, a po porodzie wiotkiej i luźnej tkanki.

Hormony, jakie zmiany mogą wywołać u kobiety w ciąży

Uda i pośladki
W tych partiach występuje przyrost tkanki tłuszczowej, ale także zatrzymywanie wody. W efekcie może to spowodować postanie lub nasilenie cellulitu.

Piersi
Wczesnym objawem ciąży jest wzrost pigmentacji skóry wokół brodawek sutkowych, co jest skutkiem zwiększonego odkładania się barwnika.
Piersi nabierają obfitych kształtów, czemu mogą towarzyszyć obrzmienia, twardość, bolesność, wrażliwość sutków i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzieje się tak w wyniku rozluźnienia tkanki łącznej, rozrostu komórek gruczołowych oraz zwiększenia objętości krwi i limfy. Skóra narażona jest na rozciąganie i powstawanie rozstępów.

Hormony, jakie zmiany mogą wywołać u kobiety w ciąży

Nogi
Za sprawą hormonów ścianki żył rozciągają się , krew krąży wolniej, przez co układ krwionośny nie odbiera z tkanek nadmiaru wody i organizm ją zatrzymuje. Może prowadzić to do żylaków, pajączków oraz ciężkości i opuchnięcia nóg.

Twarz
Mogą wystąpić zmiany trądzikowe, łojotok, plamy pigmentacyjne, zmiana owalu twarzy, wzmożony rumień, cienie pod oczami, opuchnięte powieki lub nadmierna suchość lub ekstremalna wrażliwość skóry.

Włosy
Już w drugim trymestrze ciąży następuje widoczne wzmocnienie i poprawa kondycji włosów. Wynika to z działania estrogenów. W przypadku silnego łupieżu warto skonsultować się z dermatologiem, gdyż silne substancje przeciwłupieżowe mogą wywoływać podrażnienia. Osoby z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy mogą spodziewać się, że problem się nasili. Po urodzeniu dziecka może występować obfite wypadanie włosów, które jest wynikiem obniżającego się poziomu estrogenów.

Kręgosłup
Narażony jest na dźwiganie dodatkowych kilogramów, co powodować może uciążliwe stany bólowe.

Bez paniki.
Choć cała lista przypadłości z jakimi może wiązać się ciąża jest długa, nie oznacza, że muszą one przydarzyć się wszystkie i każdej kobiecie. Warto jest mieć świadomość co może nas spotkać, aby moc potem skutecznie radzić sobie z problemami. We wszystkich przypadkach, warto jest oddać się w ręce specjalistów ( fizjoterapeuty, kosmetologa, lekarza, trychologa), aby poprawnie zdiagnozowali stan organizmu i ustalili plan działania zabiegowego oraz pielęgnacji domowej. Obecne technologie i działanie kosmetyków są na bardzo wysokim poziomie. Potrzebne jest tylko ich umiejętne zastosowanie. Trzeba jednak pamiętać, że profilaktyka jest najlepszym punktem wyjścia.

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Katarzyna Bernacka
Katarzyna Bernacka
Kosmetologia to dla mnie ogromna pasja i zaangażowanie. Swoją wiedzę pogłębiam na licznych kongresach i sympozjach naukowych. W pracy specjalizuję się w zabiegach anti-aging z wykorzystaniem peelingów chemicznych, terapiach skóry tłustej i trądzikowej oraz łączeniu metod manualnych z zabiegami Hi-Tech. Kieruję się holistycznym i indywidualnym podejściem do klienta.

Leave a Response

*