Ciąża
Now Reading
Jak dbać o bezpieczeństwo w samochodzie podczas ciąży?
0

Jak dbać o bezpieczeństwo w samochodzie podczas ciąży?

Tym razem skupimy się na bezpieczeństwie w podróży samochodem w trakcie ciąży. Przedstawiamy 5 niezawodnych wskazówek, które powinna znać każda przyszła mama!

Nie ma żadnych wątpliwości, że dziecko, skrywane w Twoim brzuchu jest niezwykle dobrze chronione, ale w życiu istnieją sytuacje, na które nawet najlepsza matka nie ma żadnego wpływu. Jednym z takich zagrożeń jest wypadek podczas jazdy samochodem.

Centrum Kontroli i Profilaktyki Chorób (CDC) szacuje, że co roku w wypadkach samochodowych bierze udział 32.800 ciężarnych kobiet. I według SafetyBeltSafe U.S.A., takie wypadki są główną przyczyną śmierci i poważnych urazów podczas ciąży.

Ten wstęp wywołał u Ciebie strach? Nie przejmuj się, podpowiadamy jak upewnić się, że czas spędzony w samochodzie nie zagraża ani Tobie ani noszonym w brzuchu dziecku.

Jak dbać o bezpieczeństwo w samochodzie podczas ciąży?

Jak zabezpieczyć siebie i dziecko na drodze?

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 5 niezawodnych wskazówek!

1) Po pierwsze zapnij się prawidłowo. National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) zaleca, aby kobiety w ciąży nosiły pas bezpieczeństwa z częścią barkową umieszczoną nad obojczykiem (między szyją a wierzchem ramienia) i częścią biodrową umieszczoną pod brzuchem i nad udami, tak nisko, jak to możliwe na biodrach – nigdy powyżej lub na brzuchu. Przytrzymaj pas bezpieczeństwa i upewnij się, że pasek na ramię biegnie po klatce piersiowej. Nigdy nie umieszczaj go za ramieniem lub plecami. Odpowiedni pas na przykład taki [KLIK] zmniejsza ryzyko odklejenia się łożyska lub poronienia w przypadku nagłego hamowania czy wypadku samochodowego.

Poza tym używając pasa takiego jak ten [KLIK], jedzie się wygodnie, gdyż pasy bezpieczeństwa nie opinają brzucha.

Dystrybutorem produktu na rynek Polski jest Firma Marko – ekspert w branży Baby and Kids – www.marko-baby.pl 

2) Jeśli to możliwe, siądź na miejscu pasażera, zamiast prowadzić auto – zwłaszcza gdy Twoja ciąża jest zaawansowana, a brzuch z dzieckiem zbliża się coraz bardziej do kierownicy. Twoja macica ostatecznie znajdzie się w pozycji, w której mogłaby zostać zmiażdżona podczas wypadku.

3) Odsuń się od kierownicy. Kiedy musisz być kierowcą, przesuń swoje siedzenie tak daleko, jak to możliwe (przy jednoczesnym zachowaniu wygody). Odchyl fotel nieco od kierownicy. Postaraj się ustawić go od siebie co najmniej na długość kawałka papieru do notatek. Upewnij się również, że kierownica jest przechylona w kierunku mostka, a nie w stronę brzucha.

4) Unikaj pochylania się do przodu. Usiądź wygodnie na siedzeniu z jak najmniejszym luzem w pasie bezpieczeństwa. W ten sposób zminimalizujesz ruch do przodu podczas zderzenia i pozwolisz, aby poduszka powietrzna działała prawidłowo.

5) Załóż pas na ramię. Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą, czy pasażerem, pamiętaj o założeniu pełnego pasa biodrowego, a nie samego pasa biodrowego. Warto wiedzieć, że środkowe tylne siedzenie jest najbezpieczniejszym siedzeniem w pojeździe – więc jeśli to siedzenie ma pas biodrowy, jest to najbezpieczniejsza opcja dla Ciebie.

Jak dbać o bezpieczeństwo w samochodzie podczas ciąży?

Czy poduszki powietrzne są bezpieczne dla przyszłych mam?

Według ekspertów poduszki powietrzne są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

NHTSA mówi, że kombinacja poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa zapewnia kobietom w ciąży najwyższy poziom ochrony, o ile jest odpowiednio zastosowana, a kobieta siedzi jak najdalej od przedniej poduszki powietrznej. Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów zgadza się, mówiąc, że korzyści wynikające z zastosowania poduszki powietrznej przewyższają ryzyko dla kobiety w ciąży i jej dziecka.

Nie wykazano jednak, że boczne poduszki powietrzne stanowią zagrożenie dla pasażerów. W większości przypadków największym niebezpieczeństwem jest każde zderzenie samochodem – na przykład w inne auto lub dowolny obiekt na drodze.

Trzeba podkreślić, że najbezpieczniej jest nie opierać się o boczny schowek z poduszką powietrzną, w razie gdyby nagle się rozłożyła.

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Weronika Gazda
Weronika Gazda
Jestem studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie SWPS. Nazwałabym się realistką, bo przecież wszystko ma swoje plusy i minusy. Uwielbiam dzielić się swoimi przemyśleniami, inspirują mnie ludzie, a przede wszystkim relacje damsko-męskie, którym codziennie dosyć uważnie się przyglądam. Jako ciekawostkę, która zdradza mój charakter dodam, że odwiedzając tę samą knajpę nigdy nie zamawiam czegoś, czego już próbowałam. Dlaczego? Bo uwielbiam sprawdzać, testować i porównywać. A wszystko po to, aby później podzielić się z kimś swoimi odczuciami.

Leave a Response

*