Po porodzie
Now Reading
Karmienie piersią a aktywność fizyczna po porodzie czyli mit „kwaśnego mleka“
2

karmienie-cw
Karmienie piersią a aktywność fizyczna po porodzie czyli mit „kwaśnego mleka“

Obecnie tak wiele słyszy się o tym, aby być aktywną fizycznie mamą po porodzie, połogu, że ćwiczenia w ciąży pomagają wrócić do formy.
To wszystko jest prawdą, tylko co ma zrobić młoda mama, która słyszy również, że sport w ciąży „spali“ i „zakwasi“ jej pokarm, przez co dziecko nie będzie chciało ssać piersi ze względu na walory smakowe. Czy faktycznie tak jest? Warto spojrzeć co na ten temat mają do powiedzenia fakty medyczne, ponieważ okazuje się, że aktywność fizyczna, odpowiednie ćwiczenia wręcz sprzyjają laktacji. Istotnym jest zapoznanie się z kilkoma faktami.

Karmienie piersią a aktywność fizyczna po porodzie czyli mit „kwaśnego mleka“

Kwaśne mleko? czyli kwas mlekowy.

Kwas mlekowy to organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów, powstający m.in w mięśniach w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, kiedy dochodzi do procesów beztlenowych.
Wzrastające stężenie kwasu mlekowego może dawać oznaki bólu w trakcie zbyt intensywnego wysiłku – słynne uczucie “zakwasów” Jest on jednak szybko odprowadzany z mięśni przez układ krwionośny, , przetwarzany w wątrobie. Jest formą cząsteczki, która sprawnie przenika przez barierę krew – mięśnie, krew – skóra i może przenikać do kobiecego pokarmu. W ten sposób możliwość zmiany smaku pokarmu na lekko gorzkawy. Jest to jednak efekt odwracalny ponieważ po ok. 2 godzinach od skończenia intensywnego wysiłku fizycznego kwas mlekowy jest odprowadzany z mięśni. Warto pamiętać, że poza możliwą zmianą walorów smakowych kwas mlekowy i aktywność fizyczna nie ma innego negatywnego wpływu na dziecko i pokarm. Nie zmienia składu mleka kobiecego, mechaniki i fizjologii laktacji.

WsteczStrona 1 / 2Dalej
What's your reaction?
Interesujące
50%
Pozytywne
0%
Ważne
50%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Izabela Dembińska
Izabela Dembińska
Założycielka Medical Pregnancy Training, położna, instruktor rekreacji ruchowej, pilates, propagatorka świadomej pracy z ciałem w okresie ciąży, wykładowca szkoły rodzenia, uczestniczka licznych konferencji położniczych, pasjonatka mentalnych form pracy z ciałem.
2 Comments

Leave a Response

*