Po porodzie
Now Reading
Karmienie piersią po ćwiczeniach, czy istnieją przeciwwskazania – Ekspert odpowiada
2

Karmienie piersią po ćwiczeniach, czy istnieją przeciwwskazania – Ekspert odpowiada

 

karmienie po cwiczeniachKarmienie piersią po ćwiczeniach, czy istnieją przeciwwskazania – Ekspert odpowiada. Mam pytanie związane z treningiem po porodzie. Urodziłam 17 maja tego roku synka drogami natury (choć miałam nacinane krocze). Karmię piersią. Moje pytanie związane jest z powrotem do ćwiczeń sprzed ciąży. Chciałabym zacząć żyć tak jak przed ciążą jeśli chodzi o moje sportowe życie. Tzn, móc biegać, chodzić na siłownie czy robić ćwiczenia fitness w domu. (chciałabym wrócić do wagi i formy sprzed ciąży – chyba jak każda kobieta) Kiedy mogę zacząć ćwiczyć? Czy intensywne ćwiczenia mogą spowodować utratę pokarmu w piersiach? Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać jak się karmi? (chodzi o to, że mam obolałe sutki i ciągle cieknie mi mleko) Czy ćwiczenia mogą wpłynąć na gojenie się krocza? Czy to bezpieczne?

 

ODPOWIEDŹ EKSPERTA:

Okres około 6 tygodni po porodzie nazywany jest połogiem. W tym czasie w organizmie zachodzi mnóstwo różnych zmian. Organizm adaptuje się do nowej sytuacji np. do opieki nad dzieckiem ale i do karmienia piersią. Przez mniej więcej taki czas kobieta powinna być skupiona wyłącznie na dziecku i na sobie. Należy dać sobie czas by odpocząć po trudach porodu, a także zaleczyć wszystkie rany jak chociażby nacięcie krocza, czy pogryzione sutki. W takiej sytuacji zalecany powrót do aktywności fizycznej to czas właśnie tych co najmniej 6 tygodni po porodzie naturalnym i 8 tygodniu po cesarskim cięciu, ale przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem. Dlatego z intensywnymi ćwiczeniami na siłowni, z bieganiem należy poczekać około 6 tygodni, ale już 24 godziny po porodzie można wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla. Przez okres połogu ustabilizować się już powinna laktacja, więc nie powinno być problemu z cieknącym mlekiem. Proszę się jednak nie martwić. Aktywność ruchowa nie powinna mieć żadnego negatywnego wpływu na laktację. Karmienie bezpośrednio po treningu nie jest szkodliwe dla dziecka, chociaż pokarm może zawierać kwas mlekowy, który jest tolerowany przez dziecko, ale może trochę zmieniać smak mleka. Należy jednak pamiętać, że po upływie około godziny jego stężenie powraca do stanu przedwysiłkowego. Należy pamiętać o doborze właściwego stanika sportowego, dzięki któremu nie będzie odczuwała Pani dyskomfortu, o wkładkach laktacyjnych i przewiewnym stroju by krocze szybciej się goiło. Oprócz tego należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie, dobrze się odżywiać i starać się wysypiać.

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie
2 Comments
 • Monia
  30/07/2014 at 18:07

  Bardzo proszę o informację ile razy w tygodniu można ćwiczyć? Jest mozliwość 6 razy w tygodniu po 1 godzinie?? Cały czas się obawiam, że może to wpłynąć na jakość i/lub ilość pokarmu..

  • Edyta Litwiniuk
   01/08/2014 at 10:53

   Jak najbardziej może Pani ćwiczyć 6 razy w tygodniu. Ćwieczenia nie powinny wywoływać negatywnego wpływu na jakość i ilość pokarmu. Proszę monitorować i ważyć dziecko. Jeżeli coś Panią zaniepkoi to proszę zmniejszyć intensywność ćwiczeń.

Leave a Response

*