Now Reading
Katar u niemowlaka – jak sobie z nim radzić?
0

katar-u-niemowlakaKatar u niemowlaka to problem, z którym większość rodziców wcześniej, czy później będzie musiała się zmierzyć. Nie jest to groźna choroba, ale warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić.

 

Świeżo upieczeni rodzice często wpadają w panikę, kiedy u ich dziecka pojawia się katar. Ale zatkany nos u malucha nie musi oznaczać końca świata. Chociaż nie jest przyjemny ani dla dziecka, ani dla jego rodziców, to można skutecznie z nim walczyć.

Katar u niemowlaka – dlaczego się go tak boimy?

Katar u dziecka, które nie potrafi samo oczyścić nosa, jest przede wszystkim uciążliwy dla malca, jak i dla jego rodziców. Dziecko z zatkanym noskiem jest marudne i rozdrażnione, źle śpi, ma problem ze ssaniem piersi lub butelki i wciąż chce mieć blisko siebie choć jedno z rodziców. Nic więc dziwnego, że pierwszy katar u noworodka rodzice przeżywają tak emocjonalnie. Zastanawiają się wówczas, ile trwa katar u niemowlaka? Odpowiedź jest jedna – katar niezależnie od wieku trwa zazwyczaj tydzień czasu. Jeżeli wydłuża się, warto zasięgnąć rady lekarza i zrobić dokładne badania, by wykluczyć przewlekłą infekcję.

Katar nie zawsze oznacza infekcję

Wydzielina z nosa nie zawsze oznacza infekcję. Katar u niemowlaka bez gorączki może mieć charakter alergiczny. Jeśli nie jesteście pewni, co jest przyczyną kataru u dziecka, poproście lekarza o skierowanie na wymaz z nosa. To bezbolesne badanie, które jest w stanie określić, czy wydzielina ma podłoże bakteryjne, czy wirusowe. Jeżeli badanie będzie miało wynik ujemny, prawie na pewno katar u niemowlaka spowodowany jest alergią lub zanieczyszczeniami powietrza.

Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Jeżeli katar pojawia się u noworodka, bezwzględnie należy go zabrać do lekarza, jak najszybciej. U tak małych dzieci katar szybko może rozprzestrzenić się na dolne drogi oddechowe. Wtedy może dojść do zapalenia gardła, oskrzeli, a nawet płuc. Niezwłocznie więc lekarz powinien osłuchać dziecko i sprawdzić, czy potrzebna jest np. antybiotykoterapia. Jeżeli dziecko jest naprawdę małe, lekarz może zadecydować o jego hospitalizacji, by mieć pod kontrolą rozwijającą się infekcję. U starszych dzieci, nawet tych kilkumiesięcznych, nie ma potrzeby wizyty u lekarza, jeśli po trzech dniach ilość wydzieliny zmniejsza się.

Co na katar u niemowlaka?

Sposobów na katar u niemowlaka jest kilka. Po pierwsze zadbaj o jakość powietrza w mieszkaniu, a szczególnie w sypialni dziecka. Użyj nawilżacza. Pod materac podłóż zwinięty ręcznik lub nieduży koc, by dziecko miało główkę nieco wyżej niż resztę ciała. W ten sposób wydzielina nie będzie mu spływać do gardła. Częściej przystawiaj dziecko do piersi, a jeśli karmisz mieszanką, podawaj mu wodę do picia. Pomogą również ziołowe herbatki. Zakatarzony maluch nie może się odwodnić. Kup w aptece aspirator i regularnie usuwaj dziecku wydzielinę z noska. By ułatwić mu oddychanie, kilka razy dziennie zakraplaj nosek solą fizjologiczną lub wodą morską. Raczej unikaj podawania dziecku kropli do nosa, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. Przed spaniem możesz również posmarować dziecku okolice nosa maścią majerankową. W aptece dostępne są też specjalne żele za bazie olejków eterycznych, ułatwiające oddychanie w nocy, którymi można smarować klatkę piersiową dziecka oraz aromatyczne plasterki, które przykleja się na piżamkę.

Macie wątpliwości? Poproście o radę

Jeśli szukacie skutecznych sposobów, aby ulżyć dziecku lub informacji, jakiego preparatu użyć, możecie zgłosić się po radę do doświadczonych użytkowników Sanitera.pl. Jest to portal medyczny i forum medyczne w jednym, gdzie każdy może uzyskać porady zdrowotne od eksperta albo zadać pytanie innym. Wejdź na Sanitera.pl i sprawdź, jak działa serwis.

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
100%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie

Leave a Response

*