Now Reading
Kiedy dziecko boi się ciemności…
1

Kiedy dziecko boi się ciemności…

Moje dzieci śpią przy lampce nocnej. Ja też tak miałam, chociaż nie byłam wyjątkowo bojaźliwym dzieckiem. Okazuje się, że lęk przed ciemnością to jeden z najpopularniejszych lęków dziecięcych, który pojawia się w okolicach trzeciego lub czwartego roku życia. Wyobraźnia malucha nie zna granic, więc gdy przychodzi czas spania, nagle okazuje się, że w jego wizjach pod łóżkiem czai się ogromny potwór, a za szeleszczącą firanką chowa się duch,który zaraz go porwie. Mój stwór z dzieciństwa nazywał się „Czarna Apa” i żył w kratce wentylacyjnej. Dzięki Bogu moi rodzice byli bardzo wyrozumiali i zdeterminowani – zastawialiśmy pułapki na Apę, zostawiali otwarte drzwi i zawsze zostawiali zapaloną lampkę z serduszkami, bo Apa bał się światła,o!

 Kiedy dziecko boi się ciemności…

Pamiętajmy jednak, że zawstydzanie dziecka i mówienie mu, że „nie ma się czego bać, jesteś już duży” może zadziałać wręcz odwrotnie. W ten sposób sygnalizujemy dziecku, że nie rozumiemy jego obaw i ich nie akceptujemy, przez co strach może jeszcze bardziej się pogłębić. Tłumaczenie też może okazać się nieskuteczne, bo lęk ma podłoże w sferze emocjonalnej dziecka. Tego rodzaju lęk po prostu pojawia się na pewnym etapie i z czasem naturalnie znika. 

 Kiedy dziecko boi się ciemności…

Warto dać odczuć swojemu maluchowi, że go rozumiesz i tłumaczyć mu, że każdy czasem się czegoś boi. Unikaj też opowieści czy bajek o straszliwych potworach, które dziecko może zacząć wizualizować sobie w nocy. Oszczędzaj mu stresu, bo może on potęgować nocne lęki (kłótnie rodziców czy zmiana przedszkola). Moim sposobem były zabawy z rodzicami. Tak jak napisałam bawiliśmy się w budowanie pułapek na Apę, a na straży stała moja dzielna lampka. Nie zamykaj drzwi swojemu dziecku, nie gaś też światła. Gabi nie rozstaje się przed snem ze swoim ukochanym żółwikiem. Dostał go tuż po urodzeniu i towarzyszy nam już od 4 lat. Twilight Turtle (kupisz go tutaj KLIK) zmienia straszny, ciemny pokój w rozgwieżdżone prawdziwymi konstelacjami niebo na suficie i ścianach sypialni. To idealny kompan dla mojego małego miłośnika Kosmosu. Do tego ma regulację, dzięki której samoistnie wyłącza się po ok 40 min.

 

Dystrybutorem produktu na rynek Polski jest Firma Marko – ekspert w branży Baby and Kids – www.marko-baby.pl 

Z kolei u Leo, który generalnie niczego się nie boi, ale podobnie jak starszy jest fanatykiem gwiazd, postawiliśmy na Lampkę Ośmiornicę,(kupisz ją tutaj KLIK) która nie dość że ma fajny design, to wyświetla konstelacje gwiazd oraz przyjazne małe rybki puszczające bańki w dwóch kolorach: niebieskim i zielonym.

 

 Dystrybutorem produktu na rynek Polski jest Firma Marko – ekspert w branży Baby and Kids – www.marko-baby.pl

Dzięki temu moi chłopcy czują się bezpiecznie i mają przy sobie to, co lubią najbardziej – Kosmos:) Polecam Wam serdecznie! Nie walczcie na siłę ze strachem swoich dzieci, tylko pomóżcie im go przezwyciężyć <3

 

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Dagmara Chmielewska
Dagmara Chmielewska
Absolwentka psychologii klinicznej na SWPS-ie. Obecnie zapracowana mama 2,5 letniego Gabrysia oraz przyszła mama jego 20 tygodniowego brata. Prywatnie temperamentna ekstrawertczka,w ciągłym biegu. Wielką radość sprawia mi czytanie książek oraz podróżowanie.
1 Comments

Leave a Response

*