Ciąża
Now Reading
Kwas foliowy, minerały i witaminy dla kobiet w ciąży
0

Kwas foliowy, minerały i witaminy dla kobiet w ciąży

Ciąża to okres szczególny. W tym czasie ciało i organizm kobiety bardzo się zmieniają. Wtedy też, dla bezpieczeństwa zdrowia matki i rosnącego w niej dziecka, należy dostarczyć do organizmu więcej wartościowych składników. O kwasie foliowym pamiętają wszyscy. Niezwykle ważne są także witaminy w ciąży – przyjmowane przede wszystkim z posiłkami. Warto także wspierać dietę suplementami.

Minerały i witaminy w ciąży, które powinna zażywać przyszła matka

Kwas foliowy, który odpowiada za rozwój układu nerwowego u dziecka, nie jest jedynym składnikiem, o którym musimy pamiętać. Niedobór innych minerałów i witamin również ma wpływ na dziecko. Wszystkie składniki, które ma otrzymać dziecko w okresie prenatalnym, dostaje od matki. Dlatego dobrze, by w tym czasie zapewnić optymalne warunki dla prawidłowej budowy kości i narządów dziecka.

Pomocne w tym wypadku mogą być suplementy dla kobiet w ciąży. Niezbędne minerały to m. in. jod, żelazo i wapń. Niedobór jodu może np. prowadzić do poronień lub niedorozwoju umysłowego dziecka. Minerał ten ma również znaczenie dla rozwoju płuc i mózgu. Wapń z kolei odpowiada za budowę kości u dziecka, pomaga także w przyszłości zapobiegać osteoporozie. Brak wystarczającej ilości żelaza w czasie ciąży mógłby doprowadzić do niebezpiecznej niedokrwistości.

Jakie suplementy diety dla kobiet w ciąży?

Ruch na świeżym powietrzu, zdrowa dieta i odpowiednia suplementacja – to podstawa w czasie ciąży. Zastanawiasz się jakie witaminy w ciąży powinnaś przyswajać? Po pierwsze witaminę C, która wpływa na system nerwowy płodu. Zaleca się jej większą ilość w przypadku kobiet, które spodziewają się np. bliźniaków lub trojaczków. Można ją oczywiście częściowo dostarczyć z pokarmem, jednak może to nie być wystarczająca ilość.

Witaminy z grupy B poprawiają metabolizm kwasu foliowego, ułatwiają syntezę białek, które uczestniczą w budowaniu kodu genetycznego i uczestniczy w procesach immunologicznych – wspomaga w ten sposób odporność. Niedobór witaminy B może prowadzić do anemii i wystąpienia wad wrodzonych. Witamina D natomiast sprawiam że przytarczyca wydziela mniejszą ilość parathormonu, wspiera wchłanianie wapnia i mineralizację kości. Witaminy dla kobiet w ciąży z różnych grup znajdziesz pod linkiem: https://eapteka.pl/witaminy-i-mineraly-1/witaminy-dla-kobiet-w-ciazy-1.

Witaminy i minerały – jak powinna wyglądać prawidłowa dieta?

Posiłki powinny być pełne warzyw, owoców i mięs i ryb. Składniki z dużą zawartością żelaza zapobiegną niskiej wadze urodzeniowej. Magnez w ciąży bierze udział w procesach metabolicznych i enzymatycznych. Niewystarczająca ilość wpływa na jeszcze większe zmęczenie, bóle mięśni i może prowadzić do bezsenności. To z tego powodu zaleca się wyeliminować kawę i czarną mocną herbatę z codziennej diety.

Posiłki powinno się przygotowywać z dużą dokładnością. Ważne jest, by przygotowane jedzenie było dobrze oczyszczone, ryby i mięso nie mogą być surowe – to byłoby niebezpieczne. Dla wsparcia organizmu i trawienia, kobieta może zażywać ziołowe herbatki i napary. Suplementację należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym ciążę po przeprowadzeniu niezbędnych badań.

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie

Leave a Response

*