Now Reading
Matka z niepełnosprawnością, czy przybyła z innej planety?
2

Matka z niepełnosprawnością, czy przybyła z innej planety?

Matka, 38 letnia kobieta, osoba z niepełnosprawnością – tak postrzegam siebie ja. Matka z niepełnosprawnością, czy przybyła z innej planety? Taka młoda i już niepełnosprawna, i jeszcze to dziecko – tak postrzegają mnie obcy.

Matka z niepełnosprawnością, czy przybyła z innej planety?

Piszę ten tekst i z uśmiechem spoglądam za monitor. Zawsze na biurku stoją zdjęcia w miarę aktualne zdjęcia mojej córki, a wśród nich jest zawsze moje ulubione, przedstawiające moje uśmiechnięte dziecko z rękami ułożonymi w kształt serduszka.
Na szafce różne prace plastyczne z gliny i szkła. W telefonie wśród kontaktów TEN szczególny numer, który odbieram wszędzie. Tak przede wszystkim i mimo wszystkiego jestem matką. Na szczęście nieprzespane noce mam już jedne za sobą, kolejne pewnie już niebawem przed sobą – z nastolatkami to różnie bywa :).

Matka z niepełnosprawnością, czy przybyła z innej planety?

Zdecydowanie kobieta, zdecydowanie 18+ ( nie to żebym się wstydziła swojego wieku ). Uwielbiam nosić sukienki, mieć starannie zrobiony delikatny makijaż, otulać się zapachem ładnych perfum. Z kobiecymi paznokciami już u mnie gorzej, ale zadbanie o nie jest jednym z noworocznych postanowień :).

Moja niepełnosprawność fizyczna nie pojawiła się nagle, jest jednym ze skutków przewlekłej choroby. I choć można pomyśleć, że miałam czas się do niej przygotować, to kiedy stała się częścią mojego życia, okazało się, że mnie przerosła. Kiedy pojawił się w moim domu balkonik, najpierw jakiś czas służył za stolik na herbatę, kiedy na biurku brakowało już miejsca :). Kiedy jednak pewnego dnia moje wyjście z domu stało się zależne od niego, stał się moim towarzyszem na dobre i na złe. Niepełnosprawność jest częścią mnie, ale to przecież nie jest całe moje ja -dlatego nie jestem w swoim odczuciu osobą niepełnosprawną, tylko osobą z niepełnosprawnością .Wpływa na moje zachowanie, ale nie na to, kim jestem. Jest częścią mojego życia, ale nigdy nie pozwolę jej być całym moim życiem!

Matka z niepełnosprawnością, czy przybyła z innej planety?

W kolorowej prasie są stałe działy dla kobiet i matek, w żadnej nie znalazłam jednak miejsca, które miało by choć pół strony z myślą o aktywnych niepełnosprawnych matkach- jakbyśmy żyły na innej planecie! Może więc czas zacząć opowiadać światu o tej planecie ?

What's your reaction?
Interesujące
25%
Pozytywne
50%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
25%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Mama nastolatki. Specjalistka terapii uzależnień i Specjalistka terapii środowiskowej -oba te zawody są moją pasją .Od kilku lat żyję z ciągłym bólem o różnym natężeniu, mam fibromialgie ( żyję a nie walczę ,bo akceptuje ograniczenia, które powoduje ta choroba ) .Podążam przez świat z czerwonym balkonikiem , pokazując innym że można być osobą z niepełnosprawnością, a nie osobą niepełnosprawną .Dwa motylki na ręku pomagają mi w chwilach trudnych , przypominają o sile jaką mam w sobie. Dzień zawsze zaczynam od czarnej herbaty z rozmarynem wypitej z filiżanki.
2 Comments
  • Anna
    27/12/2017 at 18:20

    Wielki podziw i szacunek dla Mamy.
    Artykuł, obowiązkowy w każdej prasie, a w kobiecej szczególnie. Tam widujemy tylko piękne i zdrowe kobiety, które walczą co najwyżej z nadwagą. Nie zdajemy sobie sprawy z istnienia takich Mam, jak powyżej, bo o tym się nie mówi i nie pisze.

Leave a Response

*