Now Reading
My name is DZIECKO.
0

„I’m Zac”, „jag är Zac” czyli „jestem Zac” – tak mam nadzieję za jakiś będzie potrafił przedstawić się mój syn – w trzech językach – po angielsku, szwedzku i oczywiście po polsku. Na razie Zac posługuje się swoim własnym, autorskim językiem dziecięcym, więc jeszcze chwilę na jego werbalne i językowe popisy poczekam. Mimo, że staram się dbać o jego edukację językową, nie wygląda to tak, jak chciałam i planowałam.IMG_4063
Zac miał być dwujęzyczny, a nawet trzyjęzyczny. Jego biologiczny ojciec mówi fińską odmianą języka szwedzkiego, ja posługuję się polskim, a my – rodzice – ze sobą rozmawiamy po angielsku. Gdyby udało się nam stworzyć rodzinę, mieszkać razem i wychowywać dziecko, naturalną konsekwencją byłaby trzyjęzyczność Zachariasza. „Przesada!” – powiecie! „Niekoniecznie” – odpowiem. Choć z ojcem mojego dziecka spotykam się rzadko, choć mój syn nie rozmawia często ze swoją fińską rodziną, staram się jak mogę eksponować go na języki obce. Zac nie jest dzieckiem ani dwu-, ani trzyjęzycznym, jednak wierzę, że dzięki mojej determinacji i dostarczaniu mu stosownych bodźców, spowoduję, że w przyszłości będzie w stanie nauczyć się każdego języka na poziomie biegłym lub nawet „native like”.

WsteczStrona 1 / 3Dalej
What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Lidia Piechota
Lidia Piechota
po pierwsze mama Zachariasza. Po kolejne dziennikarka, prezenterka telewizyjna, blogerka, vlogerka. Radość i satysfakcję daje jej dzielenie się swoimi pomysłami i opowieściami z życia aktywnej mamy nie znającej zwrotu "nie da się". Stworzyła pierwszego w Polsce vloga o ciąży i małym dziecku filmując każdy tydzień z tego okresu dla portalu siostraania.pl. Jako telewizyjny "zwierzak" i Ambasador Polskiej Turystyki promowała Polskę na pokładzie żaglowca Fryderyk Chopin, uczestniczyła w największych medialnych konferencjach w Republice Południowej Afryki i Szwajcarii, podróżowała po Polsce realizując programy dla Telewizji Polskiej. Teraz w każdą podróż zabiera swojego syna, a relacje z tych wypraw chętnie opisuje m.in. na blogu lidiapiechota.pl. Uwielbia pływać na wakeboardzie i jeździć na snowboardzie.

Leave a Response

*