Now Reading
Jak nauczyć dziecko tolerancji, czyli inność też jest ok
0

Jak nauczyć dziecko tolerancji, czyli inność też jest ok

Jak nauczyć dziecko tolerancji, czyli inność też jest ok. Od kilku dni myślę na temat pojęcia tolerancji wśród dzieci. Mój siostrzeniec poszedł niedawno do przedszkola dwujęzycznego i jedna z jego opiekunek jest czarnoskóra. Uczy ich angielskiego. Co więcej kilka tygodni temu wyszłam na spacer z Gabim i naprzeciwko nas szła dziewczynka z tatą. Nie chcę wysnuwać pochopnych wniosków, ale moim zdaniem była upośledzona – mimowolnie złapała Gabiego za włosy i mocno pociągnęła. Rozpłakał się, bo nie mógł zrozumieć dlaczego bez powodu jakieś obce dziecko go uderzyło. Wytłumaczyłam mu, że dziewczynka była chora i zrobiła to niechcący, że nie kontrolowała swojego zachowania i nie chciała go skrzywdzić. W jego mniemaniu pojawiło się pojęcie „była inna”…

Jak nauczyć dziecko tolerancji, czyli inność też jest ok

Jestem bardzo tolerancyjną i liberalną osobą. Mój przyjaciel jest homoseksualny, w liceum mieszkałam w Londynie z patchworkową, francusko/indyjską rodziną, mam brata w wieku moich dzieci i w zasadzie uważam normalność za pojęcie względne. Te same wartości chciałabym przekazać swoim dzieciom. Chciałabym żeby oceniały ludzi przez pryzmat ich wnętrza, a nie okładki. Podobno dzieci potrafią być okrutne i bezwzględne wobec swoich rówieśników, często odrzucają to, co inne. Z jednej strony jest to dość naturalne, ale jako rodzice powinniśmy pamiętać, że tolerancja u naszych dzieci jest odzwierciedleniem naszych poglądów. Dzieci często są naszym lustrem, więc to jak będą postrzegały Żyda, Murzyna czy geja zależy głównie od nas. Podobnie rzecz ma się w kwestii wiary. Mój mąż jest prawosławny, ja jestem katoliczką. Choć oboje nie do końca praktykujemy swoją wiarę, to jakiś czas temu postanowiliśmy ochrzcić Gabiego. Gdy rozważaliśmy Kościół vs Cerkiew kuzynka opowiedziała nam historię w której prawosławne dziecko mieszkające pod Warszawą było tak wyśmiewane i szykanowane przez inne dzieci, że stwierdziło że wolałoby nie żyć niż być inne. Wyobrażacie sobie? Tak się właśnie dzieje, gdy nie rozmawiasz ze swoim dzieckiem na temat tolerancji i szacunku do innych przekonań, koloru czy czegokolwiek innego…

W tłumaczeniu tego czym tak naprawdę jest tolerancja warto zacząć od przedstawienia człowieka jako całości, a nie skupianiu się na konkretnych cechach jak kolor skóry czy kolor włosów, bo nie przesądza to jakim się jest człowiekiem. Niekoniecznie trzeba od razu podejmować trudne tematy jak rasizm czy dyskryminacja płciowa, bo dziecko może tego nie zrozumieć. Najważniejsze by nauczyć dziecko żeby nie oceniało pochopnie, zważywszy na to że wśród dzieci nigdy nie wiadomo co może zostać uznane za inność. Dla jednych może to być fakt, że chłopiec lubi się bawić lalkami, a dla innych że nosi drogie ubrania.

Pamiętajmy więc, ze źródłem nietolerancji, nie tylko u dzieci, jest powielanie stereotypów! Uczmy siebie i swoje dzieci poznawać prawdziwe przyczyny odmienności i nie unikajmy trudnych tematów! To już duży krok do wychowania fajnych i mądrych dzieciaków…prawda?

 

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Dagmara Chmielewska
Dagmara Chmielewska
Absolwentka psychologii klinicznej na SWPS-ie. Obecnie zapracowana mama 2,5 letniego Gabrysia oraz przyszła mama jego 20 tygodniowego brata. Prywatnie temperamentna ekstrawertczka,w ciągłym biegu. Wielką radość sprawia mi czytanie książek oraz podróżowanie.

Leave a Response

*