Now Reading
Niegrzecze dzieci czy dzieci źle wychowywane? Rozmowa z psychologiem.
1

Niegrzecze dzieci czy dzieci źle wychowywane? Rozmowa z psychologiem.

aggressive-1748701_1280Niegrzecze dzieci czy dzieci źle wychowywane? Rozmowa z psychologiem. Często zdarza się nam mówić, że jakieś dziecko jest niegrzeczne. A to dziecko sąsiadów, jakieś dziecko w rodzinie jest wyjątkowym „niegrzecznym łobuzem”, którego inne dzieci (i dorośli) unikają. Słyszałam nie raz rodziców mówiących do swoich dzieci, że są „niegrzeczne”. Co mnie zastanowiło? W psychologii termin „niegrzecznego dziecka” nie istnieje. Oczywiście, możemy mówić o „niegrzecznych” zachowaniach, jednak nie opisują one dziecka. Istoty jaką jest. Termin „niegrzeczne dziecko” jest oceną. Każdy z nas zmagał się  z nią choć raz w życiu. Wielokrotnie nie jest to nic przyjemnego. Jesteśmy oceniani często przez osoby, które nas nie znają lub nic o nas nie wiedzą. Dlaczego zatem tak łatwo przychodzi nam oceniać najwspanialsze istoty na świecie? Dodawać im łatkę, która jest krzywdząca? Wyobraź sobie, że ktoś powtarza Ci wciąż, że jesteś brzydka. Czy za piętnastym razem zaczniesz przeglądać się w lustrze i zastanawiać czy naprawdę tak jest? Lepszy przykład!

 

„JESTEŚ GRUBA”

I co teraz? Zdarzyło Ci się usłyszeć taką opinię? Mam nadzieję, że nie. Mnie jednak tak. Długo z tego wychodziłam. Czym zatem na ocenę zasłużyło sobie niewinne dziecko? Psycholog Katarzyna Balsam, właścicielka Niebieskiej sprężynki tłumaczy czym mogą być zachowania powszechnie uznawane za niegrzeczne.

Oczywiście… wzięcie odpowiedzialności za zachowania swojego dziecka i nie chowanie się za łatką, że jest ono „niegrzeczne” może nie być łatwe i przyjemne. Zachęcam jednak do pracy nad sobą i pracy z dzieckiem. Efekty mogą przerosnąć wasze oczekiwania!

A teraz….

Niegrzecze dzieci czy dzieci źle wychowywane? Rozmowa z psychologiem.

What's your reaction?
Interesujące
7%
Pozytywne
50%
Ważne
14%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
7%
Trudne
0%
Łatwe
21%
About The Author
Karolina Jach
Karolina Jach
Mama Aleksandra, pomysłodawczyni i wydawca portalu mamawformie.pl Na pierwszym miejscu w pracy zawodowej stawia pomoc innym mamom. Jako mama stara się być na 100%. Wrodzony perfekcjonizm bywa męczący dlatego codzienna walka z ego stała się już rutyną.
1 Comments

Leave a Response

*