Now Reading
Ochrona skóry dziecka przed słońcem
1

Ochrona skóry dziecka przed słońcem

SKÓRA DZIECKA

Zacznijmy od zrozumienia skóry. Jest ona największym organem organizmu człowieka. Spełnia funkcje bariery ochronnej, funkcje termoregulacyjne, przewodzi bodźce. To jak zadbamy o nią od pierwszych dni życia dziecka, może mieć wpływ na jej właściwe funkcjonowanie. Skóra niemowlęcia i małego dziecka nie jest w pełni dojrzała i różni się od skóry osoby dorosłej.   Przypomina ją dopiero po ukończeniu 2-3 roku życia. U dzieci, warstwy skóry (naskórek,skóra właściwa, tkanka podskórna) są cieńsze i mniej zwarte, nie jest wykształcona granica skórno-naskórkowa, co wpływa na przepuszczalność. Skóra dziecka jest  mniej elastyczna i jaśniejsza. Słabsza produkcja melaniny oznacza większą wrażliwość na promieniowanie słoneczne. Wybierając preparaty dla dzieci, należy pamiętać, że źle dobrana pielęgnacja stwarza zagrożenie dla ochronnej warstwy lipidowej, powoduje nadmierne wysuszenie i w konsekwencji uszkodzenie.

Ochrona skóry dziecka przed słońcem

RACJONALNE KORZYSTANIE ZE SŁOŃCA

To zagadnienie powinno być zbędne i oczywiste, jednak obserwując plaże podczas wakacji okazuje się, że wcale nie jest… Wskutek zmian spowodowanych długotrwałą ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe właściwości wszystkich warstw skóry ulegają znacznemu pogorszeniu. Badania wskazują na to, że roczna dawka UV otrzymana przez dzieci jest około 3 razy wyższa niż przez dorosłych. Biorąc pod uwagę te dane należy przyjąć, że ekspozycja na światło słoneczne powinna być ograniczona, zwłaszcza wśród dzieci. Latem słońce operuje najsilniej między godziną 10-11 a 15. Promieniowanie UV jest wówczas największe i w tych godzinach powinno się unikać słońca. Dzieci do 3 roku życia bezwzględnie nie mogą się opalać (mogą przebywać na słońcu, ale w okolicach zacienionych i z odpowiednią ochroną).

FOTOPROTEKCYJNE ABC

Poprawny schemat zabezpieczenia skóry kremem z filtrem jest następujący:                            

1. Wybieramy SPF 50, filtr mineralny (jest obojętny i nie przenika w głąb skóry)

2. Nakładamy solidną ilość na czystą skórę, pamiętając szczególnie o nosie i uszach, 30 minut przed wyjściem na słońce

3. Ochronną warstwę dokładamy co 2 godziny, a także po wyjściu z wody i wytarciu skóry ręcznikiem (pamiętajmy, żeby zawsze osuszać skórę, gdyż krople wody działają na słońcu jak szkło powiększające).

4. Po powrocie do domu myjemy skórę letnią wodą i łagodną emulsją, a następnie nakładamy krem wspomagający odbudowę naturalnej bariery hydrolipidowej skóry.

UBRANIE, OKULARY I INNE GADŻETY

W ofercie sklepów możemy znaleźć przydatne produkty zwiększające fotoprotekcję. Są to ubrania z filtrem (koszulki, spodnie), czapki i kapelusze, ochrona na szybę w samochodzie. Przed wyjazdem na plażę, można zaopatrzyć się także w parasol z filtrem. Bardzo istotnym elementem są okulary przeciwsłoneczne (filtr UV400, nietłukące się szkło i wygodne, dobrze przylegające oprawki). Elementem uzupełniającym będzie dieta bogata w pomidory, szpinak, dynię, marchew, żółtą paprykę, brokuły, sałatę, pestki granatu, maliny, borówki, jagody, dobrą oliwę i duże ilości wody średniozmineralizowanej.

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
100%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Katarzyna Bernacka
Katarzyna Bernacka
Kosmetologia to dla mnie ogromna pasja i zaangażowanie. Swoją wiedzę pogłębiam na licznych kongresach i sympozjach naukowych. W pracy specjalizuję się w zabiegach anti-aging z wykorzystaniem peelingów chemicznych, terapiach skóry tłustej i trądzikowej oraz łączeniu metod manualnych z zabiegami Hi-Tech. Kieruję się holistycznym i indywidualnym podejściem do klienta.
1 Comments

Leave a Response

*