Przed ciążą
Now Reading
Opieka przedkoncepcyjna czyli „trymestr zero“?
2

przedpoczeciemOpieka przedkoncepcyjna czyli „trymestr zero“?

Opieka przedciążowa jest promocją zdrowia w społeczeństwie, której założeniem jest uświadomienie, jak ważne jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia przed poczęciem, w czasie zapłodnienia i we wczesnym okresie rozwoju płodu, a zdrowie i kondycja przyszłych rodziców mają ogromny wpływ na zapłodnienie oraz rozwój dziecka.

Opieka przedkoncepcyjna czyli „trymestr zero“
Opieka przedkoncepcyjna to czas, w którym kobieta przygotowuje się świadomie do poczęcia, do ciąży. Okres przed poczęciem to w określeniu medycznym okres przygotowań przez kobietę, parę w czasie około przynajmniej 3 miesiące przed poczęciem, gdyż wykazano, że jest to optymalny czas ostatecznego kształtowania się komórki jajowej, jak i plemników.
Jest to moment w życiu pary, w którym podejmują świadomie decyzję o zostaniu rodzicami i w związku z tym dokonują wszelkich działań zarówno przyczyniających się do poprawy ich zdrowia, stanu organizmu przed poczęciem dziecka, które w konsekwencji mają na celu stworzenie optymalnych warunków do zaistnienia ciąży i rozwoju dziecka.
Na takie optymalne warunki wpływ ma wiele czynników o których dokładnie będziemy pisać w oddzielnych artykułach.

Opieka przedkoncepcyjna czyli „trymestr zero“
Najważniejsze z nich to m.in.:

 • dbałość o poprawę płodności i eliminację czynników mających negatywny wpływ na płodność ( jak np. środowisko pracy, stosowane używki, czynniki stresogenne)
 • przeprowadzenie odpowiednich badań profilaktycznych, szczepień i wdrożenie odpowiedniej do wyników badań suplementacji lub leczenia danych dolegliwości
 • suplementacja witaminowa i zastosowanie naturalnych wspomagaczy płodności w okresie przed poczeciem
 • skierowanie uwagi na styl i sposób odżywiania się
 • dbałośc o odpowiednią wagę
 • wdrożenie bezpiecznej aktywności fizycznej, odpowiednich form ćwiczeń
 • konsultacje ze specjalistami m.in położna, lekarz ginekolog, stomatolog
 • zdobycie wiedzy z zakresu własnej płodności, przebiegu cyklu miesiecznego, zaznajomienie się z własną fizjologią.

Istotnym jest,że na przełomie ostatnich lat wykazano, że świadome przygotowanie do ciąży faktycznie zwiększa szanse na jej prawidłowy przebieg i urodzenie zdrowego dziecka a opieka nad kobietą i parą przed poczęciem dziecka jest integralnym elementem opieki prenatalnej.
Należy wiedzieć, że bardzo ważnym elementem opieki przedkoncepcyjnej jest współpraca między starająca się o dziecko parą, a położną.

Ustawa z 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej wskazje na prowadzenie przez położne działalności edukacyjno-zdrowotnej w opiece prenatalnej m.in.
– w zakresie przygotowania do ciązy, porodu, życia w rodzinie,
– metod planowania rodziny oraz ochrony macierzyństwa i ojcostwa
– świadczeń rehabilitacyjnych w zakresie ćwiczeń usprawniających, ogólnorozwijających,oddechowych i relaksacyjnych

Ważne aby pamiętać o tym, gdy składamy deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ czyli podstawowej opieki zdrowotnej.

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
100%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Izabela Dembińska
Izabela Dembińska
Założycielka Medical Pregnancy Training, położna, instruktor rekreacji ruchowej, pilates, propagatorka świadomej pracy z ciałem w okresie ciąży, wykładowca szkoły rodzenia, uczestniczka licznych konferencji położniczych, pasjonatka mentalnych form pracy z ciałem.
2 Comments
 • Pezyszła mama
  26/04/2015 at 13:02

  Okay, a co w przypadku kiedy od razu po naszym weselu chcemy starać się o dzidziusia, na weselu będzie alkohol – i teraz lepiej poczekać jakiś czas od wesela, czy można starać się od razu /ciągle o tym myślę/

 • 29/05/2016 at 05:20

  Your hontsey is like a beacon

Leave a Response

*