Now Reading
Opuchnięte nogi, czyli zatrzymanie wody w organizmie
0

Opuchnięte nogi, czyli zatrzymanie wody w organizmie

Ekspert: Basia Smirnow, fizjoterapeuta, specjalista treningu funkcjonalnego – High Level Center

Opuchnięte nogi, czyli zatrzymanie wody w organizmie. Zatrzymanie wody w organizmie jest dość częstą dolegliwością u kobiet, zwłaszcza w trakcie ciąży w upalne dni. Wysoka temperatura sprzyja powstawaniu obrzęków, które są zmorą w codziennym funkcjonowaniu.

Opuchnięte nogi, czyli zatrzymanie wody w organizmie

Dlaczego tak się dzieje?

 

Gdy temperatura jest wysoka żyły w twoich nogach rozszerzają się nadmiernie co sprawia, że krew przepływa dużo wolniej i dłużej w nich zalega. Co skutkuje powstaniem obrzęku. Dodatkowo przyczynia się do tego wiele godzin spędzonych często na siedząco. Nie pracuje wówczas naturalna pompa tłocząca, mowa o mięśniach, które uciskając żyły i naczynia limfatyczne umożliwiają odpływ nadmiaru krwi i limfy z twoich nóg. Znak, że organizm nie radzi sobie do końca z retencją wody, zauważamy najszybciej w stopach i dłoniach. Warto pamiętać, że jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ powiększa się macica, która uciska na okoliczne naczynia krwionośne i limfatyczne. Utrudnia to krążenie krwi i limfy, co objawia się jako obrzęki, ból i uczucie zmęczenia nóg. Upał tylko nasila te objawy. Zatrzymywanie wody w organizmie w ciąży, choć jest dość uciążliwe, nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń dla matki oraz dziecka. Po porodzie wszystko wraca do normy, a nadmiar wody zostaje usunięty z organizmu. Inaczej dzieje się jeśli obrzęki pojawiają się już w pierwszych miesiącach lub są bardzo nasilone, wówczas konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem.

 

Jest za to kilka sposobów na opuchnięte nogi. Warto żebyś stosowała te metody codziennie, a nie tylko w upalne dni, bo tym samym zapobiegniesz powstawianiu żylaków.

 

  • Jeżeli wykonujesz pracę na stojąco, staraj się spacerować w miejscu, ciężar ciała przenoś z pięty na palce. Wprawisz tym samym w ruch mięśnie nóg i przyspieszysz krążenie krwi w żyłach.
  • Jeśli przez wiele godzin w pracy siedzisz, staraj się ruszać nogami, wymachuj, zataczaj koła. Obowiązkowo raz na jakiś czas wyjdź zza biurka i pospaceruj jeśli masz taką możliwość.
  • Podczas upałów pij dużo wody ponieważ przy odwodnieniu organizmu krew staje się gęsta, co utrudnia jej przepływ. Nie czekaj na uczucie pragnienia. Ważne, żeby nie wypijać na raz wielkiej szklanki, lecz popijać po 100-150 ml wody co piętnaście minut małymi łykami. W taki sposób prawidłowo nawodnisz organizm. Kobieta w ciąży powinna wypijać minimum 2,5 – 3 litry wody w ciągu dnia
  • Po całym dniu pracy weź chłodny prysznic i wymasuj od dołu do góry stopy, łydki i uda zimnym natryskiem i szorstką myjką.
  • Przygotuj relaksującą kąpiel dla swoich stóp. Potrzebujesz do tego dwie miski. Do jednej wlej ciepłą wodę i dodaj soli do stóp albo naparu z ziół takich jak: mięta, krwawnik, igły sosnowe, a do drugiej nalej zimnej wody. Następnie zanurz stopy w misce z ciepłą wodą na około 10 minut, a później na zmianę, kilka razy przekładaj nogi z miski ciepłej do zimnej.
  • Po takiej kąpieli usiądź wygodnie w fotelu z wysoko uniesionymi nogami. W takim ułożeniu nóg ułatwisz z nich odpływ krwi i limfy.
  • Twoje nogi uwielbiają ruch, zresztą jak całe ciało. Dlatego jeśli tylko możesz to, spaceruj, biegaj, pływaj, jeźdź na rowerze, tańcz. Taki zdrowy ruch wzmacnia mięśnie łydek i stóp, jak i więzadła, stawy oraz poprawia ogólną wydolność, która przyda ci się podczas porodu.
  • A gdy wyjeżdżasz na urlop nie leż tylko plackiem na słońcu, które zresztą sprzyja powstawaniu żylaków. Zamiast tego na brzegu morza zanurz nogi w chłodnej wodzie, która obkurczy żyły i pobudzi przepływ w żyłach krwi. Dodatkowo chodząc boso po piasku i kamieniach zmobilizujesz do pracy mięśnie stóp, które również mają wpływ na sprawne krążenie krwi.
  • Codziennie rano i wieczorem profilaktycznie wymasuj w nogi kremem zawierającym heparynę lub wyciąg z kasztanowca. W ciągu dnia jeśli masz taką możliwość smaruj nogi chłodzącym kremem z mentolem, który da ci uczucie lekkości i chłodu.

Ekspert: Basia Smirnow, fizjoterapeuta, specjalista treningu funkcjonalnego – High Level Center

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
100%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie

Leave a Response

*