Eleven5
Now Reading
Eleven5! Odc. 4 Otyłość u dzieci – przyczyny, jak sobie z nią radzić [wideo]
0

Eleven5! Odc. 4 Otyłość u dzieci – przyczyny, jak sobie z nią radzić [wideo]

Na przykładzie ośmioletniego chłopca rozprawimy się z tematem otyłości u dzieci. Dziecko zawsze miało unormowaną wagę i nagle po rozpoczęciu szkoły zaczął mieć problemy z nadwagą. Co może byc tego przyczyną? Obejrzyjcie lub przeczytajcie…

Joanna Brejecka – Pamungas przybliży naturalne metody walki z nadmierną wagą u dzieci  a dzięki Dorocie Jarymowicz poznamy emocjonalne przyczyny ityłości.

 

 

Joanna Brejecka – Pamungkas: Jeśli chodzi o kwestię otyłości to pierwsze i najważniejsze jest odzywianie. Dlatego należałoby tą kwestię przeanalizować czy jak dziecko poszło do szkoły  to zmieniły się jego nawyki żywieniowe, czy ma dostęp do jakiś posiłków dodatkowych, słodyczy. Mogą być to nowe nawyki.

Pora jedzenia jest tez bardzo ważna. czyli jedzenie wieczorem, po godzinie dziewiętnastej to już zakłócanie snu dzieci. Czyli wczesna, lekka kolacja.

Także niedobory jodu czy niedobory pokarmowe, które mogą generować większą ochotę na słodycze. może się też pojawiać zaburzenie związane z tarczycą i  jeśli pojawiło się to nagle i nawyki żywieniowe się nie zmieniły to należałoby na to zwrócić uwagę. Może być to także kwestia nowych posiłków, które są dostępne. Jeżeli dziecko je w stołówce. Może to generować większe problemy z metabolizmem i wzrost wagi. Czyli należałoby się przyjrzeć tym czynnikom. Oczywiście tez jest kwestia ruchu. Generalnie ruchu jest dużo w szkole podstawowej, ale część dzieci jest zwalnianych w zajęć WFu. Mało się rusza, zatem dziecko mniej się rusza.

 

Karolina Jach: Czyli co robić? Dieta, ruch , w ostateczności badania hormonalne i odpowiednia ilość ruchu.

Joanna Brejecka – Pamungkas: Tak, dziecko w tym wieku powinno od jednej do dwóch godzin dziennie spędzać na świeżym powietrzu.

Karolina Jach: Jakie mogą być jeszcze przyczyny otyłości u dzieci?

 

Dorota Jarymowicz: Pierwsza rzecz, która się nasuwa. Jeśli to dziecko poszło do szkoły i zaczęło przybierać na wadze, to pytanie co się dzieje w klasie, jak dziecko czuje się w tej szkole. Poniewaz może się okazać, że jego nadwaga staje się czymś w rodzaju takiej puchowej poduszeczki, którą ono sie nieświadomie otacza ponieważ czuje się tam nie komfortowo, gdyż jest na przykład atakowane. Dzieci żartują, śmieją się z niego, są słowa wypowiadane przeciwko niemu, które sprawiają mu przykrość i ból. A wtedy pojawia się tkanka tłuszczowa, która ma usunąć od niego to, żeby nie bolało, żeby było bezpieczniej.

Natomiast często takim prapoczątkiem otyłości u dzieci jest moment, w którym to dzicko tak naprawdę jest odstawiane od piersi mamy. W momencie, w którym to odstawienie przebiega w sposób, że dziecko może to odebrać, mimo, że mama może mieć jak najlepsze chęci i zamiary i stara się z miłością i jak najlepiej to zrobić, a jednak dziecko odbierze to jako porzucenie. Do tej pory było cały czas karmione przy piersi, mama była i nagle mama przestaje karmić, dostaje butle i ono się czuje porzucone. I takie porzucone dziecko mogłoby mieć dwie możliwości reakcji na to. Pierwsza jest taka, że próbuje się schować, uciec, ale prostsza jest taka, że zaczyna przybierać na wadze, żeby mama je zauważyła, znalazła, odkryła „Mamo! Jestem tutaj!”. To jest ten jeden element. Drugi, ten, który może się już w szkole ujawnić, to jeżeli mam większe gabaryty to mam większą szanse odstraszenia tych, którzy chcieliby mnie zaatakować. Ponieważ jeśli jest małe dziecko, które chce mi coś zrobić to ja będę duży i ono mi nie zagrozi. Ono będzie widziało, że moje gabaryty są większe. To tak, jakbyśmy porównały wojownika sumo do kogoś kto jest szczupły. To podejście do zawodnika sumo, to sam jego wygląd budzi grozę i często jest tak z dziećmi, że one chcą coś więcej znaczyć, chcąc nabrać wagi w sowim najbliższym otoczeniu zaczynają przybierać na wadze.

Dlatego należałoby porozmawiać z dzieckiem co się dzieje w szkole, jak ono się czuje. Jak rodzice się czują w swoim życiu, bo dzieci często biorą na siebie problemy rodziców, starając się ich odciążyć.

Ale tak czy inaczej jaka by nie była ta emocjonalna przyczyna otyłości  to na pewno drogą wyjścia oprócz rozmowy, odkrycia przyczyny, będzie zastosowanie właściwej diety, ruchu, bo pamiętajmy, że dzieci, które przybierają na wadze stają się mniej ruchliwe, nie chcą ćwiczyć na wfie, wstydząsię, więc rodzice piszą zwolnienia. Dlatego wszystko o co powiedziała Asia plus przyjrzenie się temu co dzieje się w emocjach dziecka, przyniesie rozwiązanie.

Joanna Brejecka – Pamungkas:  Jeszcze tylko dodam jak ważne jest zareagowanie w okresie dzieciństwa, ponieważ komórki tłuszczowe nie znikają, one się tylko kurczą, więc jeśli dziecko pzytyje to będzie miało tendencje w wieku dorosłym do tycia, więc im szybciej zareagujemy , tym szybszy będzie efekt w wieku dorosłym.

Jeśli masz pytanie, na które chciałabyś usłyszeć odpowiedź w programie, nadeślij je prosimy w formularzu kontaktowym. Postaramy się odpowiedzieć na każde z nich.”

*
*
*

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie

Leave a Response

*