Po porodzie
Now Reading
Pielęgnacja piersi w ciąży i podczas karmienia piersią
2

pielegnacjabiustuPielęgnacja piersi w ciąży i podczas karmienia piersią

Okres ciąży i karmienia piersią jest prawdziwym egzaminem dla twojego biustu. Przyrost masy ciała w trakcie ciąży połączony z powiększającym się nawet o kilka rozmiarów biustu to istne wyzwanie dla kondycji skóry twoich piersi. Czy „wyjdziesz” z niego zwycięsko zależy w głównej mierze od ciebie. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne leżą w twoich rękach mamo!

Pielęgnacja piersi w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża
U wielu kobiet pierwszą zmianą zachodzą w organizmie wraz z zajęciem w ciążę jest powiększenie się gruczołu piersiowego oraz zwiększona tkliwość piersi. Kobiety wtedy wykonują zazwyczaj test ciążowy i dowiadują się, że za kilka miesięcy będą mamami.

Już około 16 tygodnia ciąży w piersiach zaczyna być produkowane mleko, tkanka tłuszczowa z której w większości składają się piersi powoli zmienia się w tkankę gruczołową. Otoczka wokół brodawki ciemnieje a pod koniec trzeciego trymestru mogą pojawiać się pierwsze kropelki siary. Piersi stają się większe, pełniejsze, u niektórych pań bardziej tkliwe.

Pielęgnacja piersi w ciąży i podczas karmienia piersią
Jakie są techniki odpowiedniej pielęgnacji na czas ciąży:

  • Podczas każdej kąpieli stosuj naprzemienne natryski z ciepłej i chłodnej wody by poprawić ukrwienie skóry piersi jednak zapomnij o jakichkolwiek biczach wodnych. Niech ten rytuał będzie dla ciebie miły i przyjemny.
  • Do higieny stosuj czystą wodę ewentualnie z dodatkiem delikatnego mydła nawilżającego, staraj się omijać okolicę brodawki by nie naruszyć kwaśnej powłoki hydrowo-lipidowej skóry. Niestety mydła często mają właściwości wysuszające.
  • Po myciu, na skórę piersi możesz stosować olejki lub łagodne kremy np. z linii do pielęgnacji dla kobiet w ciąży czy niemowląt (ważne by nie zawierały kofeiny i innych produktów pochodnych oraz miały obniżoną zawartość witaminy A).
  • Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do stosowania delikatnego masażu piersi – pamiętaj jednak by ruchy, które będziesz wykonywała były koliste, swobodne i rytmiczne od nasady piersi ku brodawce. Niech to będzie także moment poznania swoich piersi – „zaprzyjaźnienia” się z nimi.
  • Raz w tygodniu do zabiegów pielęgnacyjnych możesz dodać delikatny peeling ciała w tym także biustu

Pielęgnacja piersi w ciąży i podczas karmienia piersią
Nie zapomnij o ćwiczeniach na cały okres ciąży, szczególnie na mięsień klatki piersiowej podtrzymujący biust. Potrzebny będzie także zestaw ćwiczeń na górną część pleców by niwelować efekt garbienia oraz na obręcz barkową by mieć siłę i by nie przeciążać odcinka piersiowego po porodzie przy zabiegach pielęgnacyjnych maluszka i momentach karmienia. Każda forma ruchu powoduje lepsze dotlenienie naszych mięśni, tkanek oraz skóry naszego ciała w tym także piersi!
Dobrze dobrany biustonosz będzie niesamowitym odciążeniem dla twoich pleców, a w momencie największych „skoków” w rozmiarze twego biustu skóra piersi nie będzie ulegała nadmiernego rozciągnięciu.

WsteczStrona 1 / 2Dalej
What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
100%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Agata Golenda
Agata Golenda
Dyplomowana instruktorka fitness, pasjonatka wszelkich prozdrowotnych form ruchu, w szczególności metody Pilates oraz innych typu body&mind. Na swoich zajęciach zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, na świadomą pracę z ciałem - głębsze poznanie jego możliwości i ograniczeń. Spokój, miła i serdeczna atmosfera to według niej niezbędny element każdych zajęć. Łącząc swoją pasję, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz prywatne (dwie ”aktywne” ciąże) w 2009 r założyła Klubu Mamoiselle – Fitness dla Mam, miejsce gdzie kobiety otrzymują wszechstronne wsparcie nie tylko w zakresie aktywności fizycznej w ciąży i po porodzie ale całym okresie wczesnego macierzyństwa. Za sprawą swoich dwóch smyków: siedmioletniego Aleksandra i dziewięciomiesięcznego Kamila miłośniczka karmienia piersią i dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią.
2 Comments

Leave a Response

*