Ciąża
Now Reading
Dlaczego pierwsze dni ciąży są kluczowe dla zdrowia dziecka?
0

pierwsze dni ciazyDlaczego pierwsze dni ciąży są kluczowe dla zdrowia serca Twojego dziecka?

Ostatnie badania przeprowadzone przez holenderskich naukowców wykazują, że pierwsze trzy miesiące ciąży czyli pierwsze dni ciąży są kluczowym momentem dla serca rozwijającego się płodu i mają kolosalny wpływ na dalsze jego życie. Naukowcy doszli do wniosków, że u dzieci, które podczas pierwszego trymestru ciąży były mniejsze, odkryto zwiększone ryzyko problemów z sercem w późniejszym życiu.
Niemal 1,200 sześciolatków było przebadanych pod kątem czynników, które wpływają na ryzyko pojawienia się nieprawidłowości układu sercowo-naczyniowego. Pod uwagę były brane: ilość i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu a także poziom insuliny. Wyniki badań pozwoliły wnioskować, że podczas pierwszych trzech miesięcy od zapłodnienia (czyli pierwszy trymestr ciąży), płód rozwija się w najszybszym tempie, intensywniej niż w późniejszych etapach ciąży. W tym czasie formują się serce i inne najważniejsze organy.

Badania wykazały, że te dzieci, które podczas pierwszych trzech miesięcy życia płodowego były najmniejsze, miały znacznie więcej tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Dzieci, których waga urodzeniowa była mniejsza miały także wyższe ciśnienie krwi i podwyższony poziom cholesterolu w porównaniu z dziećmi o wyższej masie urodzeniowej.

Dlaczego pierwsze dni ciąży są kluczowe dla zdrowia serca Twojego dziecka?

Rozwój płodu podczas pierwszych dni ciąży

Pierwsze dni ciąży to czas, kiedy u rozwijającego się dziecka zachodzą najbardziej spektakularne zmiany. To także czas, kiedy płód jest najbardziej narażony i najbardziej wrażliwy na uszkodzenia wynikające z zażywania przez matkę leków, narkotyków, alkoholu czy przebytych chorób. To właśnie dlatego tak ważne jest aby przyszła mama rzuciła palenie, nie piła alkoholu i powstrzymała się od zażywania pewnych leków jak tylko się dowie się o ciąży bądź ją podejrzewa.
Jeśli się do tego nie zastosujesz, istnieje ryzyko, że u Twojego dziecka mogą nastąpić zaburzenia fizyczne bądź umysłowe. Podczas pierwszych ośmiu tygodni ciąży płód nazywany jest embrionem. Dziecko rozwija się tak szybko w pierwszym trymestrze, że przed ukończeniem dwunastego tygodnia życia płodowego mierzy średnio 10 cm długości i jest w pełni ukształtowaną mini wersją człowieka.
Aby jak najlepiej zadbać o zdrowie Twojego nienarodzonego dziecka podczas tego kluczowego dla niego okresu powinnaś przestrzegać zdrowej, zbilansowanej diety i przyjmować witaminy przeznaczone dla kobiet w ciąży. Powinnaś także zmniejszyć ilość przyjmowanych niezdrowych tłuszczy i cukrów a także całkowicie zrezygnować z alkoholu i nie wystawiać się na działanie czynników kancerogennych zawartych w dymie papierosowym.

WsteczStrona 1 / 2Dalej
What's your reaction?
Pozytywne
100%
Zaskakujące
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Agata Wiercieńska
Agata Wiercieńska
Mama rozrabiającej i wszędobylskiej czterolatki. Z wykształcenia ekonomistka, zawodowo związana z sektorem badań rynkowych. W domu powtarzam wszystko po 10 razy, skaczę, tańczę, tłumaczę, znoszę fochy, sprzątam, gotuję, sprzatam zabawki i staram się nie zwariować :) W pracy odpoczywam i spełniam się zawodowo. W wolnych chwilach lubię poćwiczyć, złapać za długopis - popisać, porysować... czasem sama, ale jednak częściej z dzieckiem :)

Leave a Response

*