Ciąża
Now Reading
Planowane cesarskie cięcie – przewodnik
0

ccPlanowane cesarskie cięcie.

Można znaleźć wiele informacji medycznych na temat tego zabiegu – historię, w jakim celu się stosuje, statystyki i procedury jakim zabieg podlega… ale jak to wszystko wygląda w praktyce?

Planowane cesarskie cięcie

Oto mało medyczny i naukowy, ale za to praktyczny opis zabiegu. Oczywiście w zależności od danej placówki procedury mogą się trochę różnić, ale schemat jest bardzo podobny.

Planowane cesarskie cięcie. Przed cięciem cesarskim:

Na planowe cesarskie cięcie zazwyczaj zostajesz przyjęta do szpitala dzień przed planowaną datą operacji, choć często lekarze proszą o przybycie pacjentki w dzień cięcia – z samego rana, na czczo z kompletem badań laboratoryjnych i co ważne – najaktualniejszymi badaniami krwi i moczu (maksimum wykonanymi 24 h wcześniej). Cała procedura przyjęcia do szpitala wygląda tak jak do porodu: izba przyjęć, wypełnianie dokumentacji medycznej, zapisy KTG, USG, badanie itd. Potem odbywasz konsultację anestezjologiczną, dostaniesz także do przebrania koszulę operacyjną (jednorazową). Przed cesarskim cięciem zakłada się wenflon (wkłucie do żyły) by podać kroplówkę w sporej ilości i w celu profilaktyki około operacyjnej, także antybiotyk.

Planowane cesarskie cięcie. W trakcie cięcia cesarskiego:

Po wejściu na salę operacyjną anestezjolog poprosi cię o przyjęcie odpowiedniej pozycji do wykonania wkłucia by podać znieczulenie zewnątrz-oponowe. Znieczulenie to jest najczęściej wykorzystywaną formą znieczulenia przy planowych operacjach – wtedy możesz być przytomna i świadomie przeżyć moment przyjścia na świat Twojego maluszka. Wkłucie jest wykonywane w dolnej części pleców – bezbolesne! Potem zostaniesz ułożona na łóżku operacyjnym, zacewnikowana (znieczulenie już zaczęło działać więc nie czujesz), przykryta i między klatką piersiową a brzuchem zostanie ustawiony parawanik. W tym czasie personel przygotowuje się do operacji – w związku z tym, że jesteś przytomna cały czas masz z nimi kontakt: możesz pytać, rozmawiać… Czasem się zdarza, że możesz być na sali z osobą towarzyszącą ale niestety nie będziecie mogli trzymać się za ręce – jesteś stale monitorowana i podpięta do urządzeń kontrolujących twój stan ogólny.
10-15 minut od rozpoczęcia operacji, po wykonaniu nacięcia przez lekarza twój maluszek jest na świecie! Najpierw ukazuje ci się nad parawanikiem i tu następuje wasze pierwsze spojrzenie! Potem, po wstępnych badaniach, lekarz neontolog przychodzi do ciebie i mówi wymiary twojego malca oraz jaki jest jego stan zdrowia. W przeciągu 3-5 minut pielęgniarka przynosi ci maluszka, kładzie w okolicy dekoltu i wtedy następuje wasz pierwszy kontakt – możesz go dotknąć, ucałować, przytulić… Nie trwa to długo gdyż lekarze zaczynają proces „zamknięcia” czyli wyjmują łożysko i zszywają rozcięte powłoki brzuszne. Cała operacja trwa około 45-60 minut.
Niestety liczne badania mówią, że tylko połowa kobiet mogła dotknąć swojego dziecka po cesarskim cięciu. Oczywiście jest to zależne od danej placówki dlatego bez oporów przed i w trakcie operacji podkreśl, że chcesz dotknąć i przytulić maluszka. Przygotuj swój plan porodu – także przy planowanym cesarskim cięciu możesz stworzyć jego własną wersję i machaj nim każdemu przed nosem!

WsteczStrona 1 / 2Dalej
What's your reaction?
Interesujące
38%
Pozytywne
15%
Ważne
8%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
8%
Trudne
23%
Łatwe
8%
About The Author
Agata Golenda
Agata Golenda
Dyplomowana instruktorka fitness, pasjonatka wszelkich prozdrowotnych form ruchu, w szczególności metody Pilates oraz innych typu body&mind. Na swoich zajęciach zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, na świadomą pracę z ciałem - głębsze poznanie jego możliwości i ograniczeń. Spokój, miła i serdeczna atmosfera to według niej niezbędny element każdych zajęć. Łącząc swoją pasję, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz prywatne (dwie ”aktywne” ciąże) w 2009 r założyła Klubu Mamoiselle – Fitness dla Mam, miejsce gdzie kobiety otrzymują wszechstronne wsparcie nie tylko w zakresie aktywności fizycznej w ciąży i po porodzie ale całym okresie wczesnego macierzyństwa. Za sprawą swoich dwóch smyków: siedmioletniego Aleksandra i dziewięciomiesięcznego Kamila miłośniczka karmienia piersią i dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią.

Leave a Response

*