Po porodzie
Now Reading
Praca w domu czy kariera, czyli mama na dwóch etatach
1

Praca w domu czy kariera, czyli mama na dwóch etatach

Praca w domu czy kariera, czyli mama na dwóch etatach. Zastanawiasz się nad powróceniem do swojego życia zawodowego sprzed ciąży? A może wolisz całkowicie poświęcić się rodzinie i skupić na wychowywaniu dzieci? Sprawdź jakie konsekwencje będzie miał twój wybór!

Czas pracy

Korporacyjne, ośmiogodzinne zmiany w pracy brzmią okrutnie. Szczególnie, gdy wiążą się z porannym wstawaniem, przerwą obiadową w pośpiechu i stresem związanym ze zbyt wygórowanymi wymaganiami szefa. Na samą myśl o biurowym życiu masz ochotę zaszyć się w domu i spędzać miło czas ze swoimi dziećmi? Doświadczone mamy doskonale wiedzą, że nie zawsze jest tak kolorowo jak mogłoby się wydawać. Maluchy potrafią być o wiele bardziej wymagające od kapryśnego szefa i czy tego chcesz, czy nie, to one dyktują warunki i tworzą plan dnia. Ale może skupmy się na blaskach siedzenia w domu z dziećmi, bo jest ich naprawdę sporo. Przede wszystkim nikt nie radzi sobie tak dobrze z organizacją czasu jak mamy wychowujące dzieci. Nie ma czasu do stracenia, liczy się każda minuta. Każdy dzień pełen rodzicielskich wyzwań zbliża matki do ideału, który nie tylko towarzyszy w procesie dorastania swojego dziecka, ale również sama się realizuje.

Samorealizacja

Niejednokrotnie można spotkać się z opinią, że matki decydujące się na porzucenie życia zawodowego na rzecz wychowywania dzieci są staromodne i ograniczone. Większość z nich zamyka się w kręgu najbliższej rodziny i częściowo, a często nawet całkowicie porzuca życie towarzyskie (np. Znajomych z byłej pracy). Jak wiadomo przebywanie wśród ludzi i odwiedzanie ciekawych miejsc pobudza kreatywność i zachęca do rozwijania się. Ale czy to znaczy, że matki pracujące w domu pozbawione są tej szansy? Niezupełnie. Wiele z kobiet traktuje swoje dzieci jako inspirację do stworzenia w swoim życiu czegoś ciekawego. W trakcie popołudniowej drzemki dziecka, skupiają się na działalności freelancerskiej lub innym sposobie realizacji pozamacierzyńskiej pasji. Wszystko w zgodzie ze swoim sumieniem, nie zwracając uwagi na skierowane w nie komentarze o byciu niepostępowymi.

Praca w domu czy kariera, czyli mama na dwóch etatach

Więzi rodzinne

Decydując się na powrót do pracy w znacznym stopniu ograniczasz czas spędzany z dzieckiem. Rozpoczyna się gonitwa z biura do domu i z powrotem, chcąc nie chcąc pozbawiająca Cię szansy na spokojne obserwowanie jak dorasta Twoje dziecko. Czas spędzony w pracy dyskwalifikuje Cię z całodziennego opiekowania się maluchem, rozmawiania i okazywania potrzebnego ciepła, które tak zbliża. Przecież dziecko nigdzie nie czuje się tak bezpiecznie jak u boku swojej kochanej mamy. Jednak z drugiej strony, jeśli praca w całkowitym stopniu Cię uszczęśliwia, powoduje, że czujesz się spełniona i ważna, to nie powinnaś się ograniczać. Nie bez kozery powstało takie stwierdzenie jak: „szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko”. 🙂

Zarobki

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale bądźmy realistami. O wiele łatwiej żyje się z myślą, że ewentualne zachcianki naszego dziecka nie zrujnują rodzinnego budżetu. Niestety jeszcze nie doczekaliśmy momentu, w którym wychowywanie dzieci byłoby honorowane regularną wypłatą. Zrezygnowanie z powrotu do pracy często wiąże się z ograniczeniem wydatków na własne przyjemności, na rzecz zapewnienia podstawowych dóbr dla swojego malucha.

What's your reaction?
Interesujące
100%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Weronika Gazda
Weronika Gazda
Jestem studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie SWPS. Nazwałabym się realistką, bo przecież wszystko ma swoje plusy i minusy. Uwielbiam dzielić się swoimi przemyśleniami, inspirują mnie ludzie, a przede wszystkim relacje damsko-męskie, którym codziennie dosyć uważnie się przyglądam. Jako ciekawostkę, która zdradza mój charakter dodam, że odwiedzając tę samą knajpę nigdy nie zamawiam czegoś, czego już próbowałam. Dlaczego? Bo uwielbiam sprawdzać, testować i porównywać. A wszystko po to, aby później podzielić się z kimś swoimi odczuciami.
1 Comments

Leave a Response

*